Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu

Bartłomiej Dramczyk | 09-08-2019 07:00 |

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniuZ odległej Azji przywędrowała do nas konsola do gier, która już po wyjęciu z pudełka zachęcała do zabawy: dwa arcade’owe joysticki z charakterystycznym klikiem, po sześć odpornych na emocje przycisków dla każdego z graczy, wykonana z blachy obudowa przykryta grubą, akrylową płytą. A wszystko to z odpowiednią (do bijatyk na ekranie) oprawą graficzną, nawiązującą w przypadku testowanego urządzenia do jednej z najważniejszych, klasycznych gier - Street Fightera. Tomtop ma w swojej ofercie jeszcze wiele konsol i akcesoriów dla wielbicieli gier wideo. Ich ceny są atrakcyjne (podobnie jak testowanej Arcade Console 2200 in 1), a sam producent obiecuje darmową dostawę do dowolnego zakątka świata. Padora’s Box – bo pod tą nazwą sprzedawany jest ten miniaturowy komputer rzeczywiście jest jak przysłowiowa Puszka Pandory. Po jej włączeniu trudno oderwać się od joysticków. Właściwie: arcade sticków.

Autor: Bartłomiej Dramczyk

Tomtop Arcade Console / Pandora's Box tak naprawdę ma wiele imion: wielbiciele gier arcade znają podobne urządzenia również pod nazwami Pandora Treasure 3D oraz Pandora's Key. Pierwotnie projekt ten był rozwijany pod nazwą Pandora's Box przez chińską firmę 3A-Game Electronic Technology, jako baza do uruchamiania emulatora Final Burn Alpha, co w połączeniu z gniazdem zgodnym (częściowo) ze standardem JAMMA stosowanym w automatach arcade umożliwiało ożywienie wielu martwych od lat maszyn, z nowym już osprzętem na pokładzie.

Trudno przejść obojętnie obok Arcade Console - błyszczy i brzmi jak automat arcade, a solidne wykonanie komponentów przyda się przy wyjątkowo emocjonujących rozgrywkach. To pokaźnie urządzenie po podłączeniu do TV zamieni nasz dom w salon gier. Dla przynajmniej dwóch osób.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [2]

Tomtop Arcade Console 2200 in 1 to kolejna generacja maszyn arcade zbudowanych na podobnej bazie. jest dokładnie tym, co obiecuje: wyjątkowo solidnie wykonanym urządzeniem, które zamieni dowolny telewizor w salon gier arcade. Całe urządzenie zostało zbudowane na bazie płyty głównej Pandora Key, której podstawowa specyfikacja obejmuje procesor ARM Cortex A53 taktowany zegarem 2 GHz, układ graficzny Mali-T830 MP4/650 MHz oraz od 2 do 4 GB pamięci RAM. Na tylnej krawędzi konsoli wyprowadzono większość złącz, w tym gniazda HDMI i D-Sub, wyjście audio (mini jack), parę gniazd USB 2.0, przeznaczonych do podłączenia dodatkowych kontrolerów, a także zasilanie (standardowy zasilacz 12 V/3,5 A, dołączony do zestawu). Producent Arcade Console zadbał o detale, takie jak komplet kabli (HDMI, D-Sub, USB) oraz parę przycisków na wymianę (w razie ich uszkodzenia). Do Arcade Console dołączono również krótką instrukcję obsługi w języku angielski. Zabrakło listy gier dostępnych w zestawie.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [5]

Pierwsze wrażenia z użytkowania Arcade Console 2200 in 1

Po włączeniu Arcade Console miłym zaskoczeniem jest delikatne podświetlenie obudowy oraz wbudowany w urządzenie głośnik (na tylnej krawędzi znajduje się potencjometr przeznaczony do regulacji głośności). Właściwie to kompletny automat arcade, który pomimo pokaźnych gabarytów (64 x 22,5 x 6,5 cm, 3,1 kg) jest wciąż znacznie mniejszy od swoich znacznie droższych odpowiedników z wbudowanym monitorem - automatów arcade zbudowanych na bazie PC lub Raspberry Pi, kosztujących od 2000 do 5000 zł. Pozytywnie zaskakuje jakość wykonania komponentów całego urządzenia – obudowa z blachy została przykryta grubą płytą akrylową, całości dopełniają bardzo solidne przyciski i arcade sticki. Wytrzymają niejeden pojedynek. Najlepsza cecha Arcade Console to jej uniwersalność – podłączona do monitora lub telewizora przez HDMI zamienia nasze mieszkanie w salon gier i wydaje równie intrygujące odgłosy, jak te, które (być może) zapamiętaliśmy z owych nadmorskich przybytków gamingowej kultury. Tomtop oferuje swoje urządzenia w zróżnicowanych cenach, model który otrzymaliśmy do testów wyceniono na ok. 550 zł. Jako paczka wysyłana z Chin do ceny Arcade Console trzeba jeszcze doliczyć opłaty celne (w wysokości ok. 25% wartości produktu), co da nam kwotę ok. 700 zł. Znacznie drożej od wszelkich konsol do gier retro oferowanych przez różnych producentów, jednak sama jakość wykonania komponentów przemawia za chińskim produktem.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [10]

