Intel i ARM pracują nad nowymi procesorami w procesie 10 nm
Niezależnie od tego gdzie nie lokowalibyśmy na rynku IT naszej sympatii, to trudno odmówić Intelowi tego, że na rynku PC jest absolutnym gigantem, z którym trudno rywalizować. Mimo to nie wszystkie przedsięwzięcia przedsiębiorstwa z Santa Clara są równie udane. Kompletną klęską zakończyła się chociażby inicjatywa sprzed kilku lat by z pomocą procesorów Intel Atom opartych o architekturę x86 podbić rynek urządzeń mobilnych. Okazuje się jednak, że Niebiescy nie mają zamiaru całkowicie odpuścić sobie tego segmentu, czego owocem jest nawiązanie pracy z jednym ze swoich największych rywali - firmą ARM. Owocem tego partnerstwa mają być nowe procesory ARM Cortex wykonane w procesie 10 nm.
Nowe procesory ARM zostaną wyprodukowane z wykorzystaniem procesów technologicznych 10 nm HPM i 22 nm FL Intela.
Wyciekły informacje o ARM Mali-G72, Cortex-A75 i Cortex-A55
Szczegółowymi informacjami na temat swojej współpracy firmy podzieliły się podczas wydarzenia ARM Tech Con 2017. Jednym z projektów, nad którymi przedsiębiorstwa wspólnie pracują jest zupełnie nowy procesor oparty o proces technologiczny 10 nm HPM Intela, który najprawdopodobniej zobaczymy w wydajnych smartfonach z wyższej półki. Ma on osiągać taktowania rzędu 3,5 GHz przy efektywności energetycznej 0,25 mW/MHz, co w porównaniu z dostępnymi na rynku produktami brzmi bardzo obiecująco. Premiery nowego układu możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.
Każdy procesor ARM będzie mógł uruchomić aplikacje x86
Współpraca Intela i ARM ma być skupiona nie tylko na produktach z najwyższego segmentu, ale obejmować będzie także te pozycjonowane nieco niżej. Jednym z jej owoców ma być procesor ARM Cortex-A55 wykonany w litografii 22 nm FL. Nowy układ ma osiągać taktowani a rzędu 2,35 GHz, oferując przy tym wzrost wydajności oraz efektywności energetycznej rzędu odpowiednio 30% i 20% względem swoich poprzedników w litografii 28 nm. Być może doniesienia te nie brzmią jak rewolucja, ale pojawienie się w segmencie mobilnym kolejnego producenta to bez wątpienia dobra wiadomość. Jest to w dzisiejszych czasach o tyle istotne, że potrzeba alternatywy dla mocnej pozycji Samsunga, który zaczął skutecznie blokować rozwój tego rynku, wykorzystując do tego swoje partnerstwo z Qualcommem. Jest nadzieja, że współpraca ARM i Intela pomoże w przełamaniu tej patowej sytuacji.
Qualcomm Centriq 2400 - ARM wkracza na serwery
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7