Najlepsze emulatory Androida na PC: sprawdzamy co potrafią
Android czyli system mobilny, który zna każdy z nas i który towarzyszy nam już nie tylko w telefonach, ale i w inteligentnych zegarkach, nawigacjach i telewizorach. Po co mielibyśmy chcieć gościć go jeszcze w naszych komputerach? No cóż, zawsze znajdzie się kilka dobrych powodów. Najważniejszym będzie z pewnością możliwość grania w gry mobilne przy pomocy myszy i na większym niż kilkucalowy wyświetlacz telefonu monitorze. Nie zawsze też uśmiecha się nam instalowanie dziesiątek aplikacji (np. wspomagających naszą dietę) na telefonie, testowanie ich, a potem wyrzucanie większości zaśmiecając i spowalniając przy okazji nasze urządzenie. Takie testy można dużo szybciej zrobić na emulatorze - na pececie, a zwycięzcę testów zainstalować już na smartfonie. Sporo osób, które korzysta np. z Instagrama chwali sobie także szybkie przesyłanie zdjęć wprost z komputera. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co potrafią aplikacje emulujące system Android na komputerach i przybliżyć sposób ich działania.
Emulatory systemu Android rosną w siłę. Jest ich coraz więcej i oferują zbliżone możliwości, choć w innej szacie graficznej i na zróżnicowanym poziomie trudności obsługi. Dlaczego by więc nie sprawdzić, co oferują nam deweloperzy pod poszczególnym oprogramowaniem?
Emulator Androida BlueStacks 3
BlueStacks znajduje się nie bez przyczyny na samym starcie tego zestawienia. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej docenianych emulatorów, dostępnych zarówno w wersji free jak i premium. Aplikacja skierowana jest głównie na gaming toteż pozwoli nam wybierać spośród gier z wbudowanego katalogu, ale także - po zalogowaniu na swoje konto Google - z katalogu gier sklepu Play. BlueStack pozwala również na otwieranie kilku zakładek, toteż możemy przełączać się pomiędzy stroną główną, ustawieniami konta, sklepem Google czy grą. Apka posiada bardzo szeroko konfigurowalne sterowanie, toteż do każdej gry przypiszemy wygodne dla siebie klawisze. Ucieszy także fakt, że deweloperzy umożliwiają instalacje zewnętrznych aplikacji w formacie pliku .apk. Program ma dodatkowo wbudowaną aplikację do sterowania kamerką (przyda się odpalając BlueStacks na laptopie), a także aplikację do zarządzania plikami, toteż możemy gromadzić tu zdjęcia czy filmy wprost z Windowsa. Za poczynania takie jak zainstalowanie aplikacji czy codzienne logowanie się dostajemy punkty: tzw. Pikapoints, za które później możemy kupić np. nową skórkę do aplikacji. Ustawienia pozwolą nam m.in. na zmianę rozdzielczości i DPI, a także wybór z ilu rdzeni procesora (i z jakiej ilości RAMu) chcemy korzystać w trakcie zabawy z BlueStacks. W wersji free od czasu do czasu pojawią się reklamy, choć trzeba przyznać, że nie jest ich wiele, a jeszcze kilka miesięcy temu było ich całkiem sporo. Wersja płatna to 3,33 dolary miesięcznie i wyklucza ona wspomniane reklamy, pozwala spersonalizować tło apki oraz dodaje dostęp do wsparcia technicznego. Uruchamianie emulatora trwa 20 sekund na średniej klasy komputerze.
Link do pobrania BlueStacks 3 - klik
Rozmiar: 415 MB
Emulator Androida Nox
Nox oferuje bardziej wyciszony, schludny i jakby bardziej profesjonalny design niż poprzednik BlueStacks. Wszystko dlatego, że proponuje niemal dziewiczą wersję Androida, bez pełnych przepychu nakładek. Martwić może jednak, że aktualna wersja wciąż bazuje na Androidzie w wersji 4.4.2, toteż jakaś część (niewielka, ale jednak) aplikacji może odmówić współpracy z programem. Nox także skierowany jest do graczy, toteż prócz przeróżnych ustawień obrazu (rozdzielczość, wybór OpenGL/DirectX, maksymalne fps) otrzymujemy opcję skonfigurowania klawiatury w grach, a co więcej - możliwość nagrywania makr oraz obsługę gamingowego pada. Dodatkowym plusem jest możliwość wykonywania screenów i nagrywania ekranu bez potrzeby używania zewnętrznych aplikacji firm trzecich. No i jest coś dla fanów chociażby gry Pokemon GO. Nox pozwala na ustawienie fikcyjnej lokalizacji GPS, co oznacza, że wirtualny trener Pokemonów będzie mógł złapać je wszystkie nie wychodząc z domu. Nox ma bardzo rozbudowany, choć przejrzysty interfejs i jest całkowicie darmowy. Nie będzie też problemu, aby na tym emulatorze zainstalować własne pliki .apk nie pochodzące bezpośrednio z Google Play. Uruchamianie emulatora trwa 13 sekund na średniej klasy komputerze.
