Plotka: procesory AMD Zen 4 mogą być nawet 40% wydajniejsze od poprzedników, a sam wzrost IPC ma wynieść prawie 30%
Historia procesorów AMD Ryzen robi wrażenie chyba na wszystkich osobach interesujących się branżą technologiczną. Od samego początku zapowiadane były one jako realna konkurencja dla Intela i trzeba przyznać, że plan Czerwonych wypalił w 100%. Choć pierwsza i druga generacja chipów (Ryzen 1000/2000) była ledwie zapowiedzią potencjału technologii AMD, to ostatnie serie są naprawdę świetnym wyborem nie tylko entuzjastów, ale i graczy, dla których najważniejsza jest moc pojedynczego wątku. Mimo względnego sukcesu Czerwoni nie zamierzają się zatrzymywać i pracują już nad architekturą Zen 4, która może dosłownie przyćmić poprzednie serie Ryzenów. Według najnowszych plotek wzrost wydajności ma być kolosalny.
Zakładając, że procesory Zen 4 będą wykonane w nowej litografii 5 nm od TSMC, doczekają się szeregu różnych udoskonaleń, osiągną taktowania rzędu ~5,0 GHz dla wszystkich rdzeni i będą współpracować w nowymi pamięciami DDR5, tak spory przyrost mocy obliczeniowej nie wydaje się niemożliwy.
Test procesorów AMD Ryzen 5 5600X vs Intel Core i5-10600K na kartach NVIDIA GeForce RTX 3070 i AMD Radeon RX 6800
Co prawda już jakiś czas temu w sieci pojawiały się informacje, jakoby Zen 4 miało zaoferować spory wzrost IPC, więc to może nie być przypadek, że piszemy o tym znowu. Jak podaje serwis ChipsandChesse bazujący na własnych źródłach, AMD ma już istniejące próbki inżynieryjne układów Genoa (Zen 4), które są nawet o 29% szybsze od bliźniaczo skonfigurowanych układów Milan (Zen 3) pracujących z tym samym taktowaniem. To ogromny skok IPC, i to nawet biorąc pod uwagę ostatnie dokonania AMD.
Deep Dive - Omówienie architektury Zen 3 w laptopach. Testy AMD Ryzen 9 5900HS i Ryzen 7 5800H oraz kwestia poboru mocy
Jakby tego było mało, całkowity wzrost wydajności przykładowego układu Zen 4 względem poprzednika ma wynieść aż 40%. Takie liczby zwalają z nóg, ale nie biorą się z niczego. Biorąc pod uwagę, że procesory Genoa będą wykonane w nowej litografii 5 nm od TSMC, doczekają się szeregu różnych udoskonaleń, osiągną taktowania rzędu ~5,0 GHz dla wszystkich rdzeni i będą współpracować w nowymi pamięciami DDR5, tak spory przyrost mocy obliczeniowej nie wydaje się niemożliwy. Do premiery zostało jednak jeszcze sporo czasu. Debiut architektury Zen 4 przewidziany jest na 2022 rok. Wcześniej do sklepów powinny trafić układy oparte na architekturze Zen 3+ (litografia 7 nm+), które mają być tylko odświeżeniem Zen 3 (podobnie było w przypadku Zen i Zen+). Dzięki różnym ulepszeniom wzrost IPC ma wynieść w tym przypadku od 4 do 7%.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7