Anthem z obsługą NVIDIA DLSS poprawiającą wydajność
Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, jak mocarny musi być nasz komputer, by móc ze spokojem uruchomić technologię ray tracing w grach. Czasami jednak mimo dobrego sprzętu, najnowsze gry nie są w stanie wygenerować zadowalającej liczby klatek. Nawet nasze testy wykazały, że gra Metro Exodus uruchomiona na karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti, przy rozdzielczości 4K i maksymalnych ustawieniach graficznych (w tym ray tracing na ultra), generowała mniej więcej 24 klatek na sekundę. Rozczarowanie wielu graczy zostało jednak nieco złagodzone, wprowadzaniem do kolejnych produkcji wsparcia dla technologii DLSS (Deep Learning Super-Sampling). Po tytułach takich jak Battlefield V, Shadows of the Tomb Raider czy wspomniane Metro Exodus, pora na Anthem. Od wczoraj dostępna jest aktualizacja gry, która doda obsługę DLSS.
26 marca pojawiła się aktualizacja, która doda obsługę technologii supersamplingu DLSS do gry Anthem.
Metro: Exodus - sprawdzamy DLSS po nowej aktualizacji gry
Mówiąc najprościej, DLSS to technologia bazująca na algorytmach głębokiego uczenia, która najpierw obniża rozdzielczość gry, by działała płynniej (i generowała większą liczbę klatek), a następnie rekonstruuje rozdzielczość do natywnej rozdzielczości monitora bez (teoretycznie) wyraxnej utraty jakości wyświetlanego obrazu. Mówiąc już bardziej szczegółowo, Deep Learning Super-Sampling to technika upscalingu, która poprawia wydajność względem tradycyjnych metod wygładzania krawędzi w dwojaki sposób. Pobiera więc mniej próbek na piksel, niż w przypadku tradycyjnego anti-aliastingu, a dodatkowo DLSS realizowane jest niemal w całości przez rdzenie Tensor dostępne w kartach graficznych z rodziny Turing. Sprawia to, że rdzenie CUDA zwalniane są z tego zadania. Wszystko to oznacza zwiększenie wydajności kart graficznych z rodziny RTX.
Recenzja Anthem - klęknijmy do Hymnu. Bądź... w akcie rozpaczy
NVIDIA w oficjalnym komunikacie przedstawiła także wykres, na którym umieszczono wyniki wydajności kart GeForce RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti przed i po wykorzystaniu DLSS. Widać różnice nawet do niemal 20 klatek w przypadku najdroższej konstrukcji. Jak zaznacza NVIDIA, rozwiązanie to pomaga wtedy, gdy gramy na wyższych ustawieniach graficznych oraz przy rozdzielczościach takich jak 3840x2160 oraz 2560x1440. Aktualizację wykorzystamy w pełni także jedynie wtedy, gdy mamy zainstalowany najnowszy update Microsoftu - Windows 10 October 2018, w wersji co najmniej 1809.
Powiązane publikacje

Recenzje kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 5060 mogą się nie pojawić w dniu premiery. Powodem brak sterowników
106
NVIDIA GeForce RTX 5090D - eksport kart graficznych dla chińskich graczy zostanie całkowicie wstrzymany
33
NVIDIA potwierdza datę rozpoczęcia sprzedaży kart graficznych oraz notebooków z GeForce RTX 5060, a także polskie ceny
55
Gigabyte GeForce RTX 5000 - pojawiły się kolejne przypadki wyciekającego żelu termoprzewodzącego z kart graficznych
87