AMD Radeon Fury X i Radeon Fury - Specyfikacja techniczna
Jeszcze niedawno narzekaliśmy na brak nowych informacji dotyczących kart graficznych Radeon - teraz można raczej bić się w pierś i narzekać na wysyp plotek i przecieków wszelkiego rodzaju. Zaczynając od zdjęć, a kończąc na "prawdopodobnych" wynikach wydajności, przemierzamy zagraniczne serwisy serwujące wszystkie możliwe informacje. Dzisiaj mamy jednak do zaprezentowania prawdziwy konkret, a mianowicie możliwą specyfikację techniczną trzech kart graficznych AMD Radeon z najwyższego segmentu. Czy mówimy tutaj o Radeonie R9 Fury X, Fury oraz R9 390X? Wbrew pozorom, nie są to trzy najmocniejsze modele przygotowywane przez "czerwonych". Zdaje się, że plotki mówiące o istnieniu trzech wersji karty graficznej Fury zostaną potwierdzone.
Wiemy coraz więcej na temat kart graficznych Radeon Fury.
Jest to dobra informacja, ponieważ im więcej kart graficznych Fury, tym więcej modeli posiadających procesory graficzne z pamięcią HBM - a wspomniana pamięć to największa nowinka w nadchodzących produktach, także chcemy poznać jej dokładne możliwości. Do sklepów mają trafić następujące modele: Radeon Fury X (WC), Radeon Fury X (AC) oraz Radeon Fury. Jak się zapewne domyślacie, dwa pierwsze warianty różnią się między sobą zastosowanym systemem chłodzenia. Przejdźmy do specyfikacji technicznej:
Radeon Fury X (WC i AC)
- Procesor graficzny: Fiji XT
- Częstotliwość: nieznana
- Częstotliwość Turbo: 1050 MHz (więcej niż 1050 MHz w wersji WC)
- Procesory strumieniowe: 4096
- Jednostki teksturujące: 256
- ROP: 128
- Pamieć: 4 GB HBM
- Szyna pamięci: 4096 bit
- Częstotliwość VRAM: 1000 MHz
- Przepustowość: 512 GB/s
- TDP: 300 W
Jak widać, topowy procesor Fiji XT to prawdziwy gigant pod względem ilości jednostek znajdujących się w rdzeniu - 4096 procesorów strumieniowych to znaczny skok w stosunku do 2816 znajdujących się w Radeonie R9 290X. Nadal nie znamy częstotliwości taktowania w trybie standardowym, aczkolwiek pojawiły się dane dotyczące taktowania Turbo - ma ono różnić się dla modeli WC oraz AC. Wskaźnik TDP dla kart graficznych z Fiji XT ma wynosić 300 W, czyli o 10 W więcej niż w modelu R9 290X. Przepustowość pojawiała się w przeciekach już od dawna, gdyż jest to wartość możliwa do obliczenia. Karty powalczą prawdopodobnie z GTX Titan X.
Radeon Fury
- Procesor graficzny: Fiji Pro
- Częstotliwość: nieznana
- Częstotliwość Turbo: 1000 MHz
- Procesory strumieniowe: 3584
- Jednostki teksturujące: 224
- ROP: 128
- Pamieć: 4 GB HBM
- Szyna pamięci: 4096 bit
- Częstotliwość VRAM: 1000 MHz
- Przepustowość: 512 GB/s
- TDP: 275 W
W przypadku słabszego Radeona Fury mówimy już o rdzeniu Fiji Pro, który posiada 3584 procesory strumieniowe. Zmniejszono także ilość jednostek teksturujących, natomiast liczba ROP została ponoć na tym samym poziomie co w Fiji XT. W tym przypadku nie mowy o referencyjnej wersji z chłodzeniem wodnym, ale od czego są producenci AIB mający różne pomysły na swoje oferty? Wskaźnik TDP jest nieco niższy i wynosi 275 W. Model oparty na Fiji Pro powalczy prawdopodobnie z GeForce GTX 980 Ti.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56