Microsoft i Qualcomm: sekretna umowa na wyłączność dotycząca Windowsa i chipów opartych na architekturze ARM
System Windows bazujący na architekturze ARM jest dostępny dla klientów od wielu lat. Przy tworzeniu platformy Microsoft korzystał z pomocy marki Qualcomm. Co więcej, wspomniane przedsiębiorstwo miało wyłączność na tworzenie chipów ARM zgodnych z „okienkami”. Umowa niebawem dobiegnie końca, a inni gracze będą mogli w pełni swobodnie rywalizować z Qualcomm. Zainteresowanie wykazuje kilka globalnych podmiotów. Wspomniana kwestia może mieć też związek z tym, że nowe komputery Apple z układami ARM M1, M1 Pro oraz M1 Max nie są zgodne z Windows 11 i nie możemy zainstalować na nich w sposób wygodny rzeczonego systemu. Czy wygaśnięcie umowy może tu cokolwiek zmienić?
Umowa na wyłączność zawarta pomiędzy firmami Qualcomm i Microsoft obejmująca wsparcie układów ARM w systemie Windows dobiega końca. Na udział w rynku zęby ostrzą już Samsung i MediaTek.
Apple M1 kontra procesory Intel Tiger Lake i AMD Cezanne - czy architektura ARM jest szybsza od tradycyjnego x86?
Według raportu XDA-Developers Microsoft i Qualcomm zawarły umowę na wyłączność, która reguluje oficjalne wsparcie systemu Windowsa na ARM na urządzeniach z chipami wspomnianego producenta. Obydwa przedsiębiorstwa zainwestowały we współpracę nie tylko czas, ale także pieniądze. Umowa wyłączności jest więc w pełni uzasadniona. Z tego też powodu rynek Windowsa nie obfituje w komputery z SoC konkurencyjnych firm. To może się niedługo zmienić, gdyż, jak donosi źródło, umowa zostanie wkrótce wygaszona. Do boju włączą się z pewnością MediaTek, który wyraził już chęć udziału w rynku PC ograniczonym do technologii ARM oraz Samsung. W drugim przypadku możemy liczyć na nowe Exynosy z GPU AMD.
Qualcomm potwierdza nazwę Snapdragon 8 Gen1. Premiera flagowego SoC dla smartfonów już 30 listopada
Co z Apple? Jak wiadomo chipy Apple M1, M1 Pro oraz M1 Max, a także każde kolejne będą zasilać wyłącznie sprzęt z logo nadgryzionego jabłka. Nie ma więc mowy o bezpośredniej konkurencji, ale Microsoft stara się „dopiec” firmie Tima Cooka poprzez blokowanie instalacji Windows 11 na sprzęcie z rzeczonymi układami. Niemniej, to właśnie Apple poradził sobie w sposób wzorowy z emulacją x64. Microsoft ma w tej materii jeszcze wiele do zrobienia. Być może właśnie dlatego otwiera się na pozostałych producentów.
Powiązane publikacje

Samsung Galaxy S26 - nowa seria flagowców bez modelu z plusem? Topowy wariant Ultra ma za to przynieść oczekiwane zmiany
8
Premiera Samsung Galaxy Z Fold7, Galaxy Z Flip7 i Galaxy Z Flip7 FE. Oto ceny i specyfikacje najnowszych składaków
19
OnePlus Nord 5, Nord CE5, Buds 4 i Watch 3 43 mm już w sprzedaży. Do serii smartfonów Nord zawitał Snapdragon 8s Gen 3
12
The Fairphone (Gen. 6) jednym z najłatwiej naprawialnych smartfonów na świecie. Ile kosztują części zamienne?
24