Specyfikacja techniczna Tomtop Arcade Console 2200 in 1

 • Płyta główna: Pandora’s Box 7 (18x10 cm)
 • Procesor: ARM Cortex A53/2 GHz
 • Układ graficzny: Mali-T830 MP4/650 MHz
 • Pamięć: 2-4 GB
 • Złącza wewnętrzne: uniwersalne JAMMA (przyciski i joysticki arcade), microSD
 • Złącza zewnętrzne: HDMI, D-Sub, 2x USB 2.0, zasilanie (12 V), wyjście audio (mini-jack)
 • Przyciski na przednim panelu: 2 zestawy po 8 przycisków, para arcade sticków,
 • Przyciski na tylnym panelu: przycisk konfiguracji, potencjometr głośności, włącznik (z podświetleniem)
 • Dodatkowe wyposażenie: podświetlany górny panel, wbudowany głośnik monofoniczny, kable: HDMI, USB, D-Sub, 2x zapasowe nakładki na przyciski
 • Wymiary konsoli: 64 x 22,5 x 6,5 cm
 • Masa: 3,1 kg

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [3]

Arcade Console 2200 in 1 w grze

Na fali mody na retro konsole i nostalgii za automatami arcade pewnie jeszcze nie raz usłyszymy o kolejnych wynalazkach, mających nam zapewnić odpowiednie doznania, a producentowi zyski. Tym razem Tomtop serwuje nam kompletne rozwiązanie – coś, za co wyłożylibyśmy znacznie więcej, konstruując Pandora’s Boxa od podstaw i montując dla tej płytki osobną obudowę. 2200 gier wymienianych jako atut konsoli nie jest tylko hasłem reklamowym. Rzeczywiście, w pamięci urządzenia znajdziemy dokładnie 2200 gier. Nie szkodzi, że niektóre z nich powtarzają się, bądź stanowią jedynie warianty tej samej gry pod różnymi tytułami. I tak kolekcja gier, gotowa do zagrania od ręki, jest imponująca. Wszystko to za sprawą kilku elementów: Androida, interfejsu RetroArch, oraz emulatorów: MAME4Droid, PSPP, NAOMI, FB Alpha. Krótko rzecz ujmując – Pandora Box to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do uruchamiania gier z automatów arcade (m.in. Capcom CPS, Data East, Cave, Galaxian, Irem, Kaneko, Konami, Neo-Geo, Pacman, Psikyo, Sega, Toaplan, Taito), ale obsługujące także obrazy płyt i pliki z konsol PlayStation Portable, PlayStation, Dreamcasta, Nintendo 64 oraz klasycznej Segi Megadrive/Genesis, Segi Master i TurboGrafxa. Daje to całkiem sporo możliwości, jak na jeden system.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [1]

O ile uruchamianie niektórych gier z grafiką 3D (jak Mario 64) wyraźnie pokazuje, że Arcade Console dostaje czkawki (wyświetlany obraz jest płynny, jednak dźwięk i muzyka co chwila zrywa) to większość z tytułów wrzuconych do sekcji gier 3D działa przyzwoicie. Jest w czym wybierać, bo w modelu dostosowanym do potrzeb wielbicieli bijatyk dostajemy niemal komplet klasycznych Tekkenów (2, 3, 5, 6), Dragon Balla Z i całkowicie dwuwymiarowego Street Fightera Alpha 3 Max (który z jakiegoś powodu trafił do sekcji 3D. W tym samym dziale znalazł się również wspomniany Super Mario 64 (z rwącym się dźwiękiem), Bomberman, Puzzle Bobble 2X i The Tennis (z PSP, co na dużym ekranie wygląda koszmarnie nieostro). Największym atutem tego krótkiego zestawienia pozostaje bez wątpienia Tekken i Street Fighter.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [6]

