Samsung PM1633a - Dysk SSD o pojemności 15 TB
Dyski SSD stały się w ostatnich latach istnym przebojem – choć ich cena nie jest najniższa, to i tak rekompensują ją wydajnością, która pozostaje zupełnie poza zasięgiem zwykłych HDD. Nawet w przypadku tanich nośników niskie czasy dostępu potrafią tchnąć drugie życie w starsze komputery i zlikwidować wąskie gardło, jakim od dłuższego czasu była wydajność dysków. Problemem wciąż jest stosunkowo niska pojemność, ale to się powoli zmienia – Samsung właśnie wprowadził do sprzedaży dysk SSD o ekstremalnej pojemności 15,36 TB. Nie jest on rzecz jasna przygotowany z myślą o użytkownikach domowych, a koszty mogą doprowadzić do palpitacji serca, niemniej nie o to tu chodzi: to znak, że niebawem i konsumenci będą korzystać z większych pojemności.
PM1633a to dysk dla wymagających firm - cechuje się nie tylko ogromną pojemnością, ale i sporą wydajnością.
Standardową pojemnością SSD stosowanych w np. laptopach czy wybieranych przez użytkowników jako dyski systemowe jest obecnie 256 GB – to sporo miejsca, które można poświecić na system(y), a także wiele aplikacji różnego typu, włącznie z wymagającymi IDE. Przeszło 15 TB to jednak pojemność znacznie większa – a właśnie tym cechuje się Samsung PM1633a. Nośnik jest niewielki, ma bowiem 2,5”, korzysta natomiast z interfejsu Serial Attached SCSI (SAS) o przepustowości 12 Gb/s. Szybkość deklarowana przez producenta nie jest już tak szokująca, wynosi bowiem około 1200 MB/s przy zarówno zapisach, jak i odczytach sekwencyjnych.
Nieco inaczej wygląda wielozadaniowość: dysk może pochwalić się wskaźnikiem IOPS (odczyt) na poziomie aż 200 000, dla zapisu jest to skromniejsze 32 000, ale dysk jest przystosowany do rynku biznesowego i nie powinno to dziwić. Taką wysoką pojemność udało się uzyskać przez użycie 512 układów pamięci 256 Gb typu V-NAND trzeciej generacji – Samsung deklaruje, że pamięci te cechują się jeszcze wyższą wydajnością i żywotnością, niż w poprzedniku, czyli dysku PM1633. Firmy zainteresowane nieco mniejszymi dyskami będą w stanie wykorzystać także modele o pojemności 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i najmniejszym 480 GB. Jakie można wróżyć mu zastosowanie? To na pewno nie nośnik do archiwizacji danych, prędzej spodziewajmy się jego użycia w wymagających serwerach bazodanowych.
Wprowadzanie takich dysków wróży dobrze na przyszłość dla użytkownika domoweg - pojemne dyski będą coraz tańsze.
Producent co prawda nie podał konkretnej ceny nowego dysku, ale przewiduje się, że będzie ona wynosiła przynajmniej kilka tysięcy dolarów. Jest to więc SSD poza zasięgiem zwykłego domowego użytkownika, ale sama informacja jest istotna: wprowadzanie pojemniejszych pamięci i takich dysków odbije się na cenie wersji i wielkości wersji konsumenckich. Ceny SSD sukcesywnie spadają i choć nadal są wysokie, to jednak w ostatnich kilku latach zmieniły się diametralnie. W efekcie tego widok SSD w komputerze domowym nie jest już niczym nadzwyczajnym.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27