Seagate przedstawia ostatnią generację dysków twardych 15K
Był okres w którym dyski talerzowe 15K zdominowały rynek rozwiązań biznesowych. Oferowały one bowiem większą wydajność od produktów skierowanych do przeciętnego konsumenta dzięki wysokiej prędkości obrotowej, a przy tym sporo miejsca na dane w niewygórowanej cenie względem półprzewodnikowej konkurencji. Czasy się jednak zmieniają - SSD potaniały, zwiększyły gęstość zapisu oraz dziarsko weszły zarówno pod domowe strzechy, jak również do firm. Wyższa wydajność plus niższe zużycie energii przyczyniło się do stopniowego wypierania talerzowców. Gwoździem do trumny okazało się przejście głównych firm OEM (na przykład EMC) na dyski półprzewodnikowe. Z tego względu Seagate zapowiedział nową, a tym samym ostatnią generację nośników danych klasy Enterprise w postaci 15K HDD v6. Ma być to jeden z najlepszych tego typów produktów.
Dyski zostały objęte standardową dla tego segmentu pięcioletnią gwarancja producenta i mają trafić lada moment do sprzedaży.
Najnowsze dyski twarde amerykańskiego giganta mają trafić do sprzedaży w trzech różnych wersjach pojemnościowych - 300 GB, 600 GB oraz 900 GB. Będą to standardowe nośniki 2,5 cala o wymiarach 100,45 x 69,85 x 15 (głębokość, szerokość, wysokość) milimetrów i wadze 230 gram. Oparte zostaną na interfejsie SAS o przepustowości do 12 Gb/s. Niezależnie od wielkości wybranego modelu będzie on oferował średnią szybkość transmisji danych na poziomie 315/215 MB/s (zewnętrzna/wewnętrzna średnica talerza) oraz czas dostępu na poziomie 2 milisekund. Prócz tego nośniki wyposażone zostaną w 256 MB pamięci podręcznej DRAM.
Seagate zapowiada piątą generację dysków SSHD FireCuda
Seagate prezentuje 2,5" dysk twardy o pojemności 5 TB
Co logiczne - ilość talerzy i głowic zależna jest od wybranej pojemności. Dla najmniejszej z nich jest to jeden talerz i dwie głowice, dla średniej dwa talerze i cztery głowice oraz dla największej - trzy talerze i sześć głowic. Dyski kolejno potrzebują około 4,7 W w stanie spoczynku i 6,9 W podczas obciążenia, 5,8 W w spoczynku oraz 7,2 W pod obciążeniem i 5,7 W w stanie spoczynku oraz 7,6 W podczas pracy. Biorąc pod uwagę, że mają to być ostatnie tego typu propozycje od Seagate, jako iż firma nie planuje wydawać kolejnych, dość mocno się do nich przyłożono. Potwierdza to chociażby zastosowanie technologi TurboBoost SSHD w postaci dorzucenia małej przestrzeni 16 GB opartej na kościach NAND czy AWC, które poprawią losowy zapis danych. Współczynnik AFR określono na poziomie 0,44%. Dyski zostały objęte standardową dla segmentu biznesowego pięcioletnią gwarancja producenta i mają trafić lada moment do sprzedaży.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27