Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności?

Przemysław Banasiak | 04-11-2019 11:00 |

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności?Na rynku dostępne jest całe zatrzęsienie różnych chłodzeń procesora. Duże i małe, powietrzne i układy z cieczą, horyzontalne i pionowe, z lub bez kolorowego podświetlenia, tanie i drogie. Znaleźć coś dla siebie powinien każdy konsument, niezależnie od posiadanego procesora, obudowy i grubości portfela. Jeśli jednak chodzi o najwydajniejsze, a przy tym najcichsze coolery CPU to tutaj wybór już bardzo mocno się zawęża. Prym wiedzie austriacka Noctua, okrzyknięta przez europejskich konsumentów najlepszą marką chłodzeń, oraz niemiecki be quiet! ceniony w Polsce bardziej nawet niż w swoim kraju pochodzenia. Czy ten duet zostanie rozbity przez nowość w postaci Deepcool Assassin III?

Autor: Przemysław Banasiak

Deepcool gościł już na łamach PurePC zarówno w aktualnościach, jak i dziale testów chłodzeń. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu to sprawdzona chińska firma działająca w branży już od 1996 roku, która w ostatnim czasie atakuje rynek polski ze zdwojoną siłą. Wcześniej jednak testowaliśmy gotowy układ chłodzenia wodnego (AiO) w postaci Deepcool Castle 240EX (KLIK!), a teraz przyszła pora na rozbudowaną propozycję powietrzną. Czy spory i ciężki model Deepcool Assassin III będzie stanowił alternatywę dla najczęściej obecnie wybieranych modeli konkurencji? Zwłaszcza pod względem kultury pracy i oferowanych temperatur?

Deepcool Assassin III to rozbudowane, dwuwieżowe chłodzenie procesora wyposażone w dwa wentylatory 140-milimetrowe.

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [1]

Deepcool Assassin III zaprezentowany oficjalnie został światu pod koniec września. Mowa o rozbudowanym, dwuwieżowym chłodzeniu procesora wyposażonym w dwa wentylatory 140-milimetrowe. Stworzony on został z myślą zarówno o procesorach Intela - socket LGA 2066, 2011(-v3), 1151, 1150, 1155, 1366, jak i AMD - gniazdo AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. Wrażenie robi zwłaszcza deklarowana wydajność, czyli obsługa procesorów o TDP do 280 W. To więcej, niż potrzeba w przypadku chyba wszystkich konsumenckich jednostek po OC. Co więcej na wykresach reklamowych Assassin III zestawiany jest z "tajemniczym" coolerem określanym jako "były lider wydajności" i zaznaczany charakterystycznym odcieniem brązu sugerującym jednoznacznie na Noctuę, z którą Deepcool nieznacznie wygrywa!

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [2]

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [3]

Testowany cooler przychodzi zapakowany w atrakcyjny wizualnie, kolorowy karton. Opakowanie jest szare, z cyjanowymi akcentami i napisami w kolorze białym. Z przodu umieszczono zdjęcie produktu, po bokach jego nazwę, z tyłu zaś wypunktowano w kilku językach (brak polskiego) najważniejsze parametry. W środku czeka na nas układanka składająca się z piankowych wytłoczek zabezpieczających oraz mniejszych, brązowych kartonów. Skrywają one poszczególne wentylatory, sam radiator, instrukcje oraz zestaw akcesoriów. W ostatnim przypadku pełen komplet widoczny jest na zdjęciu powyżej. A mowa o elementach montażowych dla procesorów Intela lub AMD, strzykawce z pastą termoprzewodzącą, metalowej naklejce z logiem producenta czy adapterach LPS obniżających maksymalne RPM "śmigieł".

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc1]

Warto docenić dbałość o szczegóły w testowanym chłodzeniu - końcówki ciepłowodów schowane zostały pod czarnymi, połyskliwymi nakładkami.

