Plotka: Intel zleci część produkcji swoich układów TSMC
Intel w kilkunastu ostatnich miesiącach nie ma zbyt dobrej passy - wpierw AMD za sprawą procesorów Ryzen wróciło do gry i zmusiło Niebieskich do walki na liczbę rdzeni, potem pojawiły się wpadki z lukami Meltdown i Spectre, by wreszcie CEO - Brian Krzanich - musiał zrezygnować ze swojego stanowiska (nadal nie wiadomo czy chodziło o romans, czy nieefektywne zarządzanie firmą). Dodajmy to tego jeszcze niski uzysk dla nowego procesu 10nm i nieszczęście gotowe. Jedna z tajwańskich redakcji ma kolejną nieciekawą nowinę dotyczącą amerykańskiego giganta. Zgodnie z nią Intel nadal ma problemy ze swoimi mocami przerobowymi i zmuszony będzie przekazać część produkcji układów do TSMC.
Zakłady TSMC będą odpowiadały za produkcję budżetowych chipsetów z serii 300, z H310 na czele. Procesory nadal będą produkowane przez Intela.
Jaki procesor wybrać? Test AMD Ryzen 5 2600 vs Intel Core i5-8400
W ostatnim czasie oferta Intela zdecydowanie się rozszerzyła, zarówno jeśli chodzi o procesory, jak i płyty główne. A kolejne jednostki są przecież już w drodze i lada moment powinny trafić do sklepów. W końcu jakoś trzeba było odpowiedzieć na premiery Czerwonych. Jak donosi redakcja DigiTimes zaowocowało to jednak kolejnym problemem w Niebieskim domu, bowiem wszystkie z tych układów łączy jedno - litografia 14 nm. Tym samym pojawił się problem z mocami przerobowymi Intela, który zgłaszany był już wcześniej. Mówiąc wprost - nagromadziło się dużo rzeczy do wytworzenia, a liczba linii produkcyjnych pozostała bez zmian.
Pojawiła się pierwsza pełnoprawna recenzja Intel Core i7-9700K
Z tego względu Amerykanie zdecydowali się rzekomo na drastyczny krok. Część produkcji przeniesiona zostanie do zakładów Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, nie będzie to jednak dotyczyć procesorów, a chipsetów z najniższego segmentu. Mowa głównie o Intel H310 i innych przedstawicielach serii 300. Wybór TSMC był naturalną koleją rzeczy, bowiem Tajwańczycy wytwarzają już Intelowskie SoC, urządzenia FPGA i układy sieciowe. Intel nie zdecydował się na udzielenie komentarza do sprawy. Mimo wszystko producenci płyt głównych spodziewają się niskich dostaw chipsetów aż do końca 2018 roku. Warto również przypomnieć, że zgodnie z ostatnimi informacjami niebieskich układów w 10 nm nie powinniśmy się spodziewać wcześniej, niż w czwartym kwartale 2019 roku.
Powiązane publikacje
![AMD Zen 6 oraz UDNA - w sieci pojawiły się nowe informacje na temat kolejnej generacji architektur CPU i GPU](/files/Image/m165/45929.png)
AMD Zen 6 oraz UDNA - w sieci pojawiły się nowe informacje na temat kolejnej generacji architektur CPU i GPU
54![NVIDIA N1X może zadebiutować jeszcze w tym roku. Nowy procesor trafi do komputerów z systemem Windows](/files/Image/m165/45908.png)
NVIDIA N1X może zadebiutować jeszcze w tym roku. Nowy procesor trafi do komputerów z systemem Windows
65![AMD Ryzen 5 7400F - cichy debiut 6-rdzeniowego procesora Zen 4. To atrakcyjny układ dla oszczędnych użytkowników](/files/Image/m165/45901.png)
AMD Ryzen 5 7400F - cichy debiut 6-rdzeniowego procesora Zen 4. To atrakcyjny układ dla oszczędnych użytkowników
23![Intel Core i9-14900KF podkręcony do 9,12 GHz. Niesamowity wyczyn chińskiego overclockera](/files/Image/m165/45875.png)
Intel Core i9-14900KF podkręcony do 9,12 GHz. Niesamowity wyczyn chińskiego overclockera
36![AMD obarczył Intela współwiną za problemy z dostępnością rynkową procesora Ryzen 7 9800X3D](/files/Image/m165/45858.png)