Onda H310C-SD3 - Płyta główna dla fanów DDR3 i Windows 7
Wiele osób pracujących nadal na procesorach Intela starszej generacji myśli już o przesiadce, ze względu na skok w IPC oraz większej ilości rdzeni. Niestety bez różnicy czy rozważają zakup AMD Ryzen 2000 czy może Intel Coffee Lake zawsze pojawia się ten sam problem - konieczność zmiany modułów RAM z DDR3 na DDR4. A te drugie mają obecnie bardzo wysokie ceny i na posiadaczy dużej ilości pamięci starszego typu czeka absurdalny wydatek by dostać tyle samo GB, tyle że "nowszych". Jak trwoga to do... Chińczyka? Azjatycki producent Onda przygotował co prawda mocno budżetową, ale ciekawą płytę główną. Model H310C-SD3 oferuje miejsca dla pamięci RAM DDR3 oraz oficjalną obsługę systemu Windows 7.
Niestety, płyty głównej Onda H310C-SD3 z pewnością nie zobaczymy oficjalnie w polskich sklepach, a szkoda bo to spora ciekawostka.
Test procesora Intel Core i3-8100 - Core i5-7500 w cenie Core i3-7100!
Onda H310C-SD3 to płyta główna w standardzie Micro ATX, która stworzona z myślą o procesorach Intel Coffee Lake oparta została za chipsecie Intel H310 oraz gnieździe LGA 1151. Znajdziemy tutaj pięciofazową, niechłodzoną sekcję zasilania. Prócz tego na laminacie umieszczono dwa banki dla pamięci RAM DDR3 o maksymalnej częstotliwości 2133 MHz i pojemności 16 GB, złącze PCI Express 3.0 x16 oraz PCIe x1. Nie zabrakło też trzech portów SATA III oraz jednego M.2. Panel I/O również wydaje się dość archaiczny i goszczą tam dwa złącza PS/2, HDMI, VGA (D-Sub), dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen 1, RJ-45 oraz trzy porty audio.
Intel Core i3-7100 vs Intel Pentium G4560 - Test procesorów
Kontroler sieciowy czy układ dźwiękowy to tajemnica chińskiego producenta, po zdjęciach wiadomo tylko, że to rozwiązania od Realteka. Patrząc jednak na resztę specyfikacji z pewnością nie jest to żaden topowy układ, a coś zdecydowanie starszego. Co ciekawe Onda oferuje oficjalne wsparcie dla leciwego już systemu Windows 7, łącznie ze sterownikami. Niestety, modelu Onda H310C-SD3 z pewnością nie zobaczymy oficjalnie w polskich sklepach, a szkoda bo to spora ciekawostka. Dla wytrwałych entuzjastów pozostają zakupy na Taobao czy Aliexpress.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37