Intel Xeon Scalable - nowa rodzina procesorów serwerowych
W dniu wczorajszym, 11 lipca 2017 roku, w późnych godzinach popołudniowych czasu polskiego miejsce miała ważna premiera. Mowa o nowych procesorach Intela, czyli rodzinie Xeon Scalable zwanej również Skylake-SP. Oczywiście na dedykowanym wydarzeniu Niebieskich w Nowym Jorku nie mogło zbraknąć redakcji PurePC, która zbierała dla was wszystkie najważniejsze informacje. A było ich sporo, bo mimo iż mowa o rozwiązaniach skierowanych do biznesu, a nie przeciętnego Kowalskiego to zmian jest bardzo dużo. Najważniejsza z nich to odejście od starego nazewnictwa, podział na nowe serie - Bronze, Silver, Gold oraz Platinium, zmiany w budowie architektury, większa liczba rdzeni i wątków oraz wsparcie dla sześciokanałowej pamięci RAM taktowanej do 2666 MHz.
Najwydajniejszy z procesorów nosi oznaczenie Intel Xeon 8180 Platinum i posiada 28 rdzeni oraz 56 wątków. Jego cena to około 37 tysięcy złotych.
Premiera procesorów Intel Xeon Scalable odbywała się wczoraj w najludniejszym mieście Stanów Zjednoczonych, czyli Nowym Jorku. Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele najważniejszych redakcji technologicznych z całego świata, w tym PurePC. Sama konferencja podzielona była standardowo na kilka etapów, a na scenie zobaczyć mogliśmy między innymi takie osobistości z Intela jak Navin Shenoy, Naveen Rao, Lisa Spelman, Dan Rodriguez czy Sailesh Kottapalli. Powoli zaczęto od wprowadzenia nowych układów Niebieskich, wśród których zaszło multum zmian, następnie porównano je do rozwiązań z poprzednich generacji, wymieniono licznych partnerów oraz zastosowania do jakich procesory zostały stworzone by wreszcie dać czas wolny dziennikarzom, którzy sami zobaczą różne przykłady w praktyce na technologiach korzystających z Intel Xeon Scalable. Podobnie zrobimy i my w dzisiejszym tekście.
Sporym szokiem dla wszystkich fanów technologii oraz dotychczasowych użytkowników procesorów Intel Xeon przy tej generacji okazało się same nazewnictwo. Gigant z Santa Clara postanowił bowiem odejść od sprawdzonego do tej pory i dobrze rozumianego nazewnictwa opartego na oznaczeniach E3, E5 i E7, na rzecz serii Bronze, Silver, Gold oraz Platinium. Całość dodatkowo okraszona odpowiednim numerem. Jak łatwo się domyślić im on wyższy, tym z większą wydajnością mamy do czynienia. W przypadku nazw pochodzących od metali (lub stopu) Brąz to propozycja wejściowa w segment profesjonalny; Srebro jest już oczko wyżej i poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi zadaniami; Złoto pokazuje pazur i powinno wystarczyć większości użytkowników; a Platyna dedykowana jest najbardziej wymagającym konsumentom, którzy mają niecodzienne wymagania. Jeśli mimo wszystko gubicie się w zastosowanej przez Intela numeracji, to warto zerknąć na infografikę obecną powyżej, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Opisuje ona każdą z czterech możliwych pozycji.
Test dysku Intel Optane 32 GB - Hybryda, która nareszcie działa?
Od teraz mowa o jednostkach nawet z 28 rdzeniami, 48 liniami PCI-Express oraz sześciokanałowym kontrolerem dla pamięci RAM DDR4.
Intel w swojej ofercie procesorów do biznesu przewidział około 51 jednostek, z czego najwięcej trafiło do serii Gold oraz Platinium; najmniej zaś do Bronze. Dodatkowo zastosowano podział na propozycje jak najwydajniejsze, gdzie wysokie zegary są stawiane wyżej aniżeli TDP; segment skutecznie równoważący te dwa parametry oraz wreszcie modele z przedłużoną żywotnością i 10-letnią gwarancją producenta. Najwydajniejszy z procesorów nosi oznaczenie Intel Xeon 8180 Platinum i wyposażony został w 28 fizycznych rdzeni oraz 56 wątków, ich taktowania bazowe wynoszą 2,5 GHz, a pamięć Cache L3 to 38,5 MB. Całość obkupiona została TDP na poziomie 205 W oraz niebagatelną ceną 10 tysięcy dolarów, czyli około 37 tysięcy złotych. Po drugiej stronie medalu znajduje jest prawdopodobnie najsłabszy kandydat, czyli Intel Xeon 3104 Bronze. Ta jednostka posiada 6 rdzeni i 12 wątków, których zegary bazowe to 1,7 GHz. Całość dopełnia 8,25 MB pamięci Cache L3 i TDP 85 W. Chociaż taktowania są bardzo niskie to tu cena jest jednak bardziej strawna, mowa bowiem o około 800 złotych.
