AMD potwierdza nową wersję procesora Ryzen 5 1600 w 12 nm
AMD Ryzen 5 1600 stał się symbolem niegdyś nowej architektury Zen i powrotu firmy do walki o udziały na rynku procesorów desktopowych. Układ ten jest 6-rdzeniowy/12-wątkowy, dzięki czemu nadal wydaje się być w miarę przyszłościowy i wydajny w wielu zastosowaniach. Dziś, już wiele miesięcy po jego premierze nabycie go nadal można uznać za kapitalny biznes, bowiem chip kosztuje zaledwie kilkaset złotych, ale to nie jedyny powód. Pod koniec zeszłego roku sieć obiegły newsy, że producent po cichu wydał nową rewizję tego procesora w nowszej litografii 12 nm, przez co układ jest w stanie rozwinąć nieco lepsze osiągi niż pierwotna wersja Ryzena. Dopiero teraz AMD ustosunkowało się do tego tematu.
Jeśli ktoś planuję przesiadkę na popularnego 6-rdzeniowca, przy zakupie trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego oznaczenie - 12-nanometrowy Ryzen 5 1600 powinien cechować się numerem OPN YD1600BBAFBOX.
Na stronie producenta widnieje teraz informacja, że podana oficjalna specyfikacja jednostki AMD Ryzen 5 1600 dotyczy pierwszej rewizji procesora o numerze OPN YD1600BBAEBOX. Jeśli jednak posiada on numer OPN YD1600BBAFBOX, oznacza to, że został wykonany w procesie technologicznym 12 nm (zamiast 14 nm) i dołączane jest do niego niskoprofilowe chłodzenie Wraith Stealth (zamiast Wraith Spire). Nie mamy tylko pewności, co dokładnie oznacza litografia 12 nm w tym przypadku. Możemy sądzić, że faktycznie mamy tutaj do czynienia z architekturą Zen+, o czym świadczą zaskakująco dobre wyniki wydajności nowych chipów. Na papierze jednak obie wersje mają te same parametry pracy.
AMD wydało nową rewizję chipu Ryzen 5 1600 w litografii 12 nm
Test procesora AMD Ryzen 5 1600 - Najtańsze sześć rdzeni na rynku
Jeśli zatem ktoś planuję przesiadkę na popularnego 6-rdzeniowca, przy zakupie trzeba koniecznie zwrócić uwagę na oznaczenie OPN, gdyż - jak widać powyżej - różni się ono zaledwie jedną literką (F zamiast E). Teoretycznie to tylko nowsza rewizja, ale jak zgłaszają posiadacze nowych Ryzenów 5 1600, wyniki uzyskiwane przez ten procesor są nieco wyższe niż w przypadku starszego wariantu. Dodajmy do tego fakt, że chip aktualnie można nabyć w wielu sklepach z elektroniką w cenie nieco ponad 400 zł. Trudno znaleźć dziś bardziej opłacalny procesor na rynku.
Powiązane publikacje

Nowe procesory AmpereOne M dla aplikacji AI i chmurowych oferują do 192 rdzeni Arm i obsługują do 3 TB pamięci DDR5
20
Architektura ARM w PC. Czy możliwa jest kooperacja NVIDIA i MediaTek oraz premiera układu N1/N1X jeszcze w 2025?
20
Komputery kwantowe coraz bliżej. Giganci technologiczni prezentują najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie
24
Procesor Intel Arrow Lake pokazany na zdjęciach – chipletowa budowa oraz przebudowany zestaw rdzeni
33