Odświeżony Nintendo Switch z nową wersją NVIDIA Tegra X1?
O nowych wersjach Nintendo Switch spekulowało się już od dawna. Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego potwierdzenia od strony producenta, ale wiele poszlak wskazywało, że faktycznie w niedługim czasie może ukazać się przynajmniej jeden (jeśli nie dwa) odświeżone modele. Informacje te można traktować już bardzo poważnie, gdyż właśnie Digital Foundry postanowiło odnieść się do potencjalnej specyfikacji nowych iteracji Switcha. Miałby je zasilać SoC NVIDIA Tegra X1, ale po kilku modyfikacjach ze strony producenta. Mają one na celu zapewnienie zarówno lepszej wydajności, jak i dłuższego czasu działania w trybie przenośnym. Ulepszone wnętrze Switcha miałoby opierać się na tym samym układzie, co nadchodząca wersja przystawki NVIDIA Shield TV.
W sieci pojawiło się sporo informacji wskazujących na to, że nowa iteracja Nintendo Switch będzie wyposażona w najnowszą wersję chipu NVIDIA Tegra X1, oferując zwiększoną wydajność.
Odświeżony Switch będzie korzystać z układu o nazwie kodowej t214 lub Mariko. Nazwa ta została odnaleziona głęboko pośród plików aktualizacji 5.0 do konsoli. Mógłby on oferować 8 GB RAM-u, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku standardowej wersji, chociaż być może taka ilość pamięci pochodzi z dev-kitu. Realistyczne wydaje się 6 GB. W każdym razie punktem wyjścia do dalszej dedukcji jest to, że bazowa wersja Switcha asadzie tego samego układu, co NVIDIA Shield TV z 2017 roku. Istnieją solidne dowody na to, że jej następna wersja (t210b01), odkopana w Google Play Developer Console Device Catalog jest tą samą, którą znajdziemy w refreshu Switcha. Świadczą o tym dwa wpisy na githubie, które zawierają obydwie nazwy kodowe. Od nowego układu Tegra możemy spodziewać się znacznie wyższego taktowania, podwojonej przepustowości pamięci (i większej jej ilości).
Wiedźmin 3: Dziki Gon dla Nintendo Switch zapowiedziany
Digital Foundry spekuluje (na bazie githubowej dokumentacji), że GPU zostanie tutaj podkręcone z 921 MHz do 1,267 GHz. Ta ostatnia wartość to teoretyczne maksimum (tak, jak w przypadku podstawowej wersji jest to 1 GHz), a więc prawdopodobnie zostanie ona minimalnie obniżona. Istnieje szansa na to, że nowa wersja chipu Tegra X1 będzie wykonana w litografii 16 nm FinFET zamiast 20 nm - świadczą o tym wyższe taktowania zegarów oraz niższy woltaż. Wszystkie te informacje mogą wskazywać na to, że Nintendo planuje model Pro. Jednakże nie wydaje się, że zapewni on duży skok wydajności. Wymienione w dokumentacji częstotliwości zegarów nie zaprzeczają również temu, że możemy otrzymać Switcha Mini. Warto również nadmienić, że Nintendo eksperymentowało ostatnio z selektywnym (i tymczasowym) podkręcaniem CPU aż o 75%. Te tricki wydajnościowe pojawiły się w kilku grach (m. in. Zeldzie i Super Mario Odyssey) a ich aktywowanie wymaga również inicjatywy deweloperów. Nie jest wykluczone, że wkrótce Nintendo szerzej wprowadzi taką funkcjonalność właśnie z myślą o uprawnionym modelu Switcha. Idea takiego trybu "boost" jest zbliżona do odpowiednika na PS4 Pro - z tym wyjątkiem, że tu aktywowaliby go nie użytkownicy lecz deweloperzy. Przewiduje się, że najnowsza wersja NVIDIA Shield TV ukaże się w tym roku, a skoro odświeżony Switch ma posiadać zbliżony SoC, powinien pojawić się w sklepach w zbliżonym czasie.
Powiązane publikacje

Anbernic RG 557 - handheld do gier, który oferuje chip Dimensity 8300, system Android oraz ekran AMOLED
8
Czytniki e-booków z serii BOOX Go 7 mogą stać się także osobistymi notatnikami. Nowości oferują Androida i wsparcie dla rysika
2
Okulary Ray-Ban Meta z funkcjami AI. Tłumaczenia na żywo i integracja z Instagramem dostępne w kolejnych krajach
54
Genesis Nitro 800, Nitro 660 oraz Trit 660 RGB - nowe fotele dla graczy. Regulowane podłokietniki i poduszki Memory Foam
22