Zdecydowanie więcej Arcade Console może zaoferować graczom wychowanym na salonach arcade. Pandora Box 7, świetnie sprawdza się w roli domowego automatu do gier. Nie mamy niestety żadnego wpływu na ustawienia emulatora, w szczególności te, dotyczące wyświetlanego proporcji obrazu, stosowanych filtrów (domyślnie to prawdopodobnie Sal2x), jednak proponowane ustawienia są dobrze dostosowane do monitorów i telewizorów Full HD. Jedynie gry o orientacji horyzontalnej, głównie te z lat 80. i pierwszej połowy lat 90. pozostawiają na ekranie panoramicznego wyświetlacza spore obszary czystej czerni. Przeglądanie zbioru tych 2190 2D gier może przyprawić o ból głowy, tym bardziej, że interfejs RetroArch nie wszystkie tytuły sortuje alfabetycznie. Nie jest to jednak wielka przeszkoda, jeśli natkniemy się na pierwszego z brzegu Metal Sluga, albo odkryjemy serię bijatyk King of Fighters… Na szczęście uwzględniono opcję wyszukiwania gier, co sprowadza się do mozolnego wpisywania znaków za pomocą arcade sticka i przycisków poszczególnych literek – w ten sposób możemy jednak błyskawicznie odnaleźć w gąszczu tytułów ulubioną rozrywkę.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [7]

Bez interfejsu RetroArch rzeczywiście dostalibyśmy półprodukt, bo odnalezienie ulubionych gier bez wyszukiwarki lub miniatury (statycznego obrazka lub krótkiego filmu) byłoby bardzo trudne. I choć trudno wymagać precyzyjnego opracowania dla każdej z gier osobno – zestawienie, które otrzymujemy wraz z Arcade Console rzeczywiście jest dobrze przygotowane – wyszukiwarka wskazuje odpowiednie gry, miniatury w większości przypadków umożliwiają rozpoznanie konkretnego tytułu. Również lista ostatnio uruchamianych gier okazuje się bardzo pomocna. Pomimo drobnych niedoróbek (wystające poza ramki napisy i filmiki z gier, które pokazują jedynie nagranie menu) całość robi bardzo dobre wrażenie. Przede wszystkim Arcade Console (pomijając chwilą milczenia kwestie legalności oprogramowania zapisanego w pamięci konsoli) to dobrze zrealizowana podróż w przeszłość gier wideo. Zamiast szukać zapomnianych przez czas automatów w nadmorskich kurortach mamy okazję nadrobić wiedzę z historii cyfrowej rozrywki i czerpać duże pokłady radości z niczym nieograniczonego budżetu złożonego z wirtualnych monet (do tego służą przyciski coin), niezbędnych do ukończenia klasycznych hitów.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [9]

Tak, polityka mikropłatności za granie wyrastała z automatów arcade, co niewątpliwie błyskawicznie odczujemy podczas dynamicznych strzelanin i japońskiej specjalności jaką są gry bullet hell. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich tytułów udostępnionych w zestawie (listy gier do konsol tego typu znajdziemy pod hasłem „Pandora Treasure 3D 2200 in 1”, większość z nich pokrywa się z listą, niemniej kilkadziesiąt klasyków natychmiast zwraca uwagę. Oprócz wymienionych gier 3D, spośród których właściwie Tekken nadaje się do wspólnych pojedynków, największym atutem Arcade Console jest dostęp do ogromnej bazy rozrywki zręcznościowej, wywodzącej się bezpośrednio z automatów arcade. Niezapomniany serial zręcznościowy Metal Slug (w kilku odcinkach), uwielbiany przez mistrzów obijania pikseli King of Fighters, Fatal Fury, Art of Fighting, wciąż doskonała seria strzelanin 2D 1941/1942/1943/1944/1945, a także sporo klasyki inspirowanej komiksami i filmami, jak Judge Dredd, Teenage Mutant Hero Turtles, X-Men, Aladdin, Garfield, Mobile Suit Gundam, Alien vs. Predator, Platoon i Popeye.

Wiele tu świetnych bijatyk, od Mortal Kombat 1-3, przez Golden Axe, Pit Fightera, Streets of Rage, po Double Dragona. Nie zapomniano o Contrze, Virtua Fighters i absolutnych hitach lat 90.: Flashbacku oraz Another World. Dla wielbicieli klasyki lat 80. również coś się znajdzie: Tetris, Bomb Jack, Q*bert, Bagman, Choplifter, Gyruss, Bubble Bobble, Frogger, Donkey Kong, Moon Patrol, Cabal i Castlevania. Praktycznie można by wymieniać tak w nieskończoność, a sama konsola umożliwi nam aktualizowanie listy gier o własne pliki, zapisane na pendrive lub karcie pamięci (w drugim przypadku musimy dołączyć kartę microSD, rozkręcając obudowę). W całym tym dwuwymiarowym zamieszaniu warto odnotować kilka gier z grafiką wektorową (F-22 Interceptor, M1 Abrams), izometryczne Dark Seal i Wizard Fire oraz pierwowzór Zumy z 1998 roku, grę Funky Bubble. Są i swojsko brzmiące niespodzianki, jak Czernyj Korabl (czyli konwersja gry Blackbeard z ZX Spectrum na automaty arcade).

