odpromiennik
AMD Ryzen 9000 - poznaliśmy prawdopodobny powód opóźnienia premiery chipów. Wszystko przez... błędne oznaczenia na IHS

Pojawienie się procesorów AMD Ryzen 9000 to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku (rzecz jasna w świecie nowych technologii), jednak gdy wydawało się, że już tylko dni dzielą nas od sklepowej premiery, producent postanowił przesunąć ich debiut. Powody były początkowo nieznane - wspomniano jedynie, że pierwsze jednostki wysłane do partnerów nie spełniały oczekiwań dot. jakości. Dziś jednak wiemy już, co mogło być rzeczywistą przyczyną.
Procesory Intela mogą być sprzedawane z podmienionym IHS. Pechowy klient kupił Core i7-13700K zamiast Core i9-13900K

Mogłoby się wydawać, że kupując zwykły procesor w popularnym i uznanym sklepie internetowym można być w zasadzie pewnym, że nie będzie z nim później żadnego problemu. Jak się jednak okazuje, nawet przy zakupie takiego komponentu warto mieć oczy szeroko otwarte. Pewien użytkownik forum Reddit opisał właśnie swoją "przygodę" z chipem Intel Core i9-13900K, który w rzeczywistości okazał się nieco wolniejszym Core i7-13700K. Jak to możliwe?
Procesor AMD Ryzen 5 7600X może występować w wersji z dwoma blokami CCD, choć w teorii potrzebny jest tylko jeden

AMD Ryzen 5 7600X to 6-rdzeniowy/12-wątkowy procesor oparty na nowej architekturze Zen 4 (5 nm). Jego specyfikacja mówi nam, że chip powinien składać się z jednego bloku CCD - w końcu pojedyncza matryca może zmieścić do ośmiu fizycznych rdzeni. Jak jednak odkrył znany overclocker der8auer, najtańszy model przeznaczony na platformę AM5 skrywa pod odpromiennikiem aż dwa bloki CCD, choć aktywny jest tylko jeden.
AMD Ryzen 7 5800X3D po zdjęciu IHS na pierwszym zdjęciu. Procesor rzekomo nie osiąga już temperatury 90°C

AMD Ryzen 7 5800X3D to aktualnie jeden z najmocniejszych procesorów do gier. Mimo, że jego taktowania nie zachwycają, to jednak dodatkowa pamięć 3D V-Cache robi swoje. Niestety, stwarza ona przy tym nieco kłopotów - użytkownicy skarżą się m.in. na wysoką cenę chipu czy brak możliwości podkręcania, a entuzjaści zwracają też uwagę na skomplikowaną budowę chipu. Wydaje się jednak, że nie przeszkadza ona w skutecznym usuwaniu IHS.
AMD Ryzen 7000 - tak prezentuje się odpromiennik ciepła (IHS) nowego procesora Zen 4 po skalpowaniu

Skalpowanie procesorów nigdy nie było przeznaczone dla amatorów. To dosyć skomplikowany proces polegający na usunięciu odpromiennika ciepła układu, który podejmuje się nie po to, by obejrzeć wnętrzności chipu, lecz by zastosować np. lepszą pastę chłodzacą. Zapewne są już entuzjaści, którzy planują delidding nadchodzących Ryzenów 7000, jednak najnowsza fotografia przedstawiająca IHS wczesnej wersji układu może ich skłonić do zmiany planów...
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
Serwis PurePC idzie z duchem czasu i oddaje się w ręce sztucznej inteligencji. Szykujcie się na jeszcze więcej newsów i artykułów!