Test procesora Intel Core i7-7740X Kaby Lake-X - Prawie jak HEDT
Test procesora Intel Core i9-7900X Skylake-X - Witaj LGA 2066
Intel widzi miejsce dla Xeon Scalable w gałęziach rynku skupiających się na AI, sieciach, maszynach wirtualnych oraz zbieraniu i przetwarzaniu danych.
W przypadku nowych Xeonów oczywiście zmiany nie są obecne tylko na papierze, a również w samych procesorach. Najważniejsza z nich to zmiana z architektury typu "ring" na taką typu "mesh", ma to duże znaczenie biorąc pod uwagę, że teraz mowa o jednostkach nawet z 28 rdzeniami, 48 liniami PCI-Express oraz sześciokanałowym kontrolerem dla pamięci RAM DDR4 taktowanej do 2666 MHz i o łącznej pojemności do 1,5 TB. Złośliwi wytkną z całą pewnością zmniejszenie dostępnej pamięci cache L3 względem poprzedników E5 2600, jednak w zamian znacznie powiększono przestrzeń dla L2. Wszystko to to udogodnienia nakierowane stricte na obciążenia występujące w centrach przetwarzania danych. W efekcie więc mamy do czynienia z niższymi opóźnieniami, szybszą wymianą danych między poszczególnymi rdzeniami oraz lepszą skalowalnością dla platform wykorzystujących na raz kilka takich samych procesorów.
Wyciekły benchmarki procesorów Intel Xeon Platinum i Gold
Prócz tego Niebiescy w kolejnej generacji produktów dla biznesu zdecydowali się na wprowadzenie nowego, znacznie wydajniejszego zestawu instrukcji w postaci AVX-512; zastąpienia dwóch magistrali QPI o przepustowości do 9,6 GT/s dwoma lub trzema magistralami UPI o wydajności do 10,4 GT/s oraz dodaniu szeregu dodatków mających za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa (głównie kwestie związane z szyfrowaniem) i usprawnień dla wirtualizacji (Intel MBE, PPK, MPX). Nie zabrakło też rozwiązania znanego z jednostek cywilnych, czyli wsparcia technologii Intel Optane. Dzięki temu amerykański potentat widzi miejsce dla Xeon Scalable w takich gałęziach rynku, które skupiają się chociażby na sztucznej inteligencji, sieciach, maszynach wirtualnych czy po prostu zbieraniu i przetwarzaniu danych. Biorąc pod uwagę deklaracje o od 2,7-krotnie do aż 8,2-krotnie większej wydajności względem generacji sprzed czterech lat w postaci rodziny Sandy Bridge, czy od 1,5-krotnie do 2,2-krotnie większej wydajności względem poprzedniej generacji robi to wszystko wrażenie. Jednak jak zwykle - z zapewnieniami producenta trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, a z werdyktem radziłbym poczekać mimo wszystko do pierwszych niezależnych testów. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że tutaj zrobiono znacznie więcej niż na rynku konsumenckim w ostatnim czasie.
Intel Optane - Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej technologii
Powiązane publikacje

Intel Core Ultra 300 - sampel inżynieryjny z rodziny Panther Lake zaprezentowany na targach Embedded World 2025
29
AMD EPYC Embedded 9005 - premiera zaawansowanych procesorów do zastosowań przemysłowych i sieciowych
5
AMD Ryzen 9 9950X3D oraz Ryzen 9 9900X3D - Firma potwierdziła datę premiery oraz ceny procesorów Zen 5
70
Laptopy z procesorami Intel Panther Lake mogą nie zadebiutować w tym roku. Powodem jakość procesu Intel 18A
66