NVIDIA Jetson TX1 - Platforma dla robotów i dronów z Tegra X1
Procesory graficzne już od dawna nie służą tylko i wyłącznie do napędzania gier komputerowych oraz oprogramowania dostępnego na desktopach - rdzenie GPU są także wykorzystywane w superkomputerach zajmujących się obliczeniami dla różnych dziedzin nauki lub biznesu. Gdzie jeszcze można zastosować procesory graficzne? NVIDIA przez kilka ostatnich lat próbowała przebojem wejść na rynek mobilny przy pomocy układów Tegra, jednakże liczba odbiorców tychże jednostek nie była zbyt duża. W międzyczasie Tegra została wykorzystana w specjalnych komputerach kierowanych m.in. do branży motoryzacyjnej. Technologie "zielonych" już niedługo mają szansę trafić do kolejnych segmentów, a wszystko to za sprawą premiery najnowszej płyty NVIDIA Jetson TX1.
NVIDIA oferuje kolejną platformę dla systemów wbudowanych.
NVIDIA Jetson TX1 można również nazwać systemem wbudowanym, bowiem możliwości wykorzystania miniaturowej platformy jest wiele - mówimy tutaj między innymi o sieciach neuronowych, urządzeniach ze sztuczną inteligencją (AI), autonomicznych robotach oraz dronach. NVIDIA twierdzi, że Jetson TX1 będzie w stanie sprawdzić się w każdych z wymienionych zastosowań.
NVIDIA Jetson TX1 został oparty na jednostce SoC z serii Tegra X1, która została zaprezentowana podczas styczniowych targów CES 2015. Producent nazywa swój sprzęt "modułowym superkomputerem" - posiada on cztery rdzenie ARM Cortex-A57, jak również układ graficzny Maxwell z 256 procesorami strumieniowymi, co zapewnia wydajność 1 TFLOP. NVIDIA Jetson TX1 obsługuje 4 GB pamięci LPDDR4 o przepustowości 25,6 GB/s.
Sam moduł wykorzystywany do budowy platformy mierzy dokładnie 50 x 87 milimetrów, czyli mniej więcej tyle, ile standardowa karta kredytowa. Płyta Jetson TX1 zapewnia gigabitową kartę sieciową, moduły Wi-Fi 802.11 2x2 ac oraz Bluetooth, jak również porty USB, HDMI i M.2 oraz 400-pinowe GPIO. Nie brakuje 5-megapikselowego aparatu oraz slotu PCI Express 2.0 x4.
NVIDIA Jetson TX1 Developer Kit będzie dostarczana do klientów od 16 listopada. Cena standardowego wariantu to 599 dolarów w Stanach Zjednoczonych - odbiorcy edukacyjny zapłacą za produkt 299 dolarów. Wersja komercyjna trafi na rynek na początku przyszłego roku i będzie dostępna w cenie 299 dolarów (za tysiąc egzemplarzy).
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4