Wideo: Test Avermedia Live Gamer HD 2 - karta do streamingu
Chyba każdy widział a na pewno chociaż słyszał o oglądaniu gier wideo online. Mogą to być materiały na żywo na portalach takich jak Twitch albo Hitbox, ale również wcześniej nagrane gameplaye na YouTubie. Z technicznego punktu widzenia, w każdym z tych przypadków podstawowe wyzwanie stanowi przechwycenie gry wyświetlanej na ekranie. Można posłużyć się w tym celu rozwiązaniami software’owymi, jednak wiąże się to z dodatkowym obciążeniem podstawowej jednostki, na której toczy się gra, co może skutkować gorszą jakością nagranego materiału i koniecznością zmniejszenia ustawień graficznych gry. W związku z tym o wiele bardziej eleganckim rozwiązaniem, które całkowicie nie wpływa na podstawowy komputer, jest wykorzystanie drugiego PCta ze specjalną kartą do nagrywania i streamowania gier. Propozycja od Avermedii to karta Live Gamer HD 2. Sprawdźmy jakie są jej możliwości i ograniczenia.
W minimalistyczny pudełku znajdziemy wszystko co będzie potrzebne do przekształcenia komputera w platformę do przechwytywania wideo.
W minimalistyczny, designerskim pudełku znajdziemy wszystko co będzie potrzebne do przekształcenia komputera w platformę do przechwytywania wideo. Oprócz karty w środku znajduje się przewód HDMI i kabel audio jack 3.5 mm. Zamontowanie sprzętu ogranicza się do podłączenia karty do wolnego złącza PCIe. Nie trzeba przejmować się żadnym zasilaniem. Karta jest elegancko zaprojektowana w metalowej obudowie, która po uruchomieniu komputera rozświetla się na intensywny niebieski kolor, tym samym stanowi prawdopodobnie kolejne źródło światła wewnątrz PCta. Do dyspozycji otrzymujemy dwa złącza HDMI (wejście i wyjście) i podobnie dwa złącza audio (in oraz out). Za ich pomocą podłączymy zarówno źródło sygnału jak i odbiorniki w postaci monitora, głośników czy słuchawek.
Specyfikacja techniczna Avermedia Live Gamer HD 2
- Interfejs: PCI Express x1 Gen 2
- Złącza (wejścia): HDMI, 3.5 mm audio
- Złącza (wyjścia): HDMI , 3.5 mm audio
- Maksymalna przechwytywana rozdzielczość: 1080p60
- Zawarte oprogramowanie (on-line): RECentral 3
- Wymiary: 125 x 151 x 21.5 mm
- Waga: 145 g
Chociaż produkt dedykowany jest do komputerów stacjonarnych, tak już przechwytywać można obraz z dowolnego źródła o ile można je podłączyć z pomocą złącza HDMI. W naszym przypadku wykorzystaliśmy laptop ASUS ROG-GL502, którego specyfikacja to: procesor Intel Core i7-7700HQ, karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1070, pamięć RAM 32 GB, ekran FullHD 144 Hz. Dużym plusem jest fakt, że komputer przechwytujący wideo nie musi być wyjątkowo “mocny”. Zgodnie z minimalnymi wymaganiami wystarczy procesor i5 3. generacji, 4 GB RAM oraz karta graficzna GeForce GTX 650 lub Radeon R7 250X.
Fizyczne podłączenie karty jest zadaniem banalnym, ale już prawidłowe uruchomienie procesu wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia w zakresie obsługi komputera. Chociaż producent twierdzi, że urządzenie pracuje jako Plug&Play, to w rzeczywistości spędzimy chwilę zanim rozpoczniemy nagrywanie materiałów. Pierwszym krokiem jest pobranie oprogramowania Avermedia RECentral, które służy do obsługi karty. Kompatybilne są również inne programy do rejestrowania i streamowania obrazy jak XSplit czy OBS. Za pomocą RECentral możemy kontrolować tryb przechwytywania (nagrywanie/streamowanie), uruchamiać ten proces (start/stop) oraz precyzować niektóre parametry, jak rozdzielczość nagrywanego wideo czy kodek, w którym jest zapisywane. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników program umożliwia stosowanie wielu kamer, różnych scen itp. Te funkcje przydadzą się szczególnie dla osób, które planują prowadzić streamy gier, pozwalając im na przełączanie się między różnymi ustawieniami obrazów i tworzenie wielu warstw okien w końcowym obrazie.
