MSI Vortex - Miniaturowy komputer dla graczy w doniczce
Małe komputery o dużych możliwościach zyskują na popularności, wielu użytkowników kusi bowiem perspektywa grania w najnowsze tytuły, którym sprosta sprzęt wielkości... doniczki. Chociaż do wyginięcia klasycznych ATX-ów jest jeszcze bardzo daleko, wizja miniaturowych i zarazem wydajnych pecetów wygląda nader ciekawie, a rynek przyjmuje takie propozycje z optymizmem. Nietuzinkowym projektem takiego malucha chwali się firma MSI. Model Vortex zamknięty w cylindrycznej obudowie, trafił właśnie do sprzedaży. Sprzęt został po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów CES 2016, gdzie wzbudził spore zainteresowanie. Każdy jednak już wtedy zdawał sobie sprawę, że taka zabawka będzie słono kosztować. Najtańszy wariant wyceniono na 2199 dolarów, natomiast droższy wyrwie z portfela kwotę niemal dwukrotnie większą - 3999 dolarów. Co oferuje w zamian?
Tańszy wariant MSI Voretx wyceniono na 2199 dolarów, natomiast droższy wyrwie z portfela kwotę niemal dwukrotnie większą - 3999 dolarów.
Jest to prawdopodobnie jeden z najmniejszych komputerów stricte o grania, ponieważ w obudowie o niewielkich wymiarach kryją się komponenty z wysokiej półki wydajnościowej. Można zatem zadać sobie pytanie: czy to wszystko się przypadkiem nie przegrzewa? Otóż nie - producent opracował specjalny, autorski system chłodzenia nazwany 360° Silent Storm Cooling, który ma zapewnić odpowiednią temperaturę podzespołów za sprawą optymalizacji przepływu powietrza. Również głośność działania tej maszyny nie powinna nikogo zmusić do szukania zatyczek do uszu - w spoczynku ma wynosić zaledwie 23 dB, zaś podczas sesji w najbardziej wymagających, grach natężenie dźwięku rzekomo nie przekracza do 37 dB. Warto zaznaczyć, że to zdecydowanie mniej, niż przeciętna głośność porównywalnych desktopowych PC-tów, których głośność potrafi sięgać nawet 50-60 decybeli.
MSI Vortex dostępny jest w dwóch wersjach. Tańsza odmiana oznaczona jako G65 SLI-011, zawiera w sobie topowy procesor Intel Core i7-6700K (pracujący z częstotliwością 4,0-4,2 GHz), bliżej niesprecyzowany model płyty głównej opartej na chipsecie Z170, dwa GeForce GTX 960 spięte w SLI, 16 GB RAM DDR4 oraz w sumie trzy dyski - dwa z nich to nośniki SSD 256 GB połączone w macierz RAID 0, trzeci to tradycyjny HDD mogący pomieścić 1 TB danych. Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 i posiada także m.in. cztery porty USB 3.0 oraz dwa złącza Thunderbolt. Druga wersja urządzenia (G65 SLI-002) różni się od tańszego modelu innymi kartami graficznymi oraz ilością pamięci RAM. Zamiast GTX 960 SLI, wstawiono dwie karty GeForce GTX 980 (mobilne), natomiast 16 GB RAM DDR4 zastąpiono 32 GB pamięci. Oba zestawy są zasilane przez zasilacz o mocy 450W (80 PLUS Gold).