SI oficjalnie kompozytorem. Tworzy kawałki do gier i filmów
Pewne powiedzenie mówi: śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej. Co zaś z komponowaniem samej muzyki? Wydawałoby się, że w przeciwieństwie do nucenia własnych bardziej lub mniej udanych arii, tworzenie muzyki to już nie lada wyzwanie, do którego potrzeba nie tylko wiedzy technicznej (oprogramowanie), ale przede wszystkim kreatywności i niebanalnego talentu. No dobrze, a gdyby tak muzyka tworzyła się bez użycia kreatywności i talentu? Intuicja podpowiada, że nie wniknęłoby z tego nic dobrego. A jednak. Program od AIVA Technologies, jednego z francusko-luksemburskich start-upów zajmujących się tworzeniem muzyki, oficjalnie uzyskał międzynarodowy status Kompozytora.
Program oparty na sztucznej inteligencji od AIVA Technologies oficjalnie uzyskał międzynarodowy status Kompozytora. AIVA "nagrał" już nawet swój pierwszy album.
Sztuczna inteligencja NVIDII rekonstuuje fragmenty zdjęć
Jeszcze do niedawna ludzie wszelkiego pokroju, czy to zwykły Kowalski, czy też inżynier pracujący w Dolinie Krzemowej potrafili stanąć w obronie ludzkiej kreatywności postulując, że jedynie człowiek potrafi tworzyć poruszającą, wyjątkową muzyką, czy też ogólnie rzecz biorąc - sztukę. Widzimy jednak, że nadchodzi najwyższy czas, aby zacząć wycofywać się z dotychczasowych przekonań. Na rynku znajduje się bowiem coraz więcej programów opartych na sztucznej inteligencji - programów, które komponują muzykę w absolutnie fenomenalny sposób. A to dopiero początek. Jednym z takich sprytnych programów jest AIVA.
Co mają wspólnego koty, muzyka disco i tworzenie gier VR?
Pierwszy album AIVY nosi tytuł Genesis i jest dostępny do odsłuchania pod tym linkiem. O ile przesłuchując kolejne utwory można odnieść wrażenie, że jest z nimi jednak coś nie tak, że faktycznie nie czuć tu ludzkiej ręki, to trzeba przyznać, że choćby dwie pierwsze kompozycje (a zwłaszcza druga) ma w sobie spory potencjał i wiedząc, że SI wciąż się uczy, zapowiada już tylko lepsze kawałki. Poszczególne utwory będą wykorzystywane w reklamach, filmach i grach. Zespół z AIVY przyznaje, że program nauczył się komponować muzykę dzięki ogromnej bazie utworów Bacha, Beethovena czy Mozarta przy wykorzystaniu technologii deep learning TensorFlow.
Powiązane publikacje

Ubisoft rozpoczął legendarną wyprzedaż. Dużo głośnych gier przecenionych nawet o 85%, w tym Star Wars Outlaws
47
Oprogramowanie Nintendo Switch 20.0.0 - Wirtualne Karty Gier, GameShare i przygotowanie systemu na premierę Switch 2
7
StarCraft - nowa odsłona legendarnej serii może nie być tworzona przez zespół Blizzarda. Południowokoreańska firma na horyzoncie
21
Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
6