TSMC planuje wprowadzić 12 nm proces technologiczny
Konkurencja jest najlepszym impulsem do większego postępu oraz innowacyjności, czego efekty najlepiej widać na przykładzie niektórych firm działających w sektorze produkcji układów scalonych. Dopiero niedawno byliśmy świadkami masowego przejścia z wysłużonej 28 nm litografii na świeższe 14 / 16 nm procesy technologiczne, żeby w niedługim czasie doczekać się kolejnego kroku, tym razem wprawdzie mniejszego, ale mimo wszystko istotnego. Otóż, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), czyli jeden z największych producentów układów scalonych na świecie, w wyniku coraz prężniej rozwijających się konkurentów w postaci Samsunga oraz GlobalFoundries, zdecydowało się oficjalnie na wprowadzenie litografii 12 nm.
Niestety, nie wiemy na chwile obecną nic o żadnych usprawnieniach, jakie zastosowane zostaną w procesie 12 nm.
Co ciekawe, nowa litografia nie będzie tak do końca zupełnie nowa. O co w tym wszystkim chodzi? TSMC oferuje obecnie swoim partnerom trzy różne warianty procesu 16 nm. Tajwańskie przedsiębiorstwo pierwotnie planowało wdrożyć do swoich fabryk czwarty wariant, jednak nieco niespodziewanie postanowiło jednak przejść na proces 12 nm, który pełnymi garściami czerpał będzie właśnie z poprzednich rozwiązań. Prawdziwych powodów tej decyzji nie znamy, aczkolwiek źródło wskazuje na obniżenie kosztów produkcji oraz chęć oddzielenia nowej technologii od starszej.
TSMC: Masowa produkcja 7 nm układów w pierwszej połowie 2018
Przy okazji oferta TSMC stanie się bardziej atrakcyjna - w końcu Samsung czy GlobalFoundries mogą produkować chipy w ciągle udoskonalanej 14 nm litografii. Niestety, nie wiemy na ten moment nic o żadnych usprawnieniach, jakie zastosowane zostaną w 12 nm procesie. Nie jest znana także data pojawienia się pierwszych układów wykonanych w ej technologii. Warto na koniec dodać, że Tajwańczycy nadal pozostają liderami w produkcji układów wykonanych w 28 nm - wariantów tej litografii istnieje aż sześć. Aktualnie z fabryk Tajwańczyków korzystają m.in. Apple, MediaTek, HiSilicon, Spreadtrum, Xilinx czy NVIDIA (wytwarzająca duże Pascale).