Google Tensor w Geekbench. Poznaliśmy częściową specyfikację SoC smartfonów serii Pixel 6
Premiera smartfonów serii Google Pixel 6, w której skład wejdą modele – podstawowy oraz z dopiskiem Pro w nazwie, jest tuż za rogiem. Wygląd urządzeń nie kryje przed nami większych tajemnic. Na „łamach” naszego serwisu kilkukrotnie umieszczaliśmy już rendery ukazujące przyjętą przez Google stylistykę. Co więcej, nie były to jedynie grafiki opracowane na podstawie doniesień. Publikowaliśmy także oficjalne materiały prasowe producenta. Twórcy nie kryją również tego, że nowe Pixele będą pracować pod kontrolą autorskiego chipu Google Tensor. Firma nie zdradza jednak, co kryje rzeczona jednostka. Takowej informacji, stanowiącej potwierdzenie wcześniejszych doniesień, „udzielił nam” Geekbench. W bazie zagościł bowiem wynik testu nadchodzącego smartfona Google Pixel 6 w wersji Pro.
W bazie Geekbench pojawiły się wyniki testu smartfona Google Pixel 6. Benchmark ujawnił też istotne elementy specyfikacji Google Tensor.
Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro: Oficjalna zapowiedź z renderami i potwierdzeniem autorskiego SoC Google Tensor
Przy okazji omawiania wyniku chipu Samsung Exynos 2200 dostępnego w bazie Geekebench wyjaśniałem, iż nie są to w pełni miarodajne informacje, które stanowią wskazówkę co do rzeczywistej wydajności układów. Testy najczęściej przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach, np. przy użyciu rozwojowego oprogramowania, urządzenia w wersji przedprodukcyjnej lub z aktywną funkcją oszczędzania baterii. Zapewne nie inaczej jest w przypadku tytułowego wyniku Google Tensor. W teście pojedynczego rdzenia udało się osiągnąć 414 punktów, podczas gdy w teście wielordzeniowym „wykręcono” 2074 punkty. Nie są to imponujące osiągi, ale nie one stanowią istotę wpisu. Skupmy się na CPU i GPU.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Ze wcześniejszych przecieków dowiedzieliśmy się, że Google Tensor zostanie wyprodukowany w 5 nm procesie technologicznym Samsunga. Dziś wiemy już, że procesor będzie współpracował ze zintegrowaną grafiką Mali-G78. Niestety, nie ujawniono częstotliwości pracy GPU. Tym, co może intrygować, jest rozkład rdzeni oraz ich taktowanie. Okazuje się bowiem, że w urządzeniu pojawią się: 4 rdzenie pracujące w częstotliwości 1,8 GHz, 2 rdzenie z zegarem 2,25 GHz oraz 2 wydajne rdzenie 2,8 GHz. Pierwsze to najpewniej Cortex-A55, natomiast drugie – Cortex-A78. Co z Cortex-X1, którego nie mogło tu zabraknąć? Czyżby producent zdecydował się zastosować aż dwa rdzenie? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale poczekajmy na oficjalne informacje.
Powiązane publikacje

Intel prezentuje nowy plan wydawniczy dla serwerowych procesorów Xeon: Sierra Forest i Granite Rapids w 2024 roku
27
Intel liderem sprzedaży procesorów dla zwykłych konsumentów w 2022 roku. AMD króluje na rynku jednostek dla stacji roboczych
49
Procesory APU AMD Phoenix mogą doczekać się wariantów z dwoma typami rdzeni: Performance oraz Efficiency
70
Procesory AMD Ryzen nowej generacji na AM5 mają ukazać się jeszcze w tym roku, co potwierdza GIGABYTE
68