Test smartfona Huawei P20 - Już nie Lite, jeszcze nie Pro
- SPIS TREŚCI -
Huawei P20 to standardowa wersja najnowszego flagowca tej firmy. Pytanie tylko czy faktycznie jest on flagowcem? Z jednej strony ma taki sam procesor, aparat przedni, system Android 8.1 i pamięć masową jak topowy Huawei P20 Pro. Z drugiej jednak strony ma mniej pamięci RAM, nieco słabsze aparaty tylne, mniejszą baterię i ekran wykonany w technologii IPS LCD zamiast AMOLEDa. Na co dzień spisuje się znakomicie, działa szybko, jest dobrze zoptymalizowany i właściwie nie brakuje mu niczego, ale jest o kilkaset złotych tańszy od wersji Pro. Być może nie ma sensu dopłacać, bo realna różnica jest tak mała, że w ogóle jej nie zauważymy? Jest to ważne pytanie na które postaramy się odpowiedzieć w tej mini-recenzji smartfona Huawei P20. Opiszemy ergonomię obudowy, jakość wykonania, wyświetlacz, sprawdzimy wydajność, zapoznamy się z podstawowymi funkcjami systemu i jakością zdjęć. Zapraszamy!
Autor: Tomasz Wiemin
Tak się składa, że na co dzień, prywatnie używam smartfona Huawei P20 Pro, więc mam możliwość bezpośredniego porównania obu modeli. Trzymam je właśnie w dłoniach i muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka oba smartfony są bliźniaczo podobne. Producent zastosował w nich wyświetlacze o wydłużonych proporcjach 18,7:9 otoczone cienkimi ramkami oraz atrakcyjne szklano-metalowe obudowy. Moim zdaniem obie „pe dwudziestki” wyglądają nowocześnie i elegancko, a zastosowanie wcięcia w górnej części wyświetlacza nie stanowi żadnego problemu pod względem użytkowym. Owszem liczba nowych smartfonów, które mają tak zwany „notch” rośnie niemal z miesiąca na miesiąc, ale to niczego nie zmienia. Osoby, które zdecydują się na P20 mogą liczyć na ładną, przyciągającą wzrok obudowę, dobrą jakość wykonania i jeszcze lepszą specyfikację. Cena w okolicach 2,5 tysiąca złotych jest wciąż całkiem atrakcyjna.
Huawei P20 aspiruje do roli flagowca, ale czujne oko wyłowi ze specyfikacji kilka ważnych różnic, w stosunku do P20 Pro. Czy faktycznie stanowi on realną konkurencję?
Czy specyfikacja rzeczywiście ma znaczenie? Oczywiście, że tak, ale z pewnością nie zawsze jest najważniejsza. Oczekiwania użytkowników są różne, ale zdecydowana większość z nas najbardziej ceni szybkość działania. Pod tym względem Huawei P20 wypada znakomicie. Ma procesor HiSilicon Kirin 970 składający się z ośmiu rdzeni: czterech wydajnych Cortex-A73 2,36 GHz oraz czterech energooszczędnych Cortex-A53 1,84 GHz. Do tego dochodzi układ graficzny Mali-G72 MP12, czyli 12-rdzeniowy i 4 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR4X. Co prawda model P20 Pro ma aż 6 GB RAM, ale szczerze... te dwa gigabajty wielkiej różnicy nie robią. Podstawowy Huawei P20 działa na co dzień równie sprawnie i daje tyle samo frajdy. Optymalizacja stoi na wysokim poziomie. Pamięć masowa ma 128 GB, ale realnie dla użytkownika dostępne jest maksymalnie 111 GB. Warto też dodać, że pamięć wbudowana jest równie szybka jak w wersji Pro - około 830 MB/s przy odczycie sekwencyjnym i niecałe 200 MB/s przy zapisie.
Specyfikacja smartfona Huawei P20:
- Procesor: HiSilicon Kirin 970 (4x 2,36 GHz + 4x 1,84 GHz)
- Układ graficzny: Mali-G72 MP12
- System: Android 8.1 Oreo
- Pamięć RAM: 4 GB
- Pamięć wbudowana: 128 GB (dostępne około 111 GB)
- Łączność: LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (2,4 + 5 GHz), Bluetooth 4.2, NFC
- Ekran: 5,8" IPS LCD
- Rozdzielczość ekranu: 1080x2244 pikseli (ok. 430 PPI)
- Kamera tylna: 12 + 20 MP, nagrywanie 4K, 30 FPS
- Kamera przednia: 24 MP
- Bateria: 3400 mAh
- Wymiary: 149,1 x 70,8 x 7,65 mm
- Waga: 165 g
- Skaner linii papilarnych + rozpoznawanie twarzy
- Dual SIM (2x nano)
- Brak obsługi kart microSD
- Brak wodoszczelności
Niemal wszystko wygląda pięknie: dobry procesor, dużo pamięci, NFC, dobre kamerki, wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, ładna obudowa i szybkie odblokowywanie palcem lub twarzą. Szkoda tylko, że jedna rzecz psuje trochę wizerunek Huawei P20. Chodzi o akumulator, który ma pojemność 3400 mAh, czyli mniej niż w modelu P20 Pro, który ma 4000 mAh. Nie musi to jednak oznaczać znacznie krótszego czasu pracy, bo inna technologia wyświetlacza i drobne różnice w specyfikacji mogą sprawić, że realne zużycie energii będzie mniejsze. Kolejną niepokojącą kwestią jest groźna konkurencja w podobnej klasie cenowej. Huawei P20 może kosztować od 2200, do 2700 zł, więc za podobne pieniądze dostaniemy takie smartfony jak np. Samsung Galaxy S8, LG V30, OnePlus 5T, lub HTC U11 / U11 Plus. Są to przeciwnicy, z którymi Huawei P20 musi się liczyć, a walka wcale nie będzie łatwa.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Test Nothing Phone (3a) Pro vs Nothing Phone (3a). Porównujemy aparaty fotograficzne smartfonów ze średniej półki cenowej
39
Test OnePlus 13R vs OnePlus 12. Lepszy nowy model czy ceniony ex-flagowiec? Porównanie smartfonów z układem Snapdragon 8 Gen 3
23
Test smartfona realme C75 - niedrogi model z dobrym aparatem i wytrzymałą obudową. Szkoda tylko, że nie grzeszy wydajnością...
27
Test Samsung Galaxy Z Flip6 vs Motorola razr 50 ultra - pojedynek najciekawszych składaków na rynku. Który jest lepszy?
24