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [11]

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [17]

Odważyliśmy się zajrzeć do środka, by przekonać się, jak wykonano komponeny Arcade Console, W wielkiej, blaszanej puszcze odnaleźliśmy jedynie malutką płytę główną Pandora's Box (z miedzianym radiatorem i wentylatorem), podłączoną do kontrolerów i pojedynczego paska LED. Wszystko schludnie rozmieszczone w pokaźnej przestrzeni, co ważne - dostęp do wnętrza Arcade Console jest bardzo prosty - wystarczy odkręcić trzy śruby i odchylić górny panel urządzenia, zamontowany na zawiasach.

Podsumowanie - Arcade Console 2200 in 1

Tomtop Arcade Console 2200 in 1 to jeden z wielu produktów zbudowanych na bazie płyt Pandora’s Box (dostępnych w różnych wariantach). Dopracowany, opakowany w solidną, pokaźną skrzynkę z metalu, estetyczny górny panel z podświetleniem i wypakowany po brzegi grami z automatów. Magnesem dla graczy wychowanych w salonach arcade mają być w przypadku tej konsoli gry 3D: kilka części Tekkena oraz całkowicie dwuwymiarowy Street Fighter 3 Alpha 3 Max. Jednak to kolekcja ponad 2000 gier z automatów arcade decyduje o atrakcyjności konsoli. Sama Pandora’s Box świetnie radzi sobie z emulacją dwuwymiarowych gier, przy tym nie hałasuje (poza odgłosami z gier), jest solidnie wykonana (zarówno obudowa, jak i kontrolery) i gotowa do pracy bezpośrednio po wyjęciu z pudełka.

Niedroga, solidna, dobrze opracowana maszynka do klasycznych gier. Wystarczy wymienić zaledwie kilkanaście tytułów z bogatej biblioteki zachowanej w pamięci urządzenia, by zapomnieć o wszelkich wynalazkach z wyrazem Mini i Classic w nazwie. Wiele godzin świetnej rozrywki w jednym urządzeniu - Arcade Console 2200 in 1.

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [19]

Złącza HDMI i D-Sub umożliwiają podłączenie konsoli zarówno do cyfrowych TV i monitorów, jak i analogowych urządzeń. Wbudowany głośnik, umieszczony wewnątrz obudowy zapewnia efekty dźwiękowe przypominające odgłosy z salonów. Właściwie to produkt doskonale zrealizowany, zajmujący znacznie mniej miejsca niż kompletny automat arcade, który po skończonej zabawie można błyskawicznie schować do szafy. Jedyne, co budzi zastrzeżenia to gry bez licencji, zapisane w pamięci urządzenia oraz brak dostępu do opcji konfiguracyjnych emulatora, w szczególności aktywnych filtrów, przez co kanciasty urok gier złożonych z pikseli nieco blaknie. Oczywiście fora internetowe pełne są porad, jak uzupełnić kolekcję gier, czy dobrać się do plików konfiguracyjnych Arcade Console, niemniej jako kompleksowy produkt rozrywkowy, wyjęty z pudełka i podłączony do telewizora - Arcade Console 2200 in 1 doskonale spełnia swoją rolę. Konsola TOMTOP Arcade 2200 in 1 dostępna jest aktualnie w cenie ok 550 zł (139,99 zł) z darmową wysyłką do Polski.

Opłacalność Polecamy

Tomtop Arcade Console 2200 in 1
Cena: 550 zł

Tomtop Arcade Console 2200 in 1
 • Dobrej jakości komponenty
 • Solidnie wykonana obudowa, arcade sticki i przyciski
 • Komplet kabli w zestawie
 • 2200 gier w jednym pudełku
 • Możliwość podłączenia dodatkowych kontrolerów
 • Opcja uzupełnienia biblioteki gier o dodatkowe tytuły
 • Rozsądna cena
 • Brak opcji zapisu gier
 • Brak dostępu do opcji wyświetlanego obrazu i konfiguracji emulatorów
 • Utrudniony dostęp do karty microSD (wymaga rozkręcenia obudowy)
 • Brak licencjonowanych gier
 • Problemy z wydajnością emulacji Nintendo 64
 • Rozmyty obraz w grach z PlayStation Portable

Sprzęt do testów dostarczyła firma

Recenzja Tomtop Arcade Console - 2200 gier w jednym urządzeniu [nc1]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 41

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.