Bakterie będą używane do budowy układów elektronicznych?
W drugiej połowie XX wieku po raz pierwszy odkryto bakterie o nietypowych właściwościach, a mianowicie odżywiające się żelazem, które wykorzystują do produkcji malutkich magnesów. No dobrze, ale po co bakteriom magnesy? Otóż, zostają ulokowane w organellach zwanych magnetosomami i służą im jako kompasy, które wykorzystywane są do wykrywania zmian pola magnetycznego Ziemi oraz do przemieszczania się wzdłuż lub prostopadle do linii magnetycznych. W poszukiwaniu sposobu na skonstruowanie szybszych pamięci masowych, naukowców z Uniwersytetu w Leeds zainteresowało to, w jaki sposób proteiny wewnątrz bakterii wspomagają proces kształtowania, kontrolowania i powstawania nanokryształów magnetytu. Naukowcom udało się odtworzyć proces formowania nanomagnesów poza bakterią z użyciem tych samych protein, dzięki czemu wytworzyli powierzchnię magnetyczną podobną do tych stosowanych w dzisiejszych układach pamięci masowych.
Naukowcy przewidują, że w przyszłości uda się w ten sposób wytwarzać biopołączenia pomiędzy podzespołami. Oznacza to wstęp do całkowicie biologicznego komputera lub produkcji bioprzewodów, które będą w wysokim stopniu kompatybilne z żywymi tkankami, co może pomóc w leczeniu chirurgicznym.
Źródło: University of Leeds
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4