Canalys: za rok AMD może mieć szybsze procesory niż Intel
Analitycy odwracają się od Intela, a AMD od dłuższego czasu jest na fali wznoszącej. Firma w ubiegłym roku wprowadziła na rynek pierwsze procesory z architekturą Zen, dzięki której udało się nadrobić lata zaległości względem głównego rywala na rynku, a więc Intela. Firma pomału umacnia swoją pozycję nie tylko na rynku procesorów konsumenckich, ale także serwerowych. AMD ma też już od dawna ugruntowaną pozycję na rynku konsol do gier, a jej akcje pną się w górę. Obecnie osiągają one wartości największe od ponad dwunastu lat! Stojący po drugiej stronie barykady Intel wciąż na rynku ma bardzo mocną pozycję, choć ostatnimi czasy firma boryka się z różnymi problemami, takimi jak chociażby narastające problemy z dostawami procesorów.
Analitycy widzą w AMD coraz silniejszego gracza na rynku procesorów i wysyłają pozytywne sygnały do swoich partnerów.
Intel w nieznanym jeszcze terminie ma wprowadzić na rynek procesory Core dziewiątej generacji, wśród których pojawi się jednostka ośmiordzeniowa z obsługą szesnastu wątków. Wyzwanie rzucone przez AMD najwyraźniej daje firmie coraz bardziej w kość i dla Intela gonitwa za liczbą rdzeni po stronie konkurenta to teraz konieczność. Rywalizacja pomiędzy AMD i Intelem wyraźnie rozgrzewa się, a według firmy analitycznej Canalys wszystkich nas mogą czekać pewne zmiany. Firma ta być może omyłkowo opublikowała na swojej stronie prezentację elektroniczną skierowaną do jej partnerów biznesowych. W prezentacji tej analitycy Canalys sugerują firmom z branży przygotowanie się na możliwość prześcignięcia przez AMD konkurenta pod względem wydajności procesorów. Miałoby to nastąpić już w przyszłym roku.
Analitycy Canalys sugerują, że każdy kto podejmuje decyzje o zakupach powinien poważnie rozważyć procesory AMD jako realne alternatywy dla układów Intela. Dotyczyć to ma zarówno modeli konsumenckich, jak i przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych i korporacyjnych. Canalys sugeruje partnerom, że konsumenci poszukujący procesorów oferujących dobry balans pomiędzy wydajnością CPU i GPU, przy niezbyt dużym budżecie znajdą produkty dla siebie właśnie w ofercie AMD. Analitycy dodają też, że procesory AMD zapewniają lepsze bezpieczeństwo. Nie wskazują tego wprost, ale być może odnoszą się m.in. do zagrożeń znanych jako Spectre i Meltdown. Jak wiemy procesory Intela są znacznie bardziej podatne na ich skutki, a ponadto poprawki mikrokodów oraz programowe wpływają negatywnie na ich wydajność.
Test procesorów AMD Ryzen 7 2700X vs Intel Core i7-8700K
Canalys nie wskazuje konkretnie, które procesory AMD miałyby pokonać konkurencyjne modele firmy Intel. Wiemy że AMD w przyszłym roku planuje przejść na procesory z architekturą Zen 2, produkowane w litografii 7-nanometrowej. Niewykluczone że analitykom chodzi o drugą generację procesorów serii Epyc. Canalys wskazuje też, że choć AMD wciąż jest w tyle za Intelem w kwestii przychodów, to jednak firma od paru lat notuje znacznie większe wzrosty niż konkurent. Wśród firm, które jako partnerzy biznesowi korzystają z rekomendacji i analiz Canalys są m.in. Amazon, Acer, IBM, Apple, Lenovo, Sony, Google, Hewlett-Packard/HP, Cisco, Dell, czy Citrix. Za rok przekonamy się, czy Canalys doradza słusznie.
Powiązane publikacje

MediaTek Helio G200 - nowy chip dla urządzeń mobilnych. Na rynek wkrótce trafi ulepszony pod kilkoma względami Helio G100
5
AMD EPYC Venice - Nowe informacje o specyfikacji oraz poborze mocy serwerowych procesorów Zen 6 oraz Zen 6c
5
Nowe procesory AmpereOne M dla aplikacji AI i chmurowych oferują do 192 rdzeni Arm i obsługują do 3 TB pamięci DDR5
20
Architektura ARM w PC. Czy możliwa jest kooperacja NVIDIA i MediaTek oraz premiera układu N1/N1X jeszcze w 2025?
20