Samsung rozpoczyna produkcję chipów w litografii 3 nm. Znamy już progres względem procesu 5 nm
Najnowsze chipy na świecie powstają w procesie 4 lub 5 nm, jednak już niebawem pojawią się jeszcze wydajniejsze i bardziej energooszczędne jednostki. Samsung, południowokoreański gigant technologiczny oznajmił właśnie, że rozpoczął już masową produkcję układów scalonych wykonanych przy użyciu litografii 3 nanometrów. To pierwszy producent na świecie, który wytwarza chipy w tym procesie technologicznym, zostawiając za sobą m.in. tajwańskie TSMC.
Nowy proces technologiczny ma być wykorzystywany do produkcji produkcji chipów dla wysokowydajnych komputerów, jednak trwają już prace, by w 3 nm mogły powstawać także mobilne jednostki.
Samsung Galaxy A23 5G pojawił się w bazie Geekbench. To może być bardzo atrakcyjny smartfon w cenie do ok. 1000 zł
Do uzyskania 3-nanometrowej litografii Samsung wykorzystał architekturę tranzystorową Gate-All-Around (GAA) o firmowej nazwie Multi-Bridge-Channel FET (MBCFET). Zastępuje ona starsze rozwiązanie FinFET i wyróżnia się m.in. tym, że wszystkie cztery strony kanałów układu są teraz otoczone bramkami (poprzednio były to trzy strony). W porównaniu z procesem 5 nm, układy Samsung wykonane w 3 nm mają zapewnić do 23% lepszą wydajność, do 45% mniejsze zużycie energii i 16% mniejszą powierzchnię.
Plany TSMC zdradzają, że chipset Apple A16 zostanie wykonany w 5 nm litografii. Co zatem zmieni się w SoC iPhone'ów 14 Pro?
Co więcej, rozwijana jest już litografia 3 nm drugiej generacji, która powinna być jeszcze lepsza – w porównaniu do 5 nm ma wyróżniać się 50% mniejszym zużyciem energii, 30% poprawą wydajności i zmniejszeniem powierzchni o 35%. Póki co nowy proces technologiczny ma być wykorzystywany do produkcji procesorów przeznaczonych dla wysokowydajnych komputerów stacjonarnych, jednak trwają już prace, by w 3 nm mogły powstawać także mobilne jednostki.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11
Intel traci udziały na rynku serwerowym, coraz mocniej podjadają go AMD i ARM. Przyszłość również nie będzie niebieska
29
Intel Nova Lake - nowe informacje wskazują na przewidywany wzrost wydajności jednowątkowej oraz wielowątkowej procesorów
82
AMD Ryzen 5 7400 - niebawem powinna zadebiutować tania desktopowa jednostka Zen 4 z układem iGPU
13