Qualcomm może zapłacić nawet 880 mln dolarów kary
Gdyby kazać komuś wskazać najpopularniejszego producenta mobilnych chipsetów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że padłoby na firmę Qualcomm. Ich najbardziej rozpoznawalny produkt, czyli seria SoC Snapdragon, napędza w końcu znaczną część urządzeń mobilnych ze wszystkich półek cenowych. Tak mocna pozycja na rynku wiąże się jednak ze sporymi konsekwencjami, a jedną z nich jest ryzyko bycia wziętym pod lupę organów ochrony konkurencji i konsumentów danego państwa. Zazwyczaj taka sytuacja nie wróży nic dobrego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że amerykański koncern już niedługo się o tym przekona. Wieść głosi bowiem, że koreański urząd ochrony konkurencji chce nałożyć na firmę Qualcomm pokaźnej wysokości karę.
Według szacunków koreańskiego urzędu ochrony konkurencji i konsumentów, producent Snapdragonów zdążył pobrać od koreańskich producentów ponad 1 bilion KRW, co daje bagatela ok. 880 mln dolarów. Stąd nawet tej wysokości kara może zostać na Qualcomma nałożona.
Czym Qualcomm doprowadził do takiej sytuacji? Złym sposobem rozliczania opłat licencyjnych na wykorzystanie swoich patentów przez producentów urządzeń mobilnych. Amerykańska firma pobierała bowiem opłatę w wysokości pewnego odsetka sugerowanej ceny sklepowej danego urządzenia. Zgodnie z przepisami jest to jednak niedopuszczalne, ponieważ wysokość opłat licencyjnych powinna wynosić stałą stawkę od jednego wyprodukowanego chipsetu dla każdego wykorzystanego patentu. W efekcie pobierane przez Qualcomma opłaty zdecydowanie przekraczały dopuszczalne normy, a poszkodowanych w ten sposób zostało wielu producentów. Na liście znaleźli się m.in. LG i Samsung, co przyciągnęło uwagę koreańskiego urzędu ochrony konkurencji.
Qualcomm Snapdragon 821 został oficjalnie zapowiedziany
Według szacunków producent Snapdragonów zdążył pobrać od koreańskich producentów ponad 1 bilion KRW, co daje bagatela ok. 880 mln dolarów. Stąd nawet tej wysokości kara może zostać na Qualcomma nałożona. Decyzję organu poznamy najpewniej 20 lipca, czyli jeszcze dzisiaj. Warto zauważyć, że opisana sytuacja nie jest jednostkowym przypadkiem. Podobne sprawy są przeciw Qualcommowi prowadzone na całym świecie. W zeszłym roku ugodą zakończyło się niemal identyczne postępowanie w Chinach. Tam amerykański koncern zgodził się zapłacić władzom 1 mld dolarów. Postępowanie dotyczące tego samego procederu prowadzi przeciw firmie z San Diego także Komisja Europejska. Warto śledzić rozwój wypadków w tej sprawie, ponieważ opisywana sytuacja raczej nie pozostanie bez wpływu na dalsze działania Qualcomma. W końcu nawet dla tak wielkiej korporacji pieniądze rzędu miliarda dolarów to nie są niezauważalne kwoty.
ITC: Samsung i Qualcomm nie złamali patentów NVIDII
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57