Procesory Intela mogą być sprzedawane z podmienionym IHS. Pechowy klient kupił Core i7-13700K zamiast Core i9-13900K
Mogłoby się wydawać, że kupując zwykły procesor w popularnym i uznanym sklepie internetowym można być w zasadzie pewnym, że nie będzie z nim później żadnego problemu. Jak się jednak okazuje, nawet przy zakupie takiego komponentu warto mieć oczy szeroko otwarte. Pewien użytkownik forum Reddit opisał właśnie swoją "przygodę" z chipem Intel Core i9-13900K, który w rzeczywistości okazał się nieco wolniejszym Core i7-13700K. Jak to możliwe?
Nie wiemy, czy procesor został zakupiony bezpośrednio od Amazona lub osobnego sprzedawcy. Trudno jednak wymagać od pracownika sklepu, by potrafił rozpoznać chip z podmienionym IHS, a poza tym nie ma dowodów, by był to fabrycznie nowy chip.
Intel Core i9-14900K doczekał się pierwszego testu w CPU-Z. Chip pokonuje poprzednika, choć różnica nie jest ogromna
Jak twierdzi pechowy nabywca, wspomniany chip Raptor Lake został nabyty w sklepie Amazon w cenie 585 funtów (nieco poniżej kwoty sugerowanej). Po zainstalowaniu pozornie niewinnie wyglądającego procesora okazało się jednak, że programy diagnostyczne rozpoznają go jako model Core i7-13700K, który pracuje z nieco niższymi taktowaniami i dysponuje mniejszą liczbą rdzeni Efficient. Można się więc domyśleć, że mamy tu do czynienia z oszustwem, a może nawet zwykłą pomyłką. Pytanie jednak, po czyjej stronie leży wina?
Intel Raptor Lake Refresh - nowe procesory mają być kilkanaście procent droższe od swoich poprzedników
Autor wątku niestety nie sprecyzował, czy procesor został zakupiony bezpośrednio od Amazona lub osobnego sprzedawcy. Wydaje się jednak, że w tym przypadku nie ma to większego znaczenia, bowiem trudno wymagać od pracownika sklepu, by potrafił on rozpoznać chip z podejrzanym IHS, a poza tym nie ma dowodów, by był to fabrycznie nowy chip. Układ najprawdopodobniej pochodził ze zwrotu od skalpera, który był w stanie podmienić odpromiennik ciepła. W przeszłości podobne próby oszustwa zdarzały się już nie raz - nie tylko sięgano po IHS z innych modeli, ale np. stosowano naklejki czy montowano odpromiennik na samej płytce PCB. Tak czy siak, sprawa dobitnie pokazuje nam, że należy być czujnym przy zakupie niektórych komponentów. W razie podobnej sytuacji należy udokumentować fałszerstwo i zgłosić się do obsługi klienta sprzedawcy.
Powiązane publikacje

Samsung może porzucić nazwę Exynos 2600. Nowy 2-nanometrowy układ SoC zadebiutuje pod inną marką i z nową strategią
25
Intel Arrow Lake-HX - Formalnie debiutują procesory Core Ultra 200HX dla wydajnych notebooków do gier i pracy
3
AMD Ryzen 9000G - jeszcze w tym roku ma zadebiutować nowa generacja procesorów APU Zen 5 i RDNA 3.5
17
AMD Ryzen 7 9800X3D - pojawia się coraz więcej zgłoszeń awarii na płytach ASRock. Nabywcy modelu 9950X3D także są narażeni
77