Deepcool Assassin III sprawia dobre pierwsze wrażenie za sprawą swoich sporych wymiarów - 161 x 140 x 165 milimetrów oraz równie wysokiej wagi - 1465 gramów. Całość wykonana jest wzorowo i ma się uczucie obcowania z produktem z wyższej półki. Warto docenić dbałość o szczegóły, bowiem rurki cieplne (7x 6 mm) są niklowane, podobnie jak i podstawa, która doczekała się wykończenia na wysoki połysk. Końcówki ciepłowodów schowane zaś zostały pod czarnymi, połyskliwymi nakładkami. Chociaż przyznam szczerze, że moim zdaniem "czapeczki" jak u konkurencji byłyby chyba ładniejsze, acz zdecydowanie mniej oryginalne.

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc2]

Dołączone opcjonalne adaptery LPS obniżają maksymalne obroty na minutę wentylatorów, tym samym znacznie poprawiając ich kulturę pracy.

Zastosowane wentylatory to autorski projekt Deepcoola. Mowa o dwóch 140-milimetrowych jednostkach wyposażonych w dziewięć niestandardowych, podwójnych łopatek, łożysko typu FDB oraz gumowe amortyzatory. Pracują one z prędkością od 400 do 1400 RPM przy wydajności 90,37 CFM, ciśnieniu powietrza 1,79 mmH2O oraz hałasie nieprzekraczającym 34,2 dB(A). Fan ciszy mogą jednak zastosować wspomniane wcześniej adaptery LPS, które obniżają obroty na minutę do 1000, co przekłada się na 64,33 CFM przy 0,81 mmH20 i kulturze pracy do 26,8 dB(A).

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc3]

System montażowy w Deepcool Assassin III to znane wszystkim, sprawdzone i solidne rozwiązanie. Zarówno w przypadku platform Intela, jak i AMD korzystamy z autorskiego, plastikowego backplate. Wciskamy weń odpowiednie kołki (które pozostają na miejscu), wsuwamy w płytę główną od spodu i nakręcamy odpowiednie nakrętki. Następnie dobieramy odpowiednie "skrzydełka" i montujemy je na zablokowanych już w płycie głównych kołkach. Nakładamy pastę na procesor wybraną przez nas metodą, ostrożnie kładziemy nań chłodzenie i przykręcamy dwie śruby. Teraz zostały nam już tylko wentylatory, każdy z dwoma drucianymi zaczepami. Są jednak one odpowiednio wyprofilowane i bardziej elastyczne niż u konkurencji. Cała operacja jest prosta, szybka i wygodna. Przypomina klocki dla dużych "dzieci" i trudno się pogubić czy zrobić coś źle, zwłaszcza z instrukcją i czytając wszystkie oznaczenia.

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc4]

Zestaw komputerowy, na którym testowane było chłodzenie Deepcool Assassin III składał się z procesora AMD Ryzen 7 3700X, płyty głównej Biostar X570 GT w standardzie Micro ATX, modułów RAM DDR4 G.SKILL 3000 MHz CL 16 o łącznej pojemności 32 GB, karty graficznej ASUS Strix GTX 1050 Ti, zasilacza Seasonic Prime GOLD oraz nośnika półprzewodnikowego Samsung SSD 950 Pro. Całość osadzona na obudowie typu bench table. Opisywany cooler zestawiony został z wydajnym zestawem AiO be quiet! Silent Loop 280 mm. W obu przypadkach zastosowana została pasta termoprzewodząca Arctic MX-4 nakładana metodą ziarnka grochu.

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc5]

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc7]

Deepcool Assassin III bez problemu może być sparowany z drogimi modułami RAM nawet o wysokości nawet do 54 milimetrów.

Procedura testowa była standardowa i oparta na pomiarze temperatur w spoczynku, pod syntetycznym obciążeniem oraz podczas grania. Do tego celu wybraliśmy oprogramowanie pomiarowe Ryzen Master, OCCT i scenariusz testowy Linpack 2019 (z AVX) oraz grę Assassin's Creed: Origins w najbardziej procesorowym ze znanych nam miejsc. Pomiary trwały po 15 minut i wykonywane zostały wielokrotnie, wyciągając średnią wyników ze wszystkich testów. Daje to dobry, ogólny obraz wydajności chłodzenia zarówno podczas grania, jak i pracy.

