Poradnik: Jak wyłączyć dostęp do Gmail zewnętrznym firmom?
Na początku tego miesiąca naszych uszu dobiegły kolejne niepokojące wieści dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Chodzi mianowicie o fakt, że firma Google udzielała dostępu do naszych e-maili firmom trzecim. Oczywiście nie z premedytacją, a jak zauważa sama marka - przy bezpośrednim pozwoleniu użytkowników. Wypadki w których ktoś mógł przeczytać nasze wiadomości e-mail mogły mieć miejsce w dwojaki sposób. Albo zezwoliliśmy jakiejś mobilnej aplikacji by miała dostęp do skrzynki pocztowej, albo też zalogowaliśmy się do jakiejś apki za pomocą konta Google. W Internecie toczą się spory o to, kto faktycznie powinien ponieść konsekwencje. Czy zawinili nieostrożni użytkownicy, czy też jedynie Google, w ogóle dopuszczając do takiej możliwości jak przechwytywanie e-maili przez firmy trzecie. Czy spór zostanie rozstrzygnięty czy też nie, warto dzięki kilku prostym kliknięciom upewnić się, że od teraz do naszej poczty już nikt nie zajrzy.
Google udzielało dostępu do naszych e-maili firmom trzecim tłumacząc, że wszystko działo się za przyzwoleniem użytkownika. Zobaczmy więc co zrobić, aby wycofać wszelkie przyzwolenia i sprawić, by odtąd nikt nie czytał już naszych e-maili (co oczywiście także nie zapewni 100% ochrony, ale zawsze spać będziemy już trochę spokojniej).
Pierwszym krokiem jaki naturalnie musimy wykonać jest zalogowanie się na swoim koncie Google lub bezpośrednio na Gmailu, po czym klikamy w prawym górnym rogu na ikonę swojego zdjęcia (jeśli wcześniej je dodaliśmy), ewentualnie na literę symbolizującą pierwszą literę w naszym e-mailu. Po kliknięciu we wspomnianym miejscu rozwinie się okienko, gdzie klikamy niebieski prostokąt Konto Google.
Kiedy już przejdziemy do głównej strony zarządzania naszym kontem, z grupy Logowanie się i zabezpieczenia wybieramy opcję Aplikacje, które mają dostęp do konta. To tutaj czaić się będzie całe zło, gromadzone przez nas niekiedy latami... Teraz w nowo otwartym oknie należy jeszcze kliknąć na Zarządzaj Aplikacjami, by pokazał się ich cały wachlarz.
Będą to zarówno apki innych firm mające dostęp do konta, jak i apki, które wykorzystują logowanie przez konto Google. Klikając na każdy wiersz (każdą jedną aplikację) otworzy się nam menu z którego możemy uniemożliwić odtąd apkom dostęp poprzez przycisk Zablokuj Dostęp. Uwaga, po tych krokach nie będziemy mogli logować się w wybranych aplikacjach za pomocą konta Google, a z innych korzystać. Oczywiście do momentu, aż znów nie przydzielimy im dostępu. Treść dzisiejszych ekranów powitalnych aplikacji jest prosty: albo zgadzasz się na udzielenie dostępu, albo znajdź sobie inną aplikację.
Warto blokować dostęp tym aplikacjom, których nie kojarzymy / z których już od długiego czasu nie korzystamy, ale przede wszystkim tym, które wymagają zbyt dużej ingerencji w naszą prywatność, to znaczy domagają się dostępu np. do listy kontaktów naszej poczty, czy też do samej poczty (jak choćby wyświetlanie adresu e-mail). Niestety mnóstwo aplikacji żąda także dostępu np. do smartfonowej klawiatury (to znaczy może czytać to, co na niej piszemy) więc nie trudno wyobrazić sobie, co może się zadziać gdy każdego dnia logujemy się na przeróżnych portalach używając loginu i hasła wpisywanych na klawiaturze. Niektóre aplikacje wymagają także dostępu do naszego Dysku Google, czy informacji, które umieściliśmy w Google+ jak np. wiek. Taki dostęp nie zwiastuje zaraz końca świata i wyczyszczenia pieniędzy z konta bankowego do zera, jednak to, że aplikacja ich wymaga, powinno zaniepokoić.
- Poradnik został napisany głównie z przeznaczeniem dla osób, które nie poruszają się po Internecie tak swobodnie jak osoby zaawansowane, a to przecież one są najbardziej narażone na zagrożenia takie jak wspomniany dostęp firm trzecich do naszych skrzynek pocztowych.
- Screeny w poradniku dotyczą nowej wersji konta Gmail, która to została wdrożona kilka tygodni temu. Jeśli użytkownik wciąż korzysta ze starszej wersji przeglądarkowej, to kolejne kroki nie powinny mocno się różnić od tych opisanych wyżej, pomijając inne ułożenie graficzne przycisków.
Powiązane publikacje

Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
21
Darmowe programy do Windows cz. 9. Gry z różnych sklepów w jednym miejscu, tekst i wideo jako podcast, alternatywa dla Spotify
43
Darmowe aplikacje na Androida, marzec 2025. Pobieranie muzyki ze Spotify i wideo z YouTube, firewall i inne
28
Darmowe programy do Windows cz. 8. Usuwanie śmieci, zmiana ustawień, przesyłanie plików, nowy wygląd Spotify i inne
53