Sam Altman zapowiada rozbudowę infrastruktury OpenAI do poziomu 100 mln GPU. Koszt szacowany jest na 3 bln dolarów
Rynek sztucznej inteligencji rozwija się w ogromnym tempie, przez co zapotrzebowanie na moc jest tak duże, że prowadzi do globalnych niedoborów i walki o każdy dostępny chip. Właśnie w tym krajobrazie jedna z najważniejszych postaci świata AI ogłosiła powstanie nowego, niezwykle ambitnego projektu. Inicjatywa ta może nie tylko wpłynąć na dostępność sprzętu, ale całkowicie zmienić zasady gry na rynku zdominowanym przez kilku technologicznych gigantów.
Przekroczymy znacznie ponad milion GPU uruchomionych do końca tego roku! Jestem bardzo dumny z zespołu, ale teraz muszą się zabrać do pracy i wymyślić, jak to zwiększyć 100-krotnie - Sam Altman, CEO OpenAI.
OpenAI uruchomiło agenta AI, który zastąpi Cię w internecie. Może kupować, planować i tworzyć prezentacje za 20 dolarów miesięcznie
Sam Altman, jedna z najbardziej wpływowych osób w branży sztucznej inteligencji i współtwórca OpenAI, ogłosił powstanie nowej firmy. Jej cel jest niezwykle ambitny. Ma on zamiar kupować do 100 mln specjalistycznych układów AI rocznie. Altman wprost zaprosił potencjalnych dostawców do przedstawiania swoich ofert, podkreślając chęć współpracy z "różnorodnymi dostawcami". Deklaracja zakupu tak ogromnej liczby chipów to sygnał, który może wstrząsnąć całym rynkiem. Obecnie globalna produkcja najbardziej zaawansowanych akceleratorów, takich jak te od firmy NVIDIA, jest znacznie niższa. Oznacza to, że plany Altmana mogą dotyczyć nie tylko najdroższych układów do trenowania modeli, ale także szerszego spektrum chipów, w tym jednostek przeznaczonych do inferencji czy też do bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań.
Apple prowadzi negocjacje z OpenAI i Anthropic w sprawie integracji zaawansowanych LLM z asystentem Siri
Głównym celem nowej inicjatywy wydaje się być rozwiązanie problemu niedoboru mocy obliczeniowej, a także przełamanie dominacji kilku firm. Tworząc gigantycznego nabywcę, który świadomie dywersyfikuje źródła dostaw, Altman może stymulować konkurencję. Skorzystać na tym mogą nie tylko główni gracze jak NVIDIA, AMD czy Intel, ale również mniejsze, innowacyjne firmy takie jak Groq czy Cerebras. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do większej dostępności sprzętu i potencjalnie niższych cen. Nowy projekt wpisuje się w szerszą wizję Altmana, który już wcześniej mówił o potrzebie gruntownej przebudowy globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Chociaż szczegóły dotyczące nowej firmy są na razie nieznane, jej zapowiedź to jasny komunikat dla całej branży. Zapotrzebowanie na zasoby do rozwoju AI będzie rosło w postępie geometrycznym, a obecne możliwości produkcyjne są niewystarczające, by sprostać tym potrzebom.
Powiązane publikacje

Wielka Brytania kapituluje przed Apple. USA zmusiły rząd do wycofania kontrowersyjnych żądań o backdoora w iCloud
13
Polska kupi udziały w fińsko-polskiej spółce ICEYE, właścicielu największej konstelacji satelitów SAR na świecie
4
Aż 8 mld dolarów za milczenie. Mark Zuckerberg kończy proces jedną z największych ugód w historii branży technologicznej
38
Włoskiemu YouTuberowi Once Were Nerd grozi więzienie za recenzje handheldów ANBERNIC z preinstalowanymi ROMami
58