HP Elite x3 - Flagowiec z Windows 10 Mobile i stacją dokującą
Microsoft inwestuje spore pieniądze w sektor mobilny, co widać przede wszystkim po usługach i aplikacjach oferowanych przez tę firmę. Niestety o ile z nimi jest dobrze, o tyle sytuacja mobilnego Windowsa jest co najmniej skomplikowana i trudna – system sobie nie radzi, nie zdobywa też rynku. Powodów jest sporo, a jednym z nich bez wątpienia brak urządzeń z nim, producenci nie są bowiem specjalnie zainteresowani kafelkami. Sytuacja ta może się jednak zmienić wraz z Windows 10 Mobile. W czasie targów MWC zobaczyć można bowiem smartfona HP Elite x3, który pracuje właśnie pod jego kontrolą, a który oferuje bardzo mocną specyfikację sprzętową. Jest to urządzenie dla wymagających, którzy skorzystają z funkcji Continuum.
Najnowszy fablet to wydajnościowy potwór, który może być traktowany nie tylko jako telefon, ale również przenośny komputer.
Co prawda w ostatnim czasie Microsoft zaprezentował Lumię 650, która ma być stworzona z myślą o biznesie, ale ciężko się z takim stwierdzeniem zgodzić: sprzęt jest zbyt drogi, oferuje kiepską specyfikację i ograniczone funkcje biznesowe. Elite x3 to zupełnie inna półka – fablet wyposażono w ekran AOLED 5,96” o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, w środku znajdziemy natomiast najnowszego Snapdragona 820, aż 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Mało? Urządzenie oferuje ponadto dual SIM, USB 3 Type-C i baterię o pojemności 4150 mAh. Na tym jednak nie koniec.
Sprzęt jest wyposażony w co tylko się ta: posiada nie tylko czytnik linii papilarnych, ale również skaner tęczówki oka. Można go ładować bezprzewodowo (obsługuje standardy Qi i PMA), jest także zgodny z normą IP67, a więc wytrzyma 30 minut w zanurzeniu na głębokości 1 metra. Urządzenie jest skierowane na rynek biznesowy, oferuje bowiem pełne sprzętowe szyfrowanie, a także moduł TPM 2.0. Całości dopełniają kamera główna 16 Mpix i przednia 8 Mpix. Sprzęt umożliwia korzystanie z funkcji Continuum, a więc zamiany smartfonu w przenośny komputer.
Co więcej, HP wyposażyło go w specjalne złącza dla zewnętrznej stacji dokującej, do której można podłączyć dodatkowe urządzenia, a także np. dodatkową baterię. Stacja posiada złącze DisplayPort, dwa złącza USB standardowe, jedno USB Type-C, a także złącze ethernetowe RJ-45.
Ciekawym dodatkiem jest także Mobile Extender. To dodatkowy ultrabooki o ekranie 12,5” i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli który… nie posiada żadnych komponentów wewnątrz. Podłączamy go bowiem do Elite x3 i wykorzystujemy jako „przedłużenie” naszego telefonu mając do dyspozycji większy ekran i klawiaturę fizyczną.
Pomysł jest co najmniej ciekawy, a sam smartfon pokazuje, jak wielkie możliwości drzemią w Windows 10 Mobile – tego typu sprzęt może odpowiadać już nie tylko za kilka urządzeń mobilnych, ale być także zamiennikiem standardowego komputera, tym bardziej że przecież specyfikacja sprzętowa w zupełności wystarczy do najróżniejszych zastosowań biznesowych. Ceny jak na razie nie są znane, ale możemy być pewni, że nie będą niskie.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10