USA namawia sojuszników - Nie kupujcie nic od Huawei
Rząd USA próbuje przekonać dostawców telefonii komórkowej i internetu w krajach sojuszniczych, aby ci unikali sprzętu telekomunikacyjnego chińskiej firmy Huawei Technologies - poinformował "The Wall Street Journal". Urzędnicy administracji prezydenta Donalda Trumpa skontaktowali się z szeregiem partnerów i sojuszników, od rządowych odpowiedników po zaawansowane technologicznie firmy komunikacyjne. Poinformowali ich o swoich "obawach o intencje i możliwościami chińskiego giganta telekomunikacyjnego". Sprzęt Huawei "zwiększa ryzyko cyber ataków i może pozwolić Chinom na szpiegowanie poprzez szybko rosnący rynek "Internetu rzeczy" - argumentują urzędnicy.
Rzecznik Departamentu Handlu USA powiedział w oświadczeniu, że departament pozostanie czujny w sprawie wszelkich zagrożeń
Stany Zjednoczone już od pewnego czasu utrudniają Huawei zaopatrywanie sojuszniczych rządów i kontrahentów, a Australia zakazała ostatnio firmie udziału w przetargu na budowę sieci komórkowej 5G. Przekazanie informacji od rządu USA zbiega się z czasem, gdy dostawcy usług bezprzewodowych i internetowych na całym świecie przygotowują się do zakupu nowego sprzętu dla sieci 5G. Huawei, założony przez Ren Zhengfei byłego oficera w Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, jest obecnie największym producentem smartfonów na świecie po Samsungu. Firma wielokrotnie była oskarżana o szpiegowanie na rzecz rządu Chin. Już w tym roku USA zakazały rządowego wykorzystywania sprzętu wyprodukowanego przez Huawei i odmawiają sprzedaży urządzeń tej firmy w sklepach w bazach wojskowych.
Istnieje zmowa producentów DRAM - twierdzą Chińscy urzędnicy
Waszyngton bierze nawet pod uwagę przydzielenie pomocy finansowej na rozwój telekomunikacji w krajach, które zrezygnują z chińskiego sprzętu. Jak informuje WSJ sprawa dotyczy użycia chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego w krajach, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe, takie jak Niemcy, Włochy i Japonia. Rzecznik Departamentu Handlu USA powiedział w oświadczeniu, że departament "pozostanie czujny w sprawie wszelkich zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego USA". Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział na konferencji prasowej, że ma nadzieję, że "odpowiednie kraje" zapewnią chińskim firmom "sprawiedliwe i przewidywalne" warunki inwestycyjne. Widać jednak wyraźnie, że w wojnie handlowej największych gospodarek na świecie nikt nie będzie brał jeńców.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4