Intel oficjalnie potwierdza 10 nm+ litografię dla Ice Lake
Nie jest tajemnicą, że ostatnie lata dla Intela można przyrównać do snu zimowego. Co prawda Niebiescy wypuszczali kolejne procesory, ale skok wydajności między poszczególnymi generacjami był raczej symboliczny - na poziomie kilku procent. Jedni gromko na to narzekali, drudzy zaś cieszyli się, że ich leciwe już Sandy Bridge nadal daje radę w większości gier i programów. Niedźwiadek jednak chyba się zbudził, na co wskazuje wprowadzenie większej ilości rdzeni w konsumenckich procesorach Coffe Lake oraz ostatnie nowiny dotyczące Ice Lake. Intel oficjalnie bowiem potwierdził, że rodzina procesorów Ice Lake wykorzystywać będzie nową litografię 10 nm+. Może się to przełożyć na spory skok wydajności.
Stopień upakowania tranzystorów wzrośnie zauważalnie, co w dużym uproszczeniu może przekładać się wreszcie na wysoki skok wydajności.
Test procesora Intel Core i7-7700K - Premiera Intel Kaby Lake
Buszując po stronie amerykańskiego giganta na rynku procesorów komputerowych można doszukać się ciekawych wpisów, co jest o tyle zaskakujące, że zawsze krył się on z tego typu informacjami. Intel potwierdza bowiem oficjalnie, że następne generacje jego procesorów po serii Coffe Lake będą korzystać kolejno z 10 nm i 10 nm+ litografii. Tym samym po raz kolejny zauważamy, że system "tick - tock" już dawno nie wchodzi w grę, a do czynienia mamy z trzema "tockami". Wystarczy zresztą spojrzeć na ostatnie serie - Skylake (14 nm), Kaby lake (14 nm+) i Coffe Lake (14 nm++). Oczywiście warto brać poprawkę na to, że nazwy mają niewielkie pokrycie z rzeczywistością, a są już bardziej chwytem marketingowym, gdzie mniej znaczy lepiej. Mimo wszystko Intelowi zawsze najbliżej było tutaj do prawdy.
Test procesora Intel Core i7-7800X - Sześć rdzeni Skylake-X
Stopień upakowania tranzystorów na jeden mm2 w tym przypadku wzrośnie zauważalnie. Mowa w końcu o skoku z 37,5 MTr/mm2 do 100,8 MTr/mm2. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu może przekładać się wreszcie na wysoki wzrost wydajności. Oczywiście biorąc pod uwagę, że początkowe próby zawsze kończą się stosunkowo niskim uzyskiem z pojedynczego wafla krzemowego jako pierwsze na rynku zadebiutują rozwiązania mobilne, trafiające do laptopów. Wszystko to za sprawą ich niewielkich wymiarów, mniejszego zapotrzebowania na moc i niższych kosztów produkcji. Na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze poczekać i na razie warto się jednak skupić na nadciągającej rodzinie procesorów w "starej" litografii, czyli Coffe Lake.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7