Sztuczna inteligencja z Estonii poprawi jakość Twoich zdjęć
Nie twierdzimy, że SI zrobi z nas od razu zawodowych fotografów, ale może przydać się do odzyskania wspomnień, zapisanych w postaci obrazów o niskiej rozdzielczości lub grafik zniszczonych przez wysoki stopień stratnej kompresji. Let’s Enhance to jeden z pierwszych serwisów internetowych, który oferuje opcję powiększania zdjęć oraz korekty zniekształceń widocznych w plikach w formacje JPEG, wykorzystując do tego celu sztuczna inteligencję. Z usług estońskiej firmy można skorzystać za darmo, po dokonaniu nieodpłatnej rejestracji. Trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ regulamin Let’s Enhance przewiduje priorytetowe traktowanie odpłatnych subskrypcji i zyskownych zleceń.
Nic tak nie psuje przyjemności z przeglądania rodzinnego albumu, jak stare, cyfrowe fotografie w niskiej rozdzielczości, wyświetlone na dużym ekranie.
Zniszczone przez czas, niską rozdzielczość i zbyt wysoki stopień kompresji grafiki i zdjęcia mogą zyskać nową jakość dzięki Let’s Enhance. Serwis internetowy oferuje trzy typy korekt: anti-jpeg to opcja usuwania z fotografii zniekształceń typowych dla formatu JPEG. Nie wpływa ona na zmianę rozdzielczości docelowego zdjęcia. Pozostałe mechanizmy, określone mianem boring i magic powiększają rozdzielczość grafiki czterokrotnie, jednocześnie zgrabnie uzupełniając obraz o brakujące detale. Efekty nie są idealne, niemniej zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwi uratowanie wielu fotografii od zapomnienia.
Google I/O 2016 - sztuczna inteligencja trafia pod strzechy
Algorytmy służące do powiększania zdjęć nie radzą sobie zupełnie ze zdjęciami o bardzo niskiej rozdzielczości. Nie ma również co liczyć na dobre efekty w przypadku fotografii nadmiernie mocno skompresowanych. Na dużym zbliżeniu widać, że skorygowane z wykorzystaniem SI obrazy nie są naturalne, jednak mniej wprawne oko nie dostrzeże korekt wprowadzonych przez sprytne oprogramowania. Warto poświęcić chwilę na eksperymenty z serwisem Let's Enhance, zanim wszyscy odkryją jego istnienie może uda się odzyskać kilka cennych fotografii.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4