Spoczynek 15 minut

AMD Ryzen 7 3700X DEF

Stopnie Celsjusza (mniej = lepiej)

4
8
12
16
20
24
28
32
be quiet! Silent Loop 280 mm
29
Deepcool Assassin III
31

Jak widać po wykresach poniżej i powyżej Deepcool Assassin III radzi sobie bardzo dobrze, utrzymując niskie temperatury na procesorze we wszystkich scenariuszach testowych. Co prawda w spoczynku i grze Assassin's Creed: Origins temperatury są gorsze niż na be quiet! Silent Loop 280 mm, ale w pierwszym przypadku różnica to czysta kosmetyka - 2°C, w drugim zaś mowa już o co prawda 5°C różnicy, ale maksymalna temperatura 52°C na AMD Ryzen 7 3700X to tak czy siak bardzo dobry wynik. Co więcej Deepcool Assassin III wygrywa ze zdecydowanie droższym chłodzeniem wodnym w najbardziej wymagającym teście syntetycznym (najgorszy scenariusz), oferując temperaturę o 4°C niższą.

Assassin's Creed: Origins - 1920x1080 Ultra

AMD Ryzen 7 3700X DEF

Stopnie Celsjusza (mniej = lepiej)

6
12
18
24
30
36
42
48
54
be quiet! Silent Loop 280 mm
47
Deepcool Assassin III
52

OCCT Linpack 2019

AMD Ryzen 7 3700X DEF

Stopnie Celsjusza (mniej = lepiej)

10
20
30
40
50
60
70
Deepcool Assassin III
61
be quiet! Silent Loop 280 mm
65

Podsumowując Deepcool tym razem stanął na wysokości zadania. Chłodzenie Assassin III potwierdziło, że zapewnienia producenta nie są pustymi przechwałkami, a faktycznym osiągnięciem. Cooler oferuje niskie temperatury na poziomie drogich chłodzeń AiO przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Nawet pod pełnym obciążeniem słychać tylko niewielki szum powietrza, bez terkotania łożyska czy innych nieprzyjemnych odgłosów. Jakość wykonania stoi na wzorowym poziomie, tak samo jak dbałość o szczegóły - niklowana podstawa i ciepłowody czy schowane końcówki rurek cieplnych. Instalacja chłodzenia jest prosta, szybka i przyjemna, a radiator i wentylator nie kolidują nawet z wysokimi modułami RAM.

Deepcool Assassin III oferuje niskie temperatury na poziomie drogich chłodzeń AiO przy zachowaniu wysokiej kultury pracy.

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc6]

Ile kosztuje Deepcool Assassin III? Jego sugerowana cena w polskich sklepach ma wynosić około 395 złotych, czyli naprawdę sporo jak za chłodzenie powietrzne. Nieco więcej kosztuje Noctua NH-D15 (415 zł), do której Chińczycy sami się niebezpośrednio porównywali czy nawet wybrane, gotowe chłodzenia cieczą. Zaś odczuwalnie tańszy jest be quiet! Dark Rock Pro 4 bo kosztuje "tylko" 329 złotych. Tak czy siak trudno cokolwiek złego powiedzieć o propozycji Deepcool, a więc jeśli do kogoś nie przemawia austriacki brąz (bo czarnych modeli nadal próżno szukać w Polsce) lub chłodzenia AiO to śmiało mogę polecić Assassin III! Będzie chłodno i cicho.

Polecamy

Deepcool Assassin III
Cena: 395 zł

Deepcool Assassin III
  • Wzorowa wydajność
  • Wzorowa jakość wykonania
  • Uniwersalna, stonowana stylistyka
  • Wygodny system montażu chłodzenia
  • Kompatybilność z wysokimi modułami RAM
  • Wysoka cena

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Test chłodzenia Deepcool Assassin III - Nowy król wydajności? [nc8]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 89

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.