Praktyczne wykorzystanie portu USB 3.1 typu C dopiero w 2016
Interfejsy pozwalające na połączenie komputera z urządzeniem zewnętrznym od zawsze są wąskim gardłem, które ogranicza możliwość przekazywania danych. Twórcy takich standardów jak chociażby USB cały czas pracują nad zwiększaniem przepustowości tychże popularnych technologii - prędkość przesyłania danych to jedno, bowiem pozostaje jeszcze kwestia uniwersalności oraz funkcjonalności samego portu i złącza. USB to powszechnie stosowany standard dostępny w wielu wariantach zarówno jeśli chodzi o możliwości techniczne, jak i fizyczne. Typowy port w pełnym wymiarze zainstalowany w komputerze może zostać wykorzystany do połączenia z telefonem, który posiada złącze w formie micro - kompatybilność technologii jest niezaprzeczalna, jednak wymaga zastosowania odpowiedniego przewodu zakończonego odpowiednimi wtyczkami.
Popularyzacja wtyczki USB 3.1 typu C zajmie wiele miesięcy.
Zarządcy standardu USB wraz z wprowadzeniem specyfikacji technicznej wersji 3.1 postanowili wprowadzić jeszcze jeden rodzaj złącza, który jest kierowany szczególnie do producentów tworzących bardzo cienkie urządzenia mobilne. Złącze typu C jest zdecydowanie mniejsze od standardowego portu typu A, a co więcej wspiera obustronne wkładanie wtyczki bez konieczności "trafienia" w odpowiednie ułożenie. Wszystko to w połączeniu ze zwiększoną przepustowością (do 10 Gb/s) wygląda naprawdę nieźle, jednak nie warto jeszcze wyrzucać obecnych komputerów oraz przejściówek posiadających tylko porty A.
Zgodnie ze wszystkimi przypuszczeniami, popularyzacja nowej technologii może zająć wiele miesięcy, a nawet lat. Wystarczy popatrzeć na obecne zastosowanie standardu USB 3.0, który wcale nie wprowadził tak wielkiej zmiany jak nowa wtyczka (zewnętrznie i rozmiarowo). Według firmy Foxlink dostarczającej gotowe rozwiązania łączności, standard USB 3.1, a dokładniej wtyczka typu C nie zostanie wykorzystana aż do 2016 roku w urządzeniach zewnętrznych. Dobrze wiemy, że producenci płyt głównych już niedługo wprowadzą do sprzedaży odpowiednie modele posiadające także mniejszy port, jednak jego użyteczność będzie ograniczona niemal do zera jeszcze przez wiele miesięcy.
Zgodnie z opinią wspomnianej firmy, w tym roku nie zobaczymy żadnego ważniejszego sprzętu posiadającego złącze typu C, a mowa tutaj o smartfonach, tabletach lub notebookach. Najpierw zostanie ono wprowadzone np. w stacjach dokujących i innym sprzęcie, który nie wymaga wstecznej kompatybilności.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

PCI-SIG ujawnia szczegóły standardu PCI-Express 7.0. Będzie można liczyć na przepustowość do 128 GT/s
34
Synchron i NVIDIA rewolucjonizują interfejsy mózg-komputer i chcą uczynić sterowanie myślami precyzyjniejszym
27
IBM patentuje druk 4D, wykorzystujący materiały z pamięcią kształtu oraz algorytmy sztucznej inteligencji
19
Roboty pracujące w sortowni paczek? Figure przedstawia możliwości ulepszonego modelu VLA o nazwie Helix
53