Qualcomm Zeroth - Procesor potrafiący się uczyć
Każdy z nas posiada własny "procesor" o niespożytych możliwościach, którym jest ludzki mózg (chociaż niektórzy wydają się być pozbawieni tego organu). Jego cechą charakterystyczną jest uczenie się pewnych zachowań, reakcji czy postaw pod wpływem nabytych doświadczeń. Aktualne jednostki obliczeniowe zamontowane w naszych komputerach czy urządzeniach mobilnych nie posiadają oczywiście takiej funkcji, jednak już niedługo może się to zmienić. Firma Qualcomm opracowała procesor o nazwie Zeroth, który będzie podobno potrafił się uczyć... Jak to możliwe? Urządzenie nie otrzymało zbioru zaprogramowanych instrukcji do wykonywania schematycznych zachowań, ale wyposażone jest za to w narzędzia pozwalające mu na gromadzenie doświadczenia. Zebrane informacje będą później przekuwane na reakcje jednostki, dzięki czemu z biegiem czasu procesor będzie poszerzał swoje możliwości. Brzmi niesamowicie, nieprawdaż?
Nową technologię jest najłatwiej zobrazować przy pomocy przykładów. Robot podjeżdża do gorącego urządzenia i nagle wbudowane czujniki wykryły wzrost temperatury, która może doprowadzić do uszkodzenia. Procesor zapamiętuje sobie to doświadczenie i już wie, że pod gorące rzeczy nie należy tak blisko podjeżdżać. Naukowcy jak i inżynierowie chcą iść jeszcze dalej - przy wykorzystaniu obecnych jednostek CPU, GPU oraz połączeń występujących między nimi pragną stworzyć „oczy” dla takiej maszyny, aby mogła widzieć świat takim, jakim my go postrzegamy. Jeżeli robot zauważy ogień, to włączy system gaszenia lub po prostu ucieknie z danego pomieszczenia. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Naukowcy stworzyli już nawet robota, którego nauczyli wjeżdżania na odpowiednie pola.
Gdzie taki układ mógłby znaleźć zastosowanie? Według osób zaangażowanych w projekt największe profity zbiorą urządzenia mobilne. Naukowcy twierdzą, że dzięki nowej technologii moglibyśmy się lepiej „dogadywać” z naszymi telefonami, które towarzyszą nam przez większość czasu. Przeraża Was wizja futurystycznego świata? Czy już za jakiś czas człowieka zastąpi jeden procesor i kilka przekładni?
Źródło: Qualcomm