Intel zapowiada 7 nm układy na 2021 rok... A gdzie jest 10 nm?
Intel w ostatnich latach - a zwłaszcza w ostatnich tygodniach - przestał nam się już kojarzyć z najwydajniejszymi i najnowocześniejszymi chipami. Firma podjęła szereg niebyt dobrych decyzji, przez które konkurencja w postaci AMD mogła "doskoczyć" i zaoferować niemal równie dobre i ciekawe produkty. Oczywiście należy pamiętać, że nawet pomimo wydawania chipów w litografii 14 nm Niebieskim udało się utrzymać palmę pierwszeństwa w kategorii układów do gamingu, jednak bez zmian w architekturze czy procesie technologicznym stan ten nie będzie trwał w nieskończoność. Nadzieją na przerwanie impasu miało być wprowadzenie litografii 10 nm, ale cóż... o ile układy w tym procesie w końcu rozgoszczą się w urządzeniach mobilnych, tak o desktopach można chyba zapomnieć. Tym bardziej, że Intel celuje teraz w proces technologiczny 7 nm.
Żywot litografii 10 nm może okazać się stosunkowo bardzo krótki i możliwe, że żaden desktopowy procesor Niebieskich się na nią nie załapie.
W sprawie przyszłych procesorów Intela wypowiedział się sam CEO firmy, Robert Swan, który wziął udział w konferencji Fortune Brainstorm Tech 2019. Na tapecie nie mogło oczywiście zabraknąć niesławnego procesu litograficznego 10 nm. Jak szczerze przyznał sam szef firmy, popełniono wiele błędów w przygotowaniu do przejścia na nowy proces. Podejście producenta było zbyt ambitne - chciano zwiększyć gęstość tranzystorów ponad dwukrotnie, czyli więcej niż pierwotnie zakładano, a w opóźnieniach na pewno nie pomógł też skomplikowany proces przebudowy fabryk, które miały być gotowe nie tylko dla litografii 10 nm, ale również kolejnych, jeszcze niższych.
Plotka: Intel Comet Lake-S będzie korzystać z gniazda LGA 1200
Intel Core i7-10510U w bazie GeekBench - lepszy od Ryzen 7 3750H
Intel ma zamiar wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych przy wdrożeniu procesu 10 nm i Robert Swan potwierdził już, że w 2021 roku producent będzie miał gotowe układy w 7 nm. Warto więc zwrócić uwagę, że w takim wypadku żywot litografii 10 nm byłby stosunkowo bardzo krótki i możliwe, że żaden desktopowy procesor Niebieskich się na nią nie załapie. Choć możemy być pewni, że układy w niskich litografiach trafią do urządzeń mobilnych, nadal nie ma pewności, jak prezentować będą się przyszłe procesory dla zwykłych PC-tów. Chodzą plotki o kurczowym trzymaniu się 14 nm, jednak mamy nadzieję, że Intel ma w planach coś innego. W końcu AMD już teraz oferuje niezwykle atrakcyjne wielordzeniowe chipy w 7 nm, a do 2021 możliwe jest przejście nawet na 5 nm...
Powiązane publikacje

Nowe procesory AmpereOne M dla aplikacji AI i chmurowych oferują do 192 rdzeni Arm i obsługują do 3 TB pamięci DDR5
20
Architektura ARM w PC. Czy możliwa jest kooperacja NVIDIA i MediaTek oraz premiera układu N1/N1X jeszcze w 2025?
20
Komputery kwantowe coraz bliżej. Giganci technologiczni prezentują najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie
24
Procesor Intel Arrow Lake pokazany na zdjęciach – chipletowa budowa oraz przebudowany zestaw rdzeni
33