Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega

Damian Marusiak | 08-01-2018 07:01 |

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD VegaJednym z najciekawszych wydarzeń ubiegłego roku była oficjalna zapowiedź układów Intel Core zintegrowanych z dedykowanymi kartami graficznymi AMD Radeon RX Vega. Jednostki te, zwane Kaby Lake-G, mają powędrować do laptopów oraz niewielkich komputerów klasy NUC. Choć do tej pory już poznaliśmy wiele szczegółów dotyczących tych jednostek, to jednak wciąż nie do końca byliśmy świadomi tego, co producent faktycznie nam pokaże. Z okazji rozpoczynających się targów CES w Las Vegas, firma Intel oficjalnie zaprezentowała rodzinę Kaby Lake-G, wchodzącą w skład ósmej generacji procesorów. Różni się ona od innych wykorzystaniem dodatkowej, dedykowanej karty graficznej AMD Radeon RX Vega M oraz jednego stosu pamięci HBM2 o pojemności 4 GB. Które jednostki trafią do laptopów, a które do komputerów typu NUC?

W skład rodziny Intel Kaby Lake-G będzie początkowo wchodzić będzie pięć procesorów: Intel Core i5-8305G, Intel Core i7-8705G, Intel Core i7-8706G, Intel Core i7-8709G oraz Intel Core i7-8809G. Ten ostatni będzie posiadał odblokowany mnożnik, co oznacza dodatkowe możliwości OC.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [1]

Intel z okazji premiery układów Kaby Lake-G z chipami graficznymi od AMD co nieco wyjaśnił w kwestii budowy tego niespotykanego dotychczas układu. Początkowo wspominaliśmy o specjalnym mostku EMIB - Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. Jego celem ma być szybkie połączenie układu GPU z pamięcią HBM2 bez odczuwalnych opóźnień. Karta z kolei będzie połączona na jednej płytce PCB z procesorem dzięki ośmiu liniom PCI Express 3.0. Całość ma zamykać się w maksymalnie 65W (układy dla laptopów) lub 100W (układy dla komputerów NUC). Warto także wspomnieć, że cały układ CPU+GPU na wspomnianej płytce ma mieć maksymalną grubość wynoszącą tylko 1,7 mm. Takie rozwiązanie pozwoliło więc umieścić układy Kaby Lake-G w zdecydowanie cieńszych konstrukcjach w porównaniu do laptopów z kartami GeForce GTX 1050 / GTX 1050 Ti. Według Intela, nowe rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 1900 mm² na całej płycie głównej. Zaoszczędzone miejsce można wykorzystać np. na umieszczenie pojemniejszej baterii czy bardziej rozbudowanego układu chłodzenia. Oczywiście dostępne będą także zintegrowane układy graficzne Intel HD Graphics 630, które w połączeniu z GPU od AMD będą w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K nawet na 9 dodatkowych monitorach. Nie brakuje oczywiście wsparcia dla kodeków HEVC oraz VP9, a także rozdzielczości Ultra HD 4K i standardu HDR10.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [3]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [4]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [5]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [6]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [7]

Początkowo w laptopach oraz komputerach NUC pojawią się łącznie cztery takie układy. Intel Core i5-8305G, Intel Core i7-8705G, Intel Core i7-8709G oraz Intel Core i7-8809G. Dwa pierwsze CPU będą wyposażone w dedykowane układy AMD Radeon RX Vega M GL i montowane będą w ultrabookach oraz urządzeniach konwertowalnych. Dwa ostatnie procesory z kolei będą sparowane z kartami AMD Radeon RX Vega M GH i te zdecydowanie mocniejsze chipy znajdą swoje zastosowanie w komputerach NUC, dzięki czemu oferować będą one wydajność na niespotykanym dotąd poziomie. Zanim przejdę do szczegółów specyfikacji procesorów, chwilę pozostanę przy kartach graficznych. AMD Radeon RX Vega M GL posiadać będzie łącznie 32 jednostki renderujące oraz 4 GB pamięci HBM2 na szynie 1028-bitowej. Da to przepustowość wynoszącą 179 GB/s. Taktowanie bazowe rdzenia ustawiono na poziomie 931 MHz z możliwością podniesienia w trybie Turbo do 1011 MHz. Układ Radeon RX Vega M GL posiada także 20 CU, co przekłada się na 1280 jednostek cieniujących. Łączne TDP takiego układu wraz z procesorem ma się zamknąć w 65W.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [8]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [9]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [10]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [11]

Intel porównał wydajność układu Intel Core i7-8705G z chipem Radeon RX Vega M GL do notebooka wyposażonego w procesor Intel Core i7-8550U oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB. Testy przeprowadzono w grach Hitman, Deus Ex: Mankind Divided oraz Vermintide 2, a także w syntetycznym teście 3DMark 11 (Graphics). Idąc po kolei wspomnianymi tytułami, różnice na korzyść Kaby Lake-G wynoszą odpowiednio 40%, 30%, 10% oraz 30%. Należy wziąć jednak pod uwagę, że testy przeprowadzano przede wszystkim we wbudowanych benchmarkach, które wcale nie muszą odpowiadać konkretnym sytuacjom w tych tytułach. W tym celu należy przeprowadzić bardziej szczegółowe testy wydajności z wykorzystaniem ustalonej procedury testowej. Jeszcze ciekawiej prezentują się układy Radeon RX Vega M GH, napędzające nowe komputery NUC.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [12]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [17]

Radeon RX Vega M GH cechuje się obecnością 24 Compute Units, co odpowiada 1536 jednostkom cieniującym, a także 64 jednostkom renderującym. Układ także wyposażono w 4 GB pamięci HBM2 na szynie 1028-bitowej. Tym razem jednak przepustowość pamięci sięga już 204 GB/s. Bazowe taktowanie rdzenia wynosi 1063 MHz z możliwością podbicia do maksymalnie 1190 MHz. Radeon RX Vega M GH razem z procesorem Kaby Lake-G ma mieć łączne TDP nieprzekraczające 100W. Jestem bardzo ciekawy, czy oficjalne dane Intela dotyczące wydajności się spełnią, bowiem deklarowana wydajność w grach ma nieco przekroczyć możliwości oferowane przez notebooka wyposażonego w procesor Intel Core i7-7700HQ oraz kartę NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q Design. Spodziewamy się zatem wystarczającej mocy do płynnej gry w wysokich ustawieniach graficznych oraz rozdzielczości Full HD. Wg. firmy z Santa Clara różnice w tych samych grach powinny wynosić średnio od 9 do 13 procent.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [13]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [14]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [15]

Wspomniałem na początku, że początkowo pojawi się pięć układów należących do rodziny Kaby Lake-G. Pierwszym z nich jest Intel Core i5-8305G. Wyposażony został w cztery rdzenie oraz osiem wątków. Bazowe taktowanie wynosi 2,8 GHz z możliwością podbicia w trybie Turbo Boost 2.0 do maksymalnie 3,8 GHz. CPU posiada także 6 MB pamięci podręcznej cache poziomu L3, a także wspiera dwukanałową pamięć DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Wraz z procesorem zintegrowany zostanie układ iGPU Intel HD Graphics 630 o maksymalnym taktowaniu 1100 MHz. Drugim procesorem jest Intel Core i7-8705G. Wyposażony został w cztery rdzenie oraz osiem wątków. Bazowe taktowanie wynosi 3,1 GHz z możliwością podbicia w trybie Turbo Boost 2.0 do maksymalnie 4,1 GHz. W tym wypadku otrzymujemy także 8 MB pamięci cache L3 oraz wsparcie dla dwukanałowej pamięci DDR4 2400 MHz. Podobnie jak poprzednik, także tutaj dostaniemy dodatkowo do dyspozycji iGPU HD Graphics 630 o taktowaniu do 1100 MHz. Trzecim modelem jest Intel Core i7-8706G, którego jedyną różnicą w porównaniu do poprzednika jest wsparcie dla technologii Intel vPro. Wszystkie trzy wspomniane procesory będą montowane w laptopach na układzie BGA wraz z dedykowanym chipem Radeon RX Vega M GL.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [2]

Kolejne dwa układy Kaby Lake-G zostaną sparowane z GPU Radeon RX Vega M GH i znajdą swoje zastosowanie w komputerach NUC. Nie ma przy tym oficjalnego potwierdzenia, jakoby w przyszłości zawędrowały także do notebooków. Intel Core i7-8709G to konstrukcja czterordzeniowa i ośmiowątkowa o bazowym taktowaniu wynoszącym 3,1 GHz oraz taktowaniu w trybie Turbo Boost 2.0 sięgającym maksymalnie 4,1 GHz. Pozostałe parametry są dokładnie takie same jak w przypadku Intel Core i7-8705G. Jedyną różnicą więc jest zastosowanie wydajniejszego układu dGPU. Ostatnim i zarazem najmocniejszym procesorem będzie Intel Core i7-8809G, który jako jedyny z całej czwórki posiada odblokowany mnożnik. Bazowe taktowanie tego 4-rdzeniowego i 8-wątkowego układu wynosi 3,1 GHz z możliwością przetaktowania do 4,2 GHz. CPU posiada także 8 MB pamięci cache L3 oraz wspiera dwukanałową pamięć DDR4 2400 MHz. Także i w tym przypadku otrzymujemy dodatkowo iGPU Intel HD Graphics 630 o taktowaniu sięgającym maksymalnie 1100 MHz. Intel także dodaje, że wszystkie układy Kaby Lake-G otrzymają wsparcie dla sterowników Radeon Adrenalin Engine, w skład których wchodzą techniki Radeon Chill, Radeon ReLive oraz Radeon FreeSync. Oprócz tego układy będą wspierane przez programy Intel Extreme Tuning Utility oraz Radeon WattMan. Producent wspomina także o specjalnych dedykowanych sterownikach, które będą wypuszczane przy premierach kolejnych gier (Day Zero Drivers). Ostatnią nowinką przygotowaną przez Intela jest możliwość grania w chmurze z pomocą Gamestream oraz Artesyn. Funkcja ta została zoptymalizowana pod układy Kaby Lake-G z chipami Radeon RX Vega M i ma pozwolić na płynną grę w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Pierwsze notebooki oraz komputery NUC pojawią się w pierwszym kwartale tego roku.

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [16]

Intel prezentuje procesory Kaby Lake-G z układami AMD Vega [18]

Źródło: Intel
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 87

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.