Galax zapowiada jednoslotową kartę GeForce GTX 1070
Karta graficzna GeForce GTX 1070 pojawiła się na rynku kilka ładnych miesięcy temu. Do dnia dzisiejszego ukazało się wiele niereferencyjnych modeli tego układu, wśród których znajdziemy m.in. topowe konstrukcje z chłodzeniem wodnym lub zwykłe z dwoma czy trzema wentylatorami. Dostępne są także karty przeznaczone dla obudów typu ITX. Wszystkie jednak wymagają dwóch lub trzech wolnych slotów w obudowie, tak, jak zresztą niemal wszystkie współczesne wydajne układy graficzne. Firma Galax postanowiła się jednak wyłamać z tego trendu i zaprezentowała właśnie GTX 1070 w wersji jednoslotowej. Warto mu się przyjrzeć - model ten nie tylko zaskakuje niewielkimi rozmiarami, lecz również efektownym, choć minimalistycznym wyglądem.
Jednoslotowy Galax GTX 1070 powinien pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku w cenie ok. 379 dolarów. Czekamy - to może być bardzo ciekawa opcja dla posiadaczy niewielkich obudów, którzy wymagają wysokiej wydajności układu graficznego.
Laminat karty jest znacznie krótszy, niż wskazuje na to całkowita długość urządzenia. Za schładzanie rdzenia odpowiada niewielka turbina, dlatego skojarzenia z Founders Edition czy wersją ASUS Turbo są jak najbardziej na miejscu. Bardzo ciekawi niemal od razu rzucająca się w oczy szczelina, przez którą widać część miedzianego radiatora - zapewne z tego miejsca ulatywać będzie ciepłe powietrze. Nie wiemy jednak, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Możemy być jednak pewni, że nie będzie to najcichszy i najchłodniejszy Pascal na rynku.
Test GeForce GTX 1070 - Następca GTX 970, szybszy niż GTX 980 Ti
Gigabyte GeForce GTX 1070 Mini ITX OC - Mały, ale wariat!
Na pokładzie znajdzie się oczywiście znany nam rdzeń GP104. Karta otrzyma 8 GB pamięci GDDR5, jednak nie wiemy nic na temat jej zegarów. Biorąc pod uwagę minimalizm konstrukcji wcale się nie zdziwimy, jeśli omawiany GTX 1070 będzie pracował z domyślnymi taktowaniami. Z powyższego zdjęcia wnioskujemy, że układ wyposażony zostanie w wejścia wideo DVI-D, HDMI i DisplayPort, a także 8-pinowe złącze zasilające. Jednoslotowy Pascal powinien pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku w cenie ok. 379 dolarów. Nie wiemy natomiast czy będzie dostępny w naszej części świata. W każdym razie czekamy - to może być bardzo ciekawa opcja dla posiadaczy niewielkich obudów, którzy wymagają wysokiej wydajności układu graficznego.