MicroLED przyszłością okularów z Rozszerzoną Rzeczywistością
Tajwańska pracownia Digitimes Research w swoim raporcie stawia na microLED jako technologię, która zostanie standardem dla okularów z Rozszerzoną Rzeczywistością (Augmented Reality - AR). Jak wiadomo urządzenia te powinny być lekkie oraz wygodne by można je było nosić przez długi czas. Wymaga to oczywiście opracowania odpowiedniej technologii. Póki co wykorzystywane są między innymi LCoS (Liquid Crystal on Silicon). Przedstawiono też kilka prototypów z półprzezroczystymi panelami OLED - np. PMOLED. Google Glass sprawiły, że LCoS stał się dominującą technologią dla okularów AR. Oferuje ona bardziej szczegółowe i realistyczne wyświetlanie niż popularna wcześniej technologia DLP. Rozwiązanie te jest również bardziej energooszczędne.
Koncepcja wyświetlaczy microLED, została zaprezentowana po raz pierwszy w 2000 roku przez zespół naukowców z Texas Tech University.
Warto tu dodać, że również Microsoft wybrał również technologię LCoS do swoich okularów AR Microsoft HoloLens. Intel i kanadyjski startup North wprowadziły okulary AR oparte na skanowaniu wiązką laserową. "Istnieją jednak obawy, że ta technologia może wyrządzić szkodę ludzkiemu ciału, ponieważ promień lasera jest bezpośrednio rzutowany na siatkówkę" - czytamy w raporcie. mW porównaniu z OLED, microLED ma lepszą wydajność świetlną, dłuższą żywotność produktu i krótszy czas reakcji. Raport podaje, że Apple po nabyciu technologii microLED wraz z firmą LuxVue, zaprezentuje swoje produkty AR w 2019 roku. I to właśnie Apple ma mieć największy wpływ na popularyzację tego rozwiązania.
OLED vs MicroLED, HDR10+ vs Dolby Vision - o co chodzi?
MicroLED, znany również jako micro-LED, mLED lub µLED to rozwijająca się technologia płaskiego wyświetlacza, oparta na diodach elektroluminescencyjna (LED) . Jak sama nazwa wskazuje, wyświetlacze microLED składają się z szeregu mikroskopijnych diod LED tworzących poszczególne elementy pikseli. W porównaniu z powszechną technologią LCD, wyświetlacze microLED oferują wyższy współczynnik kontrastu i większe nasycenie kolorów, czas reakcji i efektywność energetyczną. Koncepcja wyświetlaczy microLED, została zaprezentowana po raz pierwszy w 2000 roku przez zespół naukowców z Texas Tech University. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych obecnie technologii wytwarzania wyświetlaczy, bazująca na komponentach z azotku galu, wykorzystywanego w dostępnych już wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. W marcu 2018 r. Bloomberg ogłosił, że Apple zatrudnia około 300 inżynierów zajmujących się wewnętrznym rozwojem ekranów microLED.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4