Link do pobrania Nox - klik
Rozmiar: 304 MB
Emulator Androida Koplayer
Emulator Koplayer to kolejna propozycja z ukłonem w stronę graczy, który wyróżnia się przede wszystkim możliwością uruchomienia kilku emulacji z różnymi kontami Google, co oznacza że możemy prowadzić rozgrywkę na raz kilkoma zawodnikami np. podczas gier nastawionych na rozgrywkę sieciową. Trzeba przyznać, że przed aktualizacją, która miała miejsce przed kilkoma dniami, ostatnie miesiące były dla Koplayera niezbyt udane. Aplikacja - mówiąc krótko - nie należała do najbardziej stabilnych, dlatego też oferowała (i na wszelki wypadek wciąż oferuje) na starcie dwa tryby: Tryb Speed (DirectX) pozwoli na płynną, wykorzystującą większą ilość zasobów grę, a Tryb Compatibility (OpenGL) jest furtką do wyboru w momencie, gdy gra nie będzie możliwa w Trybie Speed. Koplayer proponuje podobnie jak inne emulatory mapowanie klawiszy, makra, współpracę z padem, nagrywanie ekranu, wykorzystanie wbudowanej w laptopa kamery oraz fałszywy GPS. Nie zabroni nam instalacji zewnętrznych plików .apk jednak trochę zniesmaczy ilością preinstalowanych gier-propozycji na głównym pulpicie. Koplayer ma także wbudowany odtwarzacz muzyki, co może się przydać, choć nie jest elementem standardowym dla tego typu oprogramowania. Koplayer jest w pełni darmowy i zastaniemy w nim wersję Androida 4.4.4, menadżera plików oraz galerię. Jeśli zaś chodzi o ustawienia, to deweloper zaproponował wybór rozdzielczości, DPI oraz przypisanie konkretnej mocy obliczeniowej (rdzenie CPU i RAM) aplikacji. Koplayer posiada także własną bibliotekę aplikacji, które można pobrać jako wspomniany już plik .apk i zainstalować bez użycia konta Google. Uruchamianie emulatora trwa 23 sekundy na średniej klasy komputerze.
Link do pobrania Koplayer - klik
Rozmiar: 368 MB
Emulator Androida AndY
Już po pierwszym uruchomieniu - muszę przyznać - AndY wizualnie skradł moje serce. Wszystko okazało się jasne w momencie gdy dostrzegłam, że program bazuje na wersji Androida 7.1.2. Jest więc nie tylko przejrzyście graficznie ale i widać, że deweloper nie ściągał pomysłów na apkę podglądając konkurencję. Być może dlatego, że jest to emulator Androida w najczystszej postaci: w przeciwieństwie do powyższych programów nie nastawiony jedynie na granie. Niemniej wciąż oferuje sterowanie za pomocą gamepada (bez problemu podłączy i ten od Xboxa i od PlayStation), sterowanie klawiaturą, a co najciekawsze: używanie telefonu z Androidem jako pada. Niestety wszelkie ustawienia aplikacji są dość mocno poukrywane, co sprawia że apka nie jest intuicyjna tak jak apki konkurencyjne i ostatecznie może do siebie zrazić niecierpliwego użytkownika. Emulator AndY proponuje ustawienie fałszywego położenia GPS oraz skorzystania z kamery. W momencie uruchomienia jakiejkolwiek gry, naszym oczom ukaże się plansza z opisanymi domyślnymi wartościami klawiatury jak i gamepada. Program ma setki gotowych ustawień do niezliczonej ilości gier, więc powinniśmy bez problemu znaleźć ustawienia do każdej popularnej produkcji. A jeśli potrzebujemy własnego mapowania przycisków, to z wersji darmowej możemy przejść na płatną. AndY różni się także nieco od poprzedników tym, że ustawień wydajności programu nie znajdziemy w nim samym, a w dodatkowej aplikacji, która pojawia się na naszym windowsowym pulpicie w momencie instalacji AndY'ego. W tzw. Andy Launcher możemy postawić kilka Androidów - wirtualnych maszyn, korzystających z wybranych przez nas zasobów. Z przykrością muszę jednak przyznać, że ze wszystkich testowanych emulatorów Androida, to AndY miał największe problemy optymalizacyjne. Gry uruchamiały się długo, powodowały większe wykorzystanie podzespołów komputera, nie obyło się także bez przycięć. Samo uruchamianie emulatora trwało także aż 32 sekundy na średniej klasy komputerze.
Link do pobrania AndY - klik
Rozmiar: 885 MB
Emulator Androida MEmu Play
MEmu Play to jedna z młodszych stażem aplikacji emulujących Androida na PC, która także skupiła się na gamingu. Prawdę mówiąc nie posiada niczego wyjątkowego ponad to, co oferują już powyższe programy, jednak została dobrze przyjęta w gronie użytkowników przede wszystkim dlatego, że jest w pełni darmowa. Mapowanie klawiszy i inne ustawienia, za które gdzieniegdzie trzeba płacić, tu są zupełnie darmowe. Zaczynając od ustawień technicznych: pomanipulujemy tu wydajnością, rozdzielczością, klatkami na sekundę i wyborem między biblioteką DirectX a OpenGL. Jeśli chodzi zaś o pasek znajdujący się z prawej strony interfejsu, który ingeruje stricte w gry, to znajdziemy tu opcje mapowania klawiszy, wgrywanie plików z rozszerzeniem .apk, przesyłanie aplikacji wprost do telefonu (czyli pomniejszy element, którego nie miały wcześniejsze programy), symulacę położenia GPS, zrzuty ekranu oraz nagrywanie. Warto wspomnieć też o wbudowanym narzędziu do zamykania procesów, które tak jak na telefonach i tabletach usprawnia nieco działanie systemu. MEmu Play na szczęście darowało sobie milion preinstalowanych aplikacji. Znajdzie się tutaj tylko to, co zapragniemy zainstalować sami. Android który działa na MEmu Play to wersja 5.1.1, a czas wymagany do uruchomienia aplikacji to około 13 sekund na średniej klasy komputerze.
Link do pobrania MEmu Play - klik
Rozmiar: 277 MB