Space Adventures: Pierwszy kosmiczny turysta w 2023 roku
Wielu osobom wydaje się, że turystyka kosmiczna to odległa w czasie przyszłość. Owszem, zanim wycieczki na orbitę, a nawet poza nią staną się przystępne cenowo dla większej grupy zainteresowanych, miną lata. Niemniej, konsumenckie wycieczki na ISS to niemal teraźniejszość. Space Adventures wraz z rosyjską Energią wyślą chętnego kosmicznego turystę na Międzynarodową Stację Kosmiczną i pozwolą mu na odbycie „spaceru”. Będzie to pierwsza na świecie osoba prywatna, która otrzyma taką możliwość. Oczywiście turysta będzie musiał najpierw przejść szereg badań oraz odbyć pakiet szkoleń, nie wspominając już kosztach wycieczki, które trzeba będzie pokryć ze środków prywatnych.
Firma Space Adventures oraz rosyjska korporacja Energia do 2023 roku wyślą na ISS pierwszego w historii turystę, który odbędzie prawdziwy spacer w przestrzeni kosmicznej.
SpaceX: Na Marsa i Księżyc polecimy prosto z morskiej platformy
Kocham czasy, w których przyszło mi żyć. To, co jeszcze do niedawna było możliwe wyłącznie w filmach z gatunku science fiction, powoli staje się rzeczywistością. Zawdzięczamy to nie tylko agencjom rządowym jak NASA, ale także prywatnym firmom, np. SpaceX. Niebawem zostanie wykonany kolejny krok mający przybliżyć nas do turystyki kosmicznej. Amerykańskie Space Adventures wraz z rosyjską Energią podpisały kontrakt, który zakłada wysłanie na stację ISS kosmicznego turysty, który odbędzie „spacer” w przestrzeni wokół rzeczonej stacji. Przedsięwzięcie ma zostać realizowane do końca 2023 roku. Nie jest to jednak pierwszy turystyczny lot kosmiczny.
SpaceX: Falcon 9 wyniósł kapsułę Dragon na orbitę. Wielki sukces
W latach 2001-2009 na ISS poleciało łącznie siedem osób prywatnych, wśród których znalazł się Charles Simonyi, twórca Worda i Excela. Koszty lotów wynosiły od 20 do 50 milionów dolarów, jednak obstawiam, że teraz „przyjemność” zostanie wyceniona znacznie niżej. To jednak tylko przypuszczenia. Czym od wspomnianych lotów różni się tytułowy kontrakt? Otóż wcześniejsi turyści nie mogli pozwolić sobie na kosmiczny spacer. Takowy odbędzie się dopiero teraz przy udziale opiekuna turysty. Los odbędzie się przy pomocy statku Sojuz, uczestnicy pozostaną w rosyjskim segmencie ISS przez 14 dni.