Zephyr Radeon RX 6500 debiutuje z wieloletnim poślizgiem. Karta graficzna dla fanów małych konstrukcji ITX i SFF
W maju 2024 roku w sieci pojawiły się pogłoski o rzekomej premierze karty graficznej Radeon RX 6500. Już wtedy wydawało się, że będzie to mocno spóźniony debiut – w końcu model ten oparty jest na rdzeniu NAVI 24 XT, czyli architekturze RDNA 2. Okazało się jednak, że w tych plotkach było ziarno prawdy, które wykiełkowało za sprawą chińskiej marki Zephyr, przynosząc dwa ciekawe owoce w postaci kompaktowych modeli ITX i SFF (Small Form Factor).
Zephyr Radeon RX 6500 debiutuje po latach, poznaliśmy pełną specyfikację karty graficznej. Producent przygotował dwa warianty, które z pewnością przypadną do gustu entuzjastom kompaktowych konstrukcji ITX i SFF.
AMD Radeon RX 9070 GRE - wyciekła specyfikacja nowej karty graficznej. Wielu graczom spodoba się bardziej niż RX 9060 XT
Zephyr zaprezentował dwa nowe modele karty graficznej Radeon RX 6500 Dual ITX oraz LPoneslot. Obie konstrukcje bazują na rdzeniu NAVI 24 XT, opartym na architekturze RDNA 2 i wykonanym w procesie technologicznym TSMC N6 (6 nm). Chip zawiera 5,4 miliarda tranzystorów i zajmuje powierzchnię 107 mm². Pod względem liczby jednostek obliczeniowych nowy model dorównuje Radeonowi RX 6500 XT, oferuje 1024 procesory strumieniowe. Jednak obniżono w nim taktowania: bazowe wynosi 1728 MHz, a Boost osiąga 2066 MHz, co oznacza redukcję odpowiednio o około 600 i 750 MHz względem wersji XT. Dzięki tym zmianom udało się zmniejszyć współczynnik TDP do zaledwie 55 W, czyli niemal o połowę (redukcja z 107 W). Na pokładzie znalazło się także 4 GB pamięci VRAM GDDR6 o prędkości 16 Gb/s.
Zephyr GeForce RTX 4070 Sakura Blowing Snow - nowa karta graficzna z jednym wentylatorem, przygotowana do obudów SFF
Pierwszy wariant, Zephyr Radeon RX 6500 Dual ITX, mierzy zaledwie 171 mm długości, co czyni go idealnym wyborem do kompaktowych obudów ITX. Z kolei wersja LPoneslot została zaprojektowana z myślą o jeszcze mniejszych konstrukcjach typu SFF (Small Form Factor) - oferuje jednoslotową budowę oraz centralnie umieszczony wentylator, co dodatkowo zwiększa jej kompatybilność z nietypowymi konfiguracjami. Mimo kompaktowych rozmiarów i niskiego TDP, wydajność karty pozostaje ograniczona względem współczesnych standardów, co znacznie zawęża zakres jej zastosowań. Niemniej może ona okazać się łakomym kąskiem dla entuzjastów, którzy chcą stworzyć niewielki komputer w stylu „konsolowym”, przeznaczony do starszych tytułów i codziennego użytku, przy minimalnym zużyciu energii.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
35
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
89
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56