Intel wycofał się z produkcji modemów 5G dla smartfonów
Intel ogłosił informację o rezygnacji z działalności na rynku modemów 5G do smartfonów. Zgodnie z zapowiedziami spółki, jej działania w zakresie łączności bezprzewodowej 5G będą koncentrować się teraz jedynie wokół infrastruktury sieciowej. Dyrektor generalny Intela Bob Swan podkreślił, że firma nie widzi „jasnej drogi do rentowności i pozytywnych zwrotów” na tym poletku. Cena akcji przedsiębiorstwa po ogłoszeniu tej decyzji wzrosła o około 4 proc. Decyzja Intela jest interesująca, ponieważ zaledwie parę miesięcy temu Apple wybrało ten koncern jako jednego z głównych dostawców modemów dla iPhone’ów i iPadów. Nie jest pewne czy decyzja niebieskich wynika jedynie z chłodnej kalkulacji, zestawiającej ze sobą koszty inwestycji w opracowanie i produkcję nowych podzespołów z potencjalnymi, niesatysfakcjonującymi zarobkami wynikającymi z ich sprzedaży.
Uczestniczenie w procesie rozwijania sieci 5G może przynieść duży zysk firmom zajmujących się zarówno dostarczaniem infrastruktury, jak i smartfonów na rynek.
Jak czytamy w oświadczeniu, firma „nie spodziewa się uruchomienia linii modemów 5G przeznaczonych dla smartfonów (red. i tabletów)”. Bardzo prawdopodobne jest również to, że Apple wycofało się z zamówienia, decydując się jedynie na rozwiązania dostarczane przez Qualcomma. Prezes i główny analityk firmy Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead przekazał prasie, że na chwilę obecną brakuje odpowiednich dowodów w celu potwierdzenia którejkolwiek z tych wersji. Jego zdaniem Intel mógł mieć problemy z przestrzeganiem założonego harmonogramu, toteż Apple zrezygnowało ze współpracy z nim.
Intel wraca. Samsung traci pozycję lidera branży półprzewodników
Łączność 5G to kolejny duży krok dla rozwoju ogółu technologii bezprzewodowej. W porównaniu do dzisiejszych sieci bezprzewodowych 4G oczekuje się, że tego typu infrastruktura zapewni konsumentom dużo szybszą transmisję danych niż ma to miejsce obecnie. W celu obsługi tej technologii wymagane są jednak nowe układy scalone, których dostarczenie na rynek jest potencjalnym zarobkiem zarówno dla firm pokroju Intela czy Qualcomma, jak i samych producentów smartfonów, mających okazję do agresywnej promocji swoich produktów.
Powiązane publikacje

NVIDIA DGX GH200 - zapowiedziano platformę komputerową w pełni korzystającą z zalet superchipów Grace Hopper
9
Aurora genAI - Intel prezentuje model sztucznej inteligencji z bilionem parametrów. Rozwój w dziedzinie nauki stoi otworem
25
Sensor OLED - Samsung opracował wyświetlacz OLED z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz pomiarem pulsu
8
Sprzęt Intela dominuje ilościowo wśród najszybszych superkomputerów, ale AMD także ma się czym pochwalić
38