Spada dostępność kart graficznych od AMD i NVIDII, a ceny idą w górę. Modele Radeon RX 6000 kosztują już średnio 201% MSRP
Sytuacja na rynku kart graficznych od wielu miesięcy jest tragiczna. Dotyczy to zarówno najnowszej generacji układów AMD Radeon, jak i konkurencyjnych NVIDIA GeForce. Niewiele lepiej ma się sprawa ze starszymi modelami oraz rynkiem wtórnym. Popyt przewyższa podaż, a to co zostało do kupienia dawno ma ceny "wywindowane w kosmos". Czemu? Cóż, na to składa się kilka różnych czynników, ale główne z nich to szaleństwo związane z kopaniem kryptowalut, wysokie ceny za transport morski oraz pandemia COVID-19 i problemy z dostępnością podstawowych elementów wykorzystywanych przy produkcji elektroniki. Niestety, zgodnie z najnowszymi danymi z każdym tygodniem jest tylko gorzej.
Rodzina AMD Radeon RX 6000 kosztuje 201% cen sugerowanych przez producenta, w przypadku NVIDIA GeForce RTX 3000 to "tylko" 188% MSRP.
Test kart graficznych AMD Radeon RX 6600 vs NVIDIA GeForce RTX 3060 - Porównanie najtańszego NAVI i Ampere
Redakcja 3DCenter opublikowała kolejny raport dotyczący sytuacji na rynku kart graficznych, który oparty jest na danych z dziesięciu największych niemieckich i austriackich sklepów komputerowych. Mowa o Geizhals, Alternate, Casking, Computeruniverse, Equippr, Galaxus, Hadwarecamp24, Mindfactory, Notebooksbilliger i ProShop. Daje to dobry pogląd na sytuację w Europie, bowiem sporo z tych sklepów realizuje zamówienia również od konsumentów z innych krajów. Niestety trend, który obserwowaliśmy na początku października tylko nabrał na sile. Zarówno propozycje AMD Radeon, jak NVIDIA GeForce są dużo droższe niż w dniu premiery. Co gorsza spada ogólna dostępność kart graficznych, a więc ceny będą rosły dalej.
Sapphire, PowerColor i XFX mają sporo kart graficznych. Wysyłane są one jednak nie do sklepów, a do górników kryptowalut
Rodzina kart graficznych AMD Radeon RX 6000 kosztuje średnio 201% ceny sugerowanej przez producenta, gorzej było tylko w pierwszej połowie maja gdzie obserwowaliśmy 205-214% MSRP. W przypadku kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000 mowa o 188% ceny sugerowanej przez producenta, czyli tylko nieco "lepiej". Biorąc pod uwagę jeszcze wyższe ceny 12. generacji procesorów od Intela, dedykowanych im płyt głównych oraz modułów RAM DDR5 składanie nowego zestawu komputerowego powoli staje się zajęciem dla osób z grubymi portfelami, a nikogo nie powinno dziwić, że sporo graczy przesiada się na konsole od Sony i Microsoftu.