NVIDIA i Marvell dostarczą procesory dla smartfonów Project Ara
Obecne smartfony i tablety nie pozwalają użytkownikowi na jakąkolwiek personalizację sprzętową - tłumaczy się to tym, iż mamy do czynienia z zaawansowanymi technologiami wymagającymi odpowiedniej konfiguracji przez producenta, nie mówiąc już o małych rozmiarach i ograniczonych możliwościach naprawy takich urządzeń. Niektórym marzą się jednak smartfony, które będą pozwalały na zmianę procesora, dołożenie pamięci lub zainstalowane lepszego aparatu. Jeszcze do niedawna pomysł ten wydawał się niemożliwy do zrealizowania, a już na pewno nie liczyliśmy na zainteresowanie się tym tematem przez jakiegokolwiek producenta. Do akcji wkroczyło jednak Google wraz ze swoim projektem Ara mającym umożliwić w przyszłości stworzenie modularnego smartfona z wymiennymi elementami.
Nawiązanie współpracy z dwoma ważnymi producentami pozwoli na lepszy rozwój projektu Ara.
Do premiery pierwszej wersji urządzenia zostało ponoć jeszcze kilka miesięcy, więc partnerzy mają jeszcze chwilę na zastanowienie się nad sensem przystępowania do programu Google. Project Ara okazał się interesujący dla dwóch dużych firm zajmujących się wytwarzaniem układów dla rozwiązań mobilnych - twórca platformy oficjalnie poinformował, iż produkcją modułów z procesorami zajmie się także NVIDIA oraz Marvell. Pierwszy producent zaoferuje wydajny i drogi układ Tegra K1 (prawdopodobnie dwurdzeniowa wersja Denver), natomiast drugi zaprezentuje nam czterordzeniową jednostkę Marvell PXA1928 (64-bitowe rdzenie ARM-Cortex A53).
Wygląda na to, że Google przygotowuje dwie referencyjne platformy różniące się wydajnością oraz startową ceną. Nie jest tajemnicą, że procesor od NVIDII będzie wymagał nieco większych rozmiarów obudowy ze względu na konieczność chłodzenia - przy okazji otrzymamy większy wyświetlacz i większy moduł baterii. Więcej informacji na temat współpracy Google z producentami powinniśmy poznać na konferencji w Mountain View (14 stycznia) oraz Singapurze (21 stycznia).
Źródło: Phone Arena / Tom's Hardware / The Verge