Clear Linux OS - system od Intela przechodzi na emeryturę po ponad dekadzie. Twórcy zalecają szybką migrację do innych dystrybucji
Dystrybucji opartych na jądrze Linux jest naprawdę sporo. Część z nich jest tworzona i rozwijana przez fanów otwartego oprogramowania, a inna część przez firmy. Do tej drugiej kategorii należy odsłona Clear Linux OS, a zasadniczo to należała, ponieważ firma Intel, która za nią odpowiadała, postanowiła zaprzestać jej rozwoju. W związku z tym nie otrzyma ona już żadnej aktualizacji, a projekt na GitHubie zostanie zarchiwizowany. Zobaczmy, czym i dla kogo był Clear Linux OS.
Po wielu latach rozwoju Clear Linux OS schowano do szafy, z której może się już nie wydostać. Rozwijająca go do niedawna firma Intel postanowiła spisać cały projekt na straty, w związku czym system właśnie zakończył swój żywot.
Co zamiast płatnego Microsoft Office? Pakiety biurowe na Windows, macOS i Linux. Zobacz 5 bezpłatnych alternatyw
Dystrybucja Clear Linux OS była - jak już wspomniano - rozwijana przez Intela, a także specjalnie zoptymalizowana dla procesorów* tej firmy (choć na TechPowerUp można przeczytać komentarze wskazujące na to, że procesory od AMD również sprawdzały się na tej dystrybucji - co potwierdza też opis na anglojęzycznej Wikipedii). System był także "zoptymalizowany pod kątem wydajności i bezpieczeństwa" - w pierwszym przypadku wspomnieć można o testach z portalu Phoronix, gdzie Clear Linux OS wypadał naprawdę dobrze, z kolei w drugim, że odsłona ta zawsze korzystała ze świeżego jądra oraz miała stale szukać luk bezpieczeństwa i je łatać. Do tego system miał odseparowane miejsca na pliki - część była wydzielona dla danych użytkownika, część na system operacyjny, a ostatnia część na konfigurację systemową. Same aktualizacje były dostosowane do pakietów - nie aktualizowano całości, a jedynie fragmenty, które miały być zmienione lub dodane. Co ciekawe, Clear Linux OS nie był bezpośrednio skierowany do użytkowników domowych, a do deweloperów - nie przeszkodziło to jednak tym pierwszym, aby z niego korzystać.
*Zasadniczo to mowa o platformach tej firmy, a nie tylko o procesorach (dokł. "Highly tuned for Intel platforms where all optimization is turned on by default" - LINK).
Lossless Scaling - pojawił się projekt LSFG-VK, który częściowo przenosi funkcjonalność programu na systemy Linux
U podstaw tej dystrybucji leżał Arch Linux, z kolei domyślnym środowiskiem graficznym było GNOME. Pierwsze wydanie ukazało się 6 lutego 2015 roku, z kolei rozwój został oficjalnie wstrzymany 18 lipca 2025 roku - i to ze skutkiem natychmiastowym. O tym fakcie poinformował jeden z pracowników, który brał udział w rozwoju tego projektu, na forum tego systemu. Clear Linux OS nie może już liczyć na żadną aktualizację, ani też poprawkę bezpieczeństwa. Radą dla osób, które obecnie korzystają jeszcze z systemu, jest jak najszybsza migracja do innej dystrybucji, która wciąż jest aktywnie wspierana. Na koniec padły słowa podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju omawianego systemu.
Źródło: LINK
Źródła: TechPowerUp, Intel, Phoronix, Wikipedia, Materiały użyte do grafiki mobilnej: Intel (edytowane), Ikona: Intel
Powiązane publikacje

OpenAI uruchomiło agenta AI, który zastąpi Cię w internecie. Może kupować, planować i tworzyć prezentacje za 20 dolarów miesięcznie
43
Projekt Plasma Bigscreen drgnął w zakurzonej szafie. Jeden z ochotników postanowił go nieco odświeżyć
6
Mozilla Firefox, Windows i nowa technologia. Ta ostatnia wkrótce pojawi się też w wersji dla innych systemów
45
Pentagon przyznaje umowy po 200 milionów dolarów firmom xAI, Google, OpenAI i Anthropic na rozwój systemów AI dla wojska
5