Bardzo ważne jest również prawidłowe przechwytywanie dźwięku w nagranych materiałach. Karta umożliwia przesyłanie go zarówno za pomocą HDMI jak również osobnego kabla audio. Należy się jednak dwukrotnie upewnić, że wszystkie wyjścia i wejścia dźwięków na obu komputerach są prawidłowo ustawione, ponieważ wystarczy niewielki błąd, żeby utracić dźwięk. Jednak gdy wszystko zostanie już prawidłowo podłączone i ustawione cała układanka działa bardzo sprawnie. Podczas testów wykorzystaliśmy również mikrofon Avermedia AM310, który pozwalał na nagrywanie komentarza do nagrywanego materiału z gry. Pod dużym wrażeniem byłem zwłaszcza sprawnego przesyłania dźwięku, ponieważ w zestawionym przez nas systemie dźwięk z gry był wysyłany do karty przechwytującej za pomocą HDMI, dalej był wprowadzany do komputera przechwytującego i przez podłączony na złączu USB mikrofon wysyłany do słuchawek wpiętych w ten mikrofon przez złącze jack. W tym samym czasie dźwięk z gry był miksowany z komentarzem rejestrowanym przez mikrofon i zapisywany na komputerze, a całość bez zauważalnych spowolnień, które mogłyby utrudniać rozgrywkę.
Zachęcam Was do obejrzenia powyższego wideo, w którym prezentujemy kartę Live Gamer HD 2 oraz dołączamy próbkę przechwyconego materiału. Jeżeli chodzi o jakość nagrywanego wideo, to była zadowalająca. Największy problem dotyczy obserwowanego, bardzo silnego screen-tearingu w nagraniach, którego prawdopodobnym, głównym powodem była niestandardowa, wysoka częstotliwość odświeżania ekranu w notebooku. Jest to rzecz, którą należy mieć na uwadze przy tworzeniu swojego zestawu dwóch komputerów do grania i przechwytywania gier. Trzeba dopilnować, żeby cały sprzęt był uzgodniony zarówno co do rozdzielczości jak i częstotliwości będących granicznymi możliwościami karty (dla przypomnienia 1080p60).
Gdy wszystko zostanie już prawidłowo podłączone i ustawione cała układanka działa bardzo sprawnie.
Karta przechwytująca Avermedia Live Gamer HD 2 oferuje interesujące rozwiązanie dla osób planujących rozpoczęcie swojej przygody z materiałami wideo z gier komputerowych. Dla większości streamerów i youtuberów stanowić będzie ona wystarczające rozwiązanie, jednak nie można pominąć jej ograniczeń technicznych a w konsekwencji również jakościowych, zwłaszcza mając na uwadze coraz więcej gier w rozdzielczości 4K oraz wspierających HDR, których w żaden sposób nie będziemy mogli przechwycić tym urządzeniem.
Powiązane publikacje

Test Nextbase Piqo 2K - niewielki wideorejestrator za niewielkie pieniądze. Niezła jakość wideo i kilka ciekawych funkcji
3
Test Navitel RS3 Duo Wide - wideorejestrator z dwoma kamerami o ultraszerokim kącie widzenia. Prostota i uniwersalność w jednym
21
Recenzja Realme Buds Air 6 Pro. Bezprzewodowe słuchawki z ANC, wysoką jakością dźwięku i odpornością na zachlapanie
12
Test projektora Vivibright D1000 - sprzęt dla niewymagających, który przyciąga przydatnym zestawem akcesoriów
10