Micron ujawnia nowe moduły DDR5 o nietypowej pojemności, przeznaczone na rynek komputerów osobistych
Micron zapowiedział dostarczenie na rynek nowych modułów pamięci DDR5. Konstrukcję wyróżnia zwłaszcza pojemność części z zaprezentowanych wariantów. Jest ona bardzo nietypowa, jak na kości RAM przeznaczone na rynek komputerów osobistych. Obok bardziej standardowych edycji 8 GB, 16 GB i 32 GB, dostępne będą także moduły w wersjach 24 GB i 48 GB. Grupą docelową pamięci są entuzjaści sprzętu. Na chwilę obecną nie jest znana jeszcze cena modułów.
Micron zaprezentował nowe pamięci DDR5 przeznaczone na rynek komputerów osobistych. Cechą charakterystyczną są warianty o nietypowej pojemności - 24 GB i 48 GB.
Micron potwierdza rozpoczęcie produkcji pamięci VRAM GDDR6X o efektywnej przepustowości sięgającej 24 Gbps
Nowe pamięci DIMM DDR5 Microna będą posiadały pojemność odpowiednio na poziomie od 8 GB do 32 GB oraz od 8 GB do 48 GB. Moduły stworzono z myślą o procesorach Intel Core 12. i 13. generacji oraz AMD Ryzen z serii 7000. Mają osiągać transfery rzędu 5200 MT/s i 5600 MT/s oraz cechować się opóźnieniami CL46 i napięciem 1.1 V. Moduły będą wspierać profile Intel XMP 3.0 i AMD EXPO. Są to konkurencyjne rozwiązania pozwalające na zaawansowane podkręcanie modułów pamięci. Wsparcie dla rzeczonych technologii wyraźnie wskazuje, że zaprezentowane przez Micron moduły będą skierowane na rynek komputerów osobistych. Zazwyczaj pamięci RAM w wersjach 24 GB i 48 GB przeznaczone są dla serwerów nowej generacji. Nietypowy z pozoru rozmiar umożliwia bowiem dokładne balansowanie dostępną ilością pamięci, a co za tym idzie, redukcję kosztów funkcjonowania tych jednostek.
Micron nie będzie już produkować pamięci Crucial Ballistix. Gracze mogą zapomnieć o nowych modułach DDR5 tej serii
W przypadku rynku komputerów osobistych nowe pamięci także mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów budowy platformy sprzętowej. Przykładowo, zastosowanie dwóch modułów Microna o pojemności 24 GB (obsługujących oczywiście tryb Dual Channel), da łączną ilość dostępnej pamięci RAM na poziomie 48 GB. Przypuszczalnie koszt takiego rozwiązania będzie niższy, niż w przypadku użycia dwóch modułów 32 GB i łącznej wartości 64 GB. Nietypowa pojemność, może także znaleźć zastosowanie w procesie wirtualizacji na sprzęcie posiadającym procesor 16- lub 24-rdzeniowy. Umożliwi bowiem precyzyjne przydzielenie pamięci dla poszczególnych rdzeni (np. na poziomie 2 GB na rdzeń).
Test pamięci RAM DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 - Jaka wydajność z procesorem Intel Core i5-13600K?
Postęp w pojemności modułów RAM dokonuje się zazwyczaj skokowo, a należy pamiętać, że teoretycznie przeskok z 8 GB na 16 GB jest mniejszy, niż przeskok z 16 GB na 32 GB. Otwiera to pole do wprowadzenia na rynek pamięci, które zasypują powstałą lukę. Moduły o nietypowej pojemności mogą zatem znaleźć swoich entuzjastów, którzy pragną precyzyjnie dobrać ilość posiadanego RAM-u w systemie do swoich potrzeb.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16