MSI GTX 1650 Aero 4G OCV1: Mały Turing w nowej, ale gorszej wersji
Producenci komponentów PC często wypuszczają na rynek nowe rewizje swoich popularnych produktów. Najczęściej nowsze wersje są nieco ulepszone, jednak niestety nie brakuje przypadków, w których ten sam produkt z wyższym numerkiem okazuje się być nieco gorszy od starszego wariantu. W przypadku płyt głównych może to być np. uboższa sekcja zasilania. A co z kartami graficznymi? Jak się okazuje, nowsza wersja może być nie tylko gorzej wykonana, ale również wolniejsza od poprzedniej. Dowodem na to jest układ MSI GeForce GTX 1650 Aero 4G, który niebawem powinien pojawić się w sklepach pod oznaczeniem OCV1. Jak pokazuje specyfikacja karty, producent tym razem nieco poskąpił na firmowym OC...
Wielu klientów może się łudzić, że nowszy produkt będzie lepszy, a tymczasem producent sprawił małego psikusa. Nie mamy informacji, czy przyoszczędzono na jakichś elementach układu, ale podejrzewamy, że niższy zegar nie wziął się z niczego.
GTX 1650 Aero 4G OCV1 to klasyczny mały Turing z 896 jednostkami CUDA i 4 GB pamięci GDDR5 (8 Gbps, 128-bit). O ile jednak poprzednik Aero 4G OC osiągał częstotliwość rdzenia na poziomie 1740 MHz, tak już opisywana tu nowsza wersja rozpędza się maksymalnie do 1695 MHz. Jest więc o 45 MHz wolniejsza. Nie jest to oczywiście dużo, ale wielu klientów może się łudzić, że nowszy produkt będzie lepszy, a tymczasem producent sprawił małego psikusa. Nie mamy informacji, czy przyoszczędzono na jakichś elementach układu, ale podejrzewamy, że niższy zegar nie wziął się z niczego.
GeForce GTX 1650 GDDR6 jest średnio 6% szybszy od wersji GDDR5
GeForce GTX 1650 vs Radeon RX 570 - Test kart graficznych
Jeśli chodzi o system chłodzenia, mamy tu malutki, nieźle wyglądający układ z radiatorem z jednym wentylatorem (170 x 111 x 38 mm). Całość wydaje się idealnie nadawać do niedrogiego zestawu w formacie ITX. Na śledziu GeForce'a znajdują trzy podstawowe złącza wideo; HDMI, DisplayPort oraz DVI-D. Dodatkowe zasilanie nie jest potrzebne - TDP karty to 75 W, a więc całą energię pobierze ona z gniazda PCI-Express 3.0. Póki co nie mamy informacji, kiedy pojawi się ona w sklepach. Niezmiernie jesteśmy za to ciekawi, czy wersja OCV1 okaże się droższa od wcześniejszego wariantu OC.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
37
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
59