Ceny pamięci DDR3 i DDR4 będą nadal spadały
Bez jakich komponentów nie będziemy w stanie złożyć podstawowego zestawu komputerowego? Zadanie to nie będzie należało do najprostszych bez posiadania procesora, płyty głównej, ale także pamięci operacyjnej RAM. Rynek tych ostatnich produktów jest wart wiele milionów dolarów, a wszystko to dlatego, że wiele urządzeń korzysta z kości DRAM i po prostu nie może się bez nich obejść. Agencje zajmujące się badaniem tego rynku potrafią przewidzieć, czy w następnych miesiącach producenci będą zwiększali stawki za swoje produkty, czy też zaoferują swoim odbiorcom korzystniejsze oferty. Według najnowszych informacji pochodzących od DRAMeXchange, w sierpniu oraz wrześniu mogliśmy obserwować kolejne obniżki cen w przypadku umów wielkich producentów kości DRAM z producentami modułów pamięci operacyjnej.
To jeszcze nie koniec spadków cen dla pamięci operacyjnej.
A wszystko to pomimo tego, że zakładano zwiększenie popytu i nadmiar produktów na rynku. Premiera systemu operacyjnego Windows 10 nie miała tak naprawdę wpłynąć na wzrost popytu, natomiast sama darmowa aktualizacja z Windows 7 oraz 8.1 mogła nawet osłabić sprzedaż nowych komputerów PC. W drugiej połowie września średnia cena modułów DDR3 SO-DIMM o pojemności 4 GB spadła do poziomu 18,5 dolara, natomiast w przypadku DDR4 SO-DIMM 4 GB mówimy o stawce 20 dolarów. W lipcu za moduły DDR3 SO-DIMM 4 GB płacono 24,5 dolara, zaś w maju cena wynosiła nawet 27 dolarów. Co dalej stanie się z rynkiem pamięci operacyjnej?
Według ekspertów, rywalizacja pomiędzy Samsungiem, SK Hynix oraz Micron Technology nadal będzie gorąca, co poskutkuje dalszymi obniżkami cen kości DRAM. Branża masowo przesiada się na 20-nanometrowy proces technologiczny, natomiast Samsung planuje rozpocząć produkcję w 10-nanometrowej litografii (faktycznie 18 nanometrów) w przyszłym roku, co jeszcze bardziej zwiększy presję na konkurentach. W kolejnych miesiącach eksperci spodziewają się kolejnych spadków cen, które mogą potrwać nawet do połowy 2016 roku... albo i dłużej.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16