Kaspersky rosyjskim narzędziem szpiegowskim? Niemiecka agencja ds. cyberbezpieczeństwa ostrzega, ale dowodów nie ma
W roku 2017 amerykański rząd wykreślił oprogramowanie Kaspersky Lab z listy dostawców dozwolonych podczas przetargów państwowych. Jednak w ostatnich latach nie był to jedyny incydent, który podkreślał nieufność różnych podmiotów do Kaspersky'ego. Tym razem przyszła pora na naszych zachodnich sąsiadów. Otóż niemiecka agencja federalna ds. bezpieczeństwa cybernetycznego BSI ostrzegła, przed korzystaniem z rzeczonego oprogramowania. Jak czytamy w zaleceniach, producent narzędzi, które występują pod szyldem Kaspersky, mogą stać się źródłem cybernetycznych ataków.
Niemiecka agencja federalna ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegła, przed korzystaniem z oprogramowania firmy Kaspersky.
Corsair PC Builder – wystartował internetowy kreator dla osób budujących zestawy komputerowe
Niemiecka federalna agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego BSI tłumaczy, że producent rosyjskiego software'u może zostać przymuszony do przeprowadzenia podobnych ataków, więc nie muszą one oczywiście wynikać ze złej woli dewelopera. Dla pewności agencja sugeruje jednak, aby Kaspersky'ego zastąpić alternatywami. Choć na ten moment w kierunku rosyjskiego producenta nie padły jeszcze żadne uzasadnione oskarżenia, to BSI podkreśla, że Kaspersky wymaga niepokojąco wysokiego poziomu uprawnień i lepiej dmuchać na zimne.
Usługa NVIDIA GeForce NOW z pakietem RTX 3080 doczeka się nowej formy płatności z miesięczną subskrypcją
Wczytując się z komunikat niemieckiej agencji, znajdziemy m.in. następujące słowa, argumentujące konieczność (z punktu widzenia Niemców) usunięcia oprogramowania: "Oprogramowanie antywirusowe, w tym nieodłączne mu usługi chmurowe działające w czasie rzeczywistym mają rozbudowane uprawnienia systemowe i utrzymują stałe, szyfrowane oraz nie dające się zweryfikować połączenie z serwerami producenta". Do niemieckich animozji odniósł się już rzecznik dewelopera, podkreślając, że ostrzeżeń nie oparto na ocenie technicznej produktów firmy Kaspersky, a powstały one raczej z powodów politycznych. Kaspersky przekonuje także, że jest podmiotem prywatnym, który chce chronić użytkowników internetu i nie ma żadnych powiązań z rosyjskim rządem.
Our statement in regard to the warning of German Federal Office for Information Security (BSI)
— Kaspersky (@kaspersky) March 15, 2022
Unser Statement zur Warnung des Bundesministeriums für Sicherheit in der Informationstechnik (BSI) pic.twitter.com/KfH8